torf i zeolit razem w filtrze

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

torf i zeolit razem w filtrze

autor: knezmej » 17 lis 2019, 12:50

Onegdaj czytałem, żeby nie mieszać w filtracji wkładu torfowego i zeolitu...

Jak bardzo torf zużyje zeolit? Co zeolit wypłucze z dobrodziejstw torfu?

Nadmienię, że efekt "herbaty" u mnie nie jest tu priorytetem; ani wadą, ani zaletą.
Zależy mi na zmiękczeniu i podkwaszeniu wody. Obsada jest z terenów zalewowych ale nie typowych tzw Czarnych Wód.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 49
Rejestracja: 21 paź 2015, 11:13
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 14
GG: 0

Re: torf i zeolit razem w filtrze

autor: miewan » 17 lis 2019, 15:11

Takie połączenie medii w filtrze jest nieco karkołomne. Zeolit podobnie jak węgiel ma ograniczone wchłanianie, a po wysyceniu „rzyga”, ale czy „odejmie” zakwaszanie, ciężkie pytanie.
Inna kwestia, że zeolit raczej traci na popularności jako medium a zwłaszcza przy „miękkich” zbiornikach bo sam raczej robi na „twardo” -> opinie zasłyszane, sam nie sprawdzałem
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: torf i zeolit razem w filtrze

autor: Seban » 17 lis 2019, 18:18

Zeolit, to mieszanka minerałów, w których występuje większość metali z I i II grupy. Właśnie dzięki nim, absorbuje reszty kwasowe. Absorpcja jest ograniczona i trwa ciągle przez około 2-3 czasem 4 miesiące. Dlatego, każdy zeolit, w mniejszym czy większym stopniu, będzie zatwardzał wodę. Zakwaszenie wody spowoduje, że czas absorpcji bardzo się skróci, a może nawet spowodować rozpuszczanie się minerałów, a to spowoduje, że woda zamieni się w beton. Jeszcze jedna ciekawostka. Jeżeli stężenie kationów metali pierwszej grupy będzie dużo większe niż stężenie kationów metali drugiej grupy, to twardość węglanowa będzie wyższa od twardości ogólnej.
  • 2

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: torf i zeolit razem w filtrze

autor: knezmej » 17 lis 2019, 19:10

@Seban "zamieni w beton" chodzi, że TWO poszybuje?
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 49
Rejestracja: 21 paź 2015, 11:13
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 14
GG: 0

Re: torf i zeolit razem w filtrze

autor: Seban » 17 lis 2019, 21:07

Kwaśna woda rozpuszczająca zeolit, paradoksalnie może podnieść twardość. Na 100% będą duże wahania twardości.
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: torf i zeolit razem w filtrze

autor: knezmej » 26 lis 2019, 11:16

Dzięki miewan i Seban za rzeczowe uwagi. Kontroluję przewodność. Na razie stabilna.
W perspektywie zeolit wyleci z kubełka a torf wyląduje na dnie. Zastosowałem takie rozwiązanie ze względu na glony i ten cel już osiągnięty, zbadane możliwe przyczyny inwazji.
Ciekawe jak jest z tym "rzyganiem" po wysyceniu. Nieraz czytałem, że odnośnie węgla (ale nie po lekach) to nieprawda a po zużyciu staje się całkiem fajnym złożem biologicznym ??
PS Ktoś coś wie na czym dokładnie polega zjawisko "lasacji węgla"?
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 49
Rejestracja: 21 paź 2015, 11:13
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 14
GG: 0

Re: torf i zeolit razem w filtrze

autor: Seban » 27 lis 2019, 02:45

knezmej pisze:PS Ktoś coś wie na czym dokładnie polega zjawisko "lasacji węgla"?

Wiem co to jest lasowanie wapna, czyli gaszenie wapna, ale węgla to nie wiem. Może chodzi o jakieś utlenianie się węgla? Woda wyzwala chemiczną aktywację węgla, a co za tym idzie utlenia się on. Mogą wtedy powstawać gazy, które są łatwopalne. Może dojść wtedy do samozapłonu. Jednak nie w warunkach akwariowych :myslec . Oczywiście samozapłon to węgiel kamienny.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: torf i zeolit razem w filtrze

autor: Olla1221 » 27 lis 2019, 10:06

To juz wiem co mi tak wiecznie zatwardzało wode w akwa ;p Stosował ktoś z was może wkład Phosmax zamiast zeolitu? Mam w kuble aktualnie torf i zastanawiam się nad jakimś wkładem chemicznym. Albo jakiś inny zamiennik? Ktoś coś?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 24
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:25
Lokalizacja: Łódź
Reputacja: 6
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'