chory kirysek

Wszystko o chorobach ryb i roślin

chory kirysek

autor: Mattteusch » 21 wrz 2015, 06:37

Wczoraj u kiryska spiżowego zauważyłem czarne plamki na bokach, wyglądały jak siniaki. Myślałem, że to może być pozostałość po agresji ramirez. Jednak dzisiaj rano przed wyjściem z domu zauważyłem, że na krawędziach tych plamek pojawiło się coś białego, jakby nalot albo złuszczona skórka... Ma ktoś pomysł co to jest i co należy zrobić?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: thaz » 21 wrz 2015, 08:52

Jeśli wygląda drastycznie to nie czekaj i odławiaj do jakiegoś kotnika.
Wrzuć foto zwierzęcia.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5701
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: chory kirysek

autor: adams2121 » 21 wrz 2015, 10:12

Długotrwała kąpiel w soli soli kamiennej niejodowanej (akwarium bądź sterylniak) + popraw warunki w zbiorniku ogólno bytowe( więcej podmian) - ryba z ranami radzi sobie sama chyba że w akwarium jest problem.

Udało ci się zamknąć cykl azotowy ? To również może być problem
Bez zdjęcia dokładnego wróżenie z fusów
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Mattteusch » 21 wrz 2015, 15:21

Kiryska z trudem wyłowiłem (nie jest apatyczny, rusza się normalnie), ale podczas uciekania od siatki gdzieś zgubił ten biały nalot, którego było już więcej niż dzisiaj rano. Oto zdjęcie kiryska:
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Widać ciemną plamę na boku
Tu zdjęcia kiryska zrobione rano, kiedy miał tylko trochę nalotu:
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Widać białe kropki koło ciemnej plamki, przed samym wyłowieniem z akwarium miał ich o kilka więcej.
Soli kamiennej niejodowanej nie mogłem znaleźć w żadnym sklepie na całym osiedlu, więc kupiłem w zoologu jedyną sól jaką mieli:
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
No i znalazłem nadmanganian potasu, który kupiłem już kilka lat temu (ale przeterminowany nie jest :) )
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Nie wiem którego użyć, ani jak każdego z nich użyć. Czy wpuścić kiryska z powrotem do akwarium i tam nasypać soli, czy zostawić go w pojemniku z wodą i tam nasypać? No i ile nasypać?
Zauważyłem też, że kirysek ma jakby przykrócone wąsiki. Ale tu podejrzewam że to robota ramirez. Niestety nie mam akwarium którego mógłbym użyć jako sterylniaka.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: adams2121 » 21 wrz 2015, 15:31

A nie były to pechezyki powietrza - raczej nic nie spada z ryby gdy jest chora - póki co nie dawaj nic i obserwuj ryby- dla kirysa powiększ zbiorniczek i daj kryjowke
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Mattteusch » 21 wrz 2015, 17:07

A poradzi sobie w misce z wodą z akwarium bez filtra? Miska ma 2 litry, wlałem pół na pół wodę z akwarium i kranówkę, włożyłem 2 małe mikrozoria i przewróconą doniczkę ceramiczną, jako kryjówkę. A co do częstszych podmian, wymieniam 10 litrów co tydzień, co w 45l akwarium daje wymianę ok. 22,2%, czy powinienem wymieniać więcej, albo częściej? A co do zamknięcia cyklu azotowego, da się to jakoś sprawdzić nie mając testów? ;p
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: adams2121 » 21 wrz 2015, 18:16

;) Kirys oddycha powietrzem przez jelito - temu podplywa często do powierzchni - poczytaj o tychże rybach a dowiesz się więcej o nich i łatwiej będzie ci się opiekować nimi - na zdjęciach nic nie widać

Zwiększ częstotliwość . -nie ilość

No zacznij myśleć o większym akwarium - będzie łatwiej
Ja też mam problem z małymi akwariami - są niestabilne , zmiany zachodzą często i niezauwazalnie, łatwo o zdestabilizowanie ekosystemu a cierpią ryby ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: miewan » 21 wrz 2015, 18:40

biały nalot mógł być "wysypem" śluzu a to już m.in coś nie tak z wodą.
fakt fotki nic nie pokazują, ale to z rybą w pojemniku nie zwiastuje nieszczęścia
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1657
GG: 0

Re: chory kirysek

autor: Seban » 21 wrz 2015, 20:05

Do tej miska daj chociaż napowietrzanie i podmieniaj codziennie około 5-10% wody.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: chory kirysek

autor: Mattteusch » 21 wrz 2015, 20:31

No faktycznie zdjęcia słabe ale jak wiadomo kirysek uciekał i sie chował, także nie udało mi się zrobić lepszych. A co do oddychania przez jelito, ja to wiem ale jakoś do tej pory nie widzialem zeby ten kirysek w misce zrobił to chociaż raz, a żyje. To mnie trochę dziwi. Co do podmian to chyba się zastosuję, już wcześniej o tym myślałem. Jak będą jakieś zmiany to będę pisał. A ile czasu mam go trzymać w misce? I karmić go tam czy przegłodzić?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'