Akwarium na ziemi

Tutaj możesz poruszać dowolne tematy związane z akwarystyką

Akwarium na ziemi

autor: skasna » 13 maja 2018, 14:26

Założyłam akwarium już z jakieś 6 lat temu, zgodnie z jakąś instrukcją na internecie. Wcześniej miałam też akwarium, na żwirku, ale zarastało glonami i rośliny nie chciały dobrze rosnąć, woda strasznie robiła się żółta.
Założyłam więc od nowa. Na bazie ziemi. Na ziemię dałam taką siatkę plastikową, by utrzymać ziemię w ryzach, i na to czarny żwirek. Rośliny (a właściwie jedna, bo akwarium 35l), rosną jak szalone. Problemów z glonami już nie ma, a woda ładna przezroczysta.
Mam z kolei teraz inne problemy.
1) Cokolwiek nie ruszę w akwarium (jak chcę przyciąć roślinę, dolać wody, czy cokolwiek) to dno tak się muli, że cała woda staje się okropnie brudna. Opada to po jakimś czasie, ale bardzo mnie martwi, że tak się dzieje i nie wiem jak tego uniknąć. Kupiłam odmulacz, ale niewiele pomaga. Woda, którą odpompowuje jest praktycznie czysta (jak go używam w momencie, gdy nie jest wzburzona woda). Ale wiem, że pomiędzy żwirkiem jest sporo brudu, tylko że jak go ruszę, to znowu ziemia się podnosi i wzburza i brudzi wszystko.
2) Drugi problem to osad na ściankach. Nie na całych, tylko u góry, tam gdzie zasłania przykrywa do akwarium. Całe ścianki są czyste, tylko tam robi się taki nalot i za nic nie mogę doczyścić - czy jakiś skrobak tu pomoże?
3) I ostatni problem. Kiedyś któryś ślimak (chyba helenka, nie jestem pewna) tak mi naskładał jaj, że teraz wszędzie zostały mi białe kropki - na filtrze, na przyssawkach od grzałki, no wszędzie, i nijak nie mogę tego wyczyścić - jak sobie z tym poradzić?

I jeszcze dwa pytania na koniec. Czy wkład filtra należy wymieniać? Czytałam tyle różnych opinii. Czy wystarczy jak go płuczę?
I jak często powinno się akwarium sprzątać? Kiedyś byłam przekonana że raz na miesiąc. Teraz czytam że raz na 2 tygodnie. Kiedyć czytałam opinię, że podmieniać wodę raz na parę miesięcy a filtra często nie myć, bo to szkodzi... Jak to jest?

Byłabym wdzięczna za pomoc.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:16
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Akwarium na ziemi

autor: jurkin » 13 maja 2018, 23:44

Co to za żwir? jaka gradacja? jak gruba jest warstwa żwiru? Zgaduje że to bazalt, i on morze pylic, jak jest za gruby to w nim zbiera się syf i po ruszeniu lata po całym akwarium. Jak żwiru jest za cienko to ziemia będzie wypluwać, im grubszy żwir tym grubsza warstwa go powinna być.

Co do nalotu to kupić skrobak, albo stara karta kredytowa dobrze do tego nada je się tylko ręce trzeba zamoczyć.
Ślimak zawsze będzie składał jaja, nie chcesz kropek pozbądź się ślimaka, nie pamiętam jak on się nazywa ale nie jest to helenka.

Czy wkład filtra należy wymieniać? Zależy jaki filtr i jakie wkłady, ja swój jbj 900 zasypałem lawą i zamknąłem go w marcu.......2017 i nie ruszałem go do tej pory, i nie widzę powodu żeby musiał go otwierać, nie odmulam bo nie mam takiej potrzeby, mam piasek dekoracyjny z Castoramy i w nim nic nie zalega. Uważam że sprzątać w akwarium trzeba w tedy, jak jest taka potrzeba, jak wszystko hula to nie ma co tam łapek wsadzać

ps: akwarium na ziemi wymaga dużo cierpliwości, mój stabilizował się ponad pół roku, nawet chciałem zrobić restart, na szczęście nie miałem na to czasu, żeby nie karmienie ryb to było by w zasadzie samoobsługowe, czasem tylko muszę coś przyciąć i wody dolać.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Akwarium na ziemi

autor: skasna » 14 maja 2018, 07:13

jurkin pisze:Co to za żwir? jaka gradacja? jak gruba jest warstwa żwiru? Zgaduje że to bazalt, i on morze pylic, jak jest za gruby to w nim zbiera się syf i po ruszeniu lata po całym akwarium. Jak żwiru jest za cienko to ziemia będzie wypluwać, im grubszy żwir tym grubsza warstwa go powinna być.

Kurcze, gdybym to ja pamiętała co za żwir kupiłam te ileś lat temu... Jak patrzę na rysunku, to powiedziałabym, że z 5-10mm. A ile go jest mogę zmierzyć, ale strzelam, że z 2-3cm. Jak np. wczoraj chciałam wyrwać roślinkę całą, bo nie wiem jakim cudem, ale nowa się ukorzeniła, to wtedy rzeczywiście ziemia się przedostała i zdaje mi się, że to od tego tak się robi. To bardzo źle?

Co do filtra, mam filtr wewnętrzny z gąbką, i ona dość szybko się brudzi. Jak parę tygodni nie czyszczę, potem wyjmę gąbkę i wsadzę do miski z wodą, to woda jest czarna. (dokładnie taki http://akwarystykadlakazdego.pl/wp-cont ... 97x300.jpg)

Co oznacza to, że Twój się stabilizował?
Ja właśnie większych problemów nie mam z akwarium, woda czysta, zero glonów, rośliny rosną jak szalone, tylko ta wzburzająca się woda przy czyszczeniu.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:16
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Akwarium na ziemi

autor: jurkin » 14 maja 2018, 07:40

Czarna woda po płukaniu gąbki to normalne, po dwuch tygodniach nawet musi być czarna, to że ziemia czasem wydostanie się nic nie szkodzi dla akwarium, żeby nie zburzyć podłoża nie wyciągaj roślin tylko odcinaj przy korzeniu.
Ja bym radził wymienić podłoże na coś drobniejszeho, jakiś żwirek 1-3 mm. lub piasek, optycznie to powiększy akwarium i lepiej to utrzymać w czystości.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Akwarium na ziemi

autor: skasna » 14 maja 2018, 07:59

jurkin pisze:Czarna woda po płukaniu gąbki to normalne, po dwuch tygodniach nawet musi być czarna, to że ziemia czasem wydostanie się nic nie szkodzi dla akwarium, żeby nie zburzyć podłoża nie wyciągaj roślin tylko odcinaj przy korzeniu.
Ja bym radził wymienić podłoże na coś drobniejszeho, jakiś żwirek 1-3 mm. lub piasek, optycznie to powiększy akwarium i lepiej to utrzymać w czystości.

Hmm to żeby teraz to zrobić to musiałabym zrobić restart całego akwarium, nie? Wylać całą wodę, wyjąć rybki, poucinać roślinki (bo przez to że jest siatka ciężko je wyciągnać z korzeniami) i zacząć od nasypania nowej ziemi, tak?

Zapytam jeszcze raz, bo mnie ciekawi. Co oznacza to, że Twój zbiornik się stabilizował?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:16
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Akwarium na ziemi

autor: jurkin » 14 maja 2018, 10:37

Chodzi o ruwnowage biologiczną w akwarium, ilość składników wydzielana przez ziemię, ryby i dostarczana przez akwarysty powinna być taka jaką rośliny i bakterije zdołają przyswoić. Im mniejsze akwarium im trudniej o tą ruwnowage. To tak w skrócie, bardziej naukowo to nie potrafię tego wytłumaczyć.
Oczywiście mówie o akwarium typu LT.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0

Re: Akwarium na ziemi

autor: skasna » 14 maja 2018, 11:12

jurkin pisze:Chodzi o ruwnowage biologiczną w akwarium, ilość składników wydzielana przez ziemię, ryby i dostarczana przez akwarysty powinna być taka jaką rośliny i bakterije zdołają przyswoić. Im mniejsze akwarium im trudniej o tą ruwnowage. To tak w skrócie, bardziej naukowo to nie potrafię tego wytłumaczyć.
Oczywiście mówie o akwarium typu LT.

I sprawdzałeś to jakimiś testami?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 maja 2018, 14:16
Lokalizacja: Wrocław
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Akwarium na ziemi

autor: jurkin » 14 maja 2018, 11:55

Nie, za te lata co mam akwarium co nie co się zaobserwowalo, a i tak uważam że mało co wiem, zresztą każde akwarium jest inne, i to co się sprawdza u mnie nie koniecznie zadziała u Ciebie.
  • 2

Rezydent
 
Posty: 498
Rejestracja: 20 wrz 2017, 22:27
Lokalizacja: Gródek
Reputacja: 146
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'