Pierwsze akwarium - pomocy

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Pierwsze akwarium - pomocy

autor: szalas1981 » 06 lip 2020, 19:08

Hej Wszystkim

Jestem nowy w temacie 'rybek' ale mysle ze pomozecie albo dacie namiary na poczytanie.
Mianowicie chcialbym zalozyc akwarium slodkie (1 w zyciu). Myslalem o takim:
https://www.juwel.pl/produkty/akwaria/v ... mne-drewno
oczywiscie z szafka dedykowana.

Poradzcie czy to dobry wybor czy cos lepszego jest na rynku? Odrazu isc w szklo OptiWhite czy niekoniecznie?

Chcialem zrobic jakas ladna aranzacje z duzo iloscia malych rybek i krewetki. Jakies kamienie i roslinki. A ze jestem zielony w temacie prosze o pomoc i podpowiedz zeby nie naciagnal mnie sprzedawca w sklepie. Co potrzebuje?
Gdzie najlepiej nabyc potrzebne rzeczy? Internet czy sklep stancjonarny (Łódź)?

Budzet: jak zamkne sie w 5000 ok, jak 8000 tez ok

Dzieki za pomoc
Łukasz
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 06 lip 2020, 17:36
Lokalizacja: Polska-Łódź
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: jurkin » 07 lip 2020, 05:22

Ooo Panie, z takim budrzetem to co najmniej 500l, a nie jakieś marne 140 :D
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: szalas1981 » 07 lip 2020, 06:21

Po co 500l jak sie nie uda :P, lepiej od malego zaczynac i w gore sie piac :)
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 06 lip 2020, 17:36
Lokalizacja: Polska-Łódź
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: Awokado » 07 lip 2020, 08:41

Witaj na forum :dobry

Super, że postanowiłeś zająć się akwarystyką. Rzeczywiście jak zauważył Jurkin budżet masz spory. Im większe akwarium postawisz, tym łatwiej będzie o nie zadbać, tym lepsze warunki dla ryb stworzysz i tym większą opcję wyboru będziesz miał przed sobą. Ja akurat mam akwarium o pojemności 375l (150x50x50) i taki wymiar polecę również Tobie. Jeżeli uznasz, że to zbyt duży litraż pomyśl nad zbiornikiem o wumiarach 120x40x50 ale minimalnie strzelałbym w zbiornik 100x40x40, skoro masz kasę to mniejszego nie ma sensu stawiać :)

Jeżeli chodzi o 375l akwarium to polecam skompletować sobie taki oto zestaw:
- szkło - (możesz zamówić u szklarza) koszt około 600zł - daruj sobie optiwhite
- pokrywa - https://aquastel.pl/proste/72-pokrywa-a ... 60x30.html (pokrywę proponuję zamówić bez oświetlenia, cena którą widzisz jest kompletem z wmontowanym oświetleniem. Zamawiając poproś jedynie o zamontowanie uchwytów pod dwie świetlówki led - koszt około 10zł zamawiałem u nich już wiele pokryw i nie ma z tym najmniejszych problemów. Bardzo polecam tego producenta)
- oświetlenie - 2x https://allegro.pl/oferta/aquael-retrof ... 6976622038 (będziesz zadowolony, rośliny rosną bez większego problemu)
- filtracja - https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... e1502-3800 (używam filtrów JBL od lat, są super i proste w obsłudze)
- podłoże - w zależności od tego co będziesz chciał hodować do wyboru masz: żwir, piasek naturalny itp. Pisałeś, że chcesz akwarium z roślinami, a zatem proponuję taki zestaw:
- czarny substrat (wystarczą Ci dwa worki 5,4kg) - https://allegro.pl/oferta/aqua-art-aqua ... bi_m=reco&
do tego żwir - https://allegro.pl/oferta/czarny-zwirek ... YmIwMWY%3D

reszta dekoracji do wyboru. Zestaw, który Ci opisałem na pewno się sprawdzi, postawiłem już kilka akwarii na tych podzespołach i wszystko rośnie i ma się dobrze. Pozostaje Ci kwestia szafki lub stelażu na którym stanie akwarium. Jeśli jednak będziesz chciał gotowca, to pomyśl nad akwarium typu Glossy : https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... s4EALw_wcB

Mam nadzieję, że trochę pomogłem :D
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: szalas1981 » 07 lip 2020, 09:29

Hej
Dzieki za info
Nie chcialbym przesadzic z gabarytem akwarium bo zielony jestem totalnie :P
Uwazasz ze lepiej samemu skompletowac akwarium niz kupic w zestawie?

Ogolnie to ma byc kolorowe akwarium z rybkami, krewetkami i roslinkami.

A czy jakas firma co robi akwaria jest lepsza od innej? w sensie Juwel / Aquael / etc?

Slyszalem ze CO2 tez powinno byc?

A wogole czy jest jakies cos gdzie moge sobie zaprojektowac akwarium , np na kompie program jakis czy cos?

i jeszcze jedno: wypukle akwarium czy proste :)? co lepsze
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 06 lip 2020, 17:36
Lokalizacja: Polska-Łódź
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: Awokado » 07 lip 2020, 09:29

Ja zawsze byłem zwolennikiem kupowania akwarium samemu, z poszczególnych elementów. Dostałeś ode mnie gotowa listę i taki zestaw na pewno się sprawdzi. Nie przejmuj się wielkością zbiornika, uwierz im większy tym łatwiej. Wybierz najlepszy dla siebie wymiar i tyle, akwarium i pokrywę zamawiasz na dowolny wymiar, ale najlepiej trzymać się wymiarów standardowych, wtedy będzie taniej. Co do producentów, to pewnie każdy jest ok, nie mam porównania ja poszedłem w firmę Aquael i sobie chwalę.
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: szalas1981 » 07 lip 2020, 10:15

jako 1 akwarium robilbys slodkowodne czy slonowodne ?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 51
Rejestracja: 06 lip 2020, 17:36
Lokalizacja: Polska-Łódź
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: Awokado » 07 lip 2020, 11:52

Zdecydowanie słodkowodne. Powiem Ci szczerze, w akwarystyce siedzę od 2000r. kiedy w domu pojawiło się pierwsze akwarium i zacząłem się tym tematem interesować. Na chwile obecną myślę, że sporo wiem o akwariach słodkowodnych, ale słonowodnych nawet nie liznąłem. Mam kogo podpytać i poradzić się gdyby zamarzyła mi się solniczka, ale póki co nie ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: tomek62 » 07 lip 2020, 13:18

Witaj. Słone, to trochę wyższa szkoła jazdy. Najlepiej rób wszystko etapami.
1. Wybierz szkło. Im większe, tym łatwiej utrzymasz parametry.
2. Dobierz obsadę i ilość ryb/ krewetek.
3. Wybierz rośliny które Ci się podobają.
4. Dobierz filtrację odpowiednią do litrażu i ilości ryb.
5. Znając wymagania roślin które wybrałeś wybierz oświetlenie odpowiednie dla nich. Nawiasem mówiąc wybierz rośliny prostsze w chodowli.
6. Skompletuj aranżacje. Jeśli kamienie, to sprawdź czy są odpowiednie/nie zatwardzają wody.
7. Najważniejsze. Dużo czytaj o zakładaniu zbiorników, cyklu azotowym, z różnych źródeł. Pytaj. Szkoda wywalić chajs w błoto i zniechęcić się na początku. Budżet masz bogaty. Jeszcze brakuje tylko wiedzy i doświadczenia. Wszystko przed tobą. Akwarystyką uczy pokory i cierpliwości.
Pozdrawiam
  • 0

Bywalec
 
Posty: 150
Rejestracja: 22 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zawiercie
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Pierwsze akwarium - pomocy

autor: jurkin » 07 lip 2020, 14:42

szalas1981 pisze:i jeszcze jedno: wypukle akwarium czy proste ? co lepsze

Proste, wypukle zniekształca odraz, i obserwacja jest mało komfortowa, moim zdaniem, ale kto co lubi :)
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
Reputation System ©'