biotopowo ?

biotopowo ?

autor: miewan » 12 lis 2014, 21:16

Biotop - czy aby napewno?
Na ile jesteśmy w stanie udać/odwzorować naturę ?
Obawiam się, że jednak słabo.
Tanganika - piach, kamienie, głazy, skały czasami więcej lub mniej roślin( z reguły o słabej kondycji wizualnej), więcej lub mniej muszli, gdzieniegdzie kawałki drewna, wszystko to pokryte glonami, detrytusem, mułem , peryfiton.
Trudne do udawania wydaje się, że nie, a jednak, piach okazuje się często żwirem, muszlowce nie wybierają za mikroterytorium muszli, okazuje się że ryby tego samego gatunku różnią się kolorystycznie w zależności od miejsca ich odłowu, wszechobecna nadfiltracja zapobiega powstawaniu syfu, niedoświetlenie i "chemia" zapobiegają rozwojowi glonów a rośliny są równie marne jak w jeziorze.
Ostatnio z ciekawością przyglądam się dyskusji na KMT właśnie o skutkach wpuszczania WF tych samych gatunków jednak z różnych lokalizacji a przez to odmian barwnych czy ich potomstwo to krzyżówki/bastardy czy jeszcze nie?, czy taka obsada to obsada biotopowa przecież są to endemity.
Sam widzę, że moje petricole różnią się umaszczeniem ( kupowałem je w różnym czasie i w różnych miejscach),czy im to przeszkadza w zachowaniach i interakcjach - nie.
Jednak posiadam w obsadzie kiedyś dzikie altolamprologusy compressiceps Sumbu shell, żyją sobie u mnie głównie jako "producenci" karmy → może to mało rozsądne żeby odławiane ryby przeznaczać na "nioski" dla sumokształtnych, ale miały być zachowania z natury i są, tyle że dopiero po wprowadzeniu mastacembali sp. Intermediata wydaje się, że zachowania te zobaczyłem. Wcześniej "fakultety" odganiały synodonty, phyllonemusy i cyclurusy jednak robiły to bo "tak trzeba" natomiast masta przeganiane są inaczej myślę, że tak jak robili to ich rodzice lub one same jak żyły kiedyś na wolności, jest to zupełnie inny rodzaj odpędzania, wcześniejszego zapobiegania i miejsc "uszczypnięć" które wyraźnie sprawiają dyskomfort sznurówkom, niż w stosunku do pozostałych "moich" sumów, kiedyś opisałem polowanie na zawartość muszli poprzez pantomimę w wykonaniu petricoli i reakcję Sumbu, owszem była ale jakaś taka nieudolna, jakby alto nie dokońca wiedział co robi, tu jest inaczej.
Zresztą widzę zachowania "wewnątrzsumowe" - one wszystkie mają totalnie obojętny stosunek do siebie.

Co prowadzi do dziwnego może wniosku, że jedyną biotopową obsadą w moim baniaku jest para shell vs. masta, choć wszystkie moje ryby to wyłącznie tanganickie gatunki.
więc czy jest to zbiornik biotopowy czy jedynie swoista "onomatopeja" bez dźwięku.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: radko » 14 lis 2014, 17:42

Na pewno zgodzę się na 100% tylko z jednym, co Kolega raczył napisać. Dobrze prowadzone akwarium powinno być bezdźwięczne, bezszelestne nawet, no może z ciut słyszalnym, falowaniem wody. I pluskiem jeszcze rybich płetw.
Natomiast na tak fundamentalne pytanie, jakie postawił na początku tekstu Autor, nie mam odpowiedzi. Cóż bowiem znaczy biotopowość akwarium. Zasadniczo odpowiedź powinna być, tak się przynajmniej mi wydaje, prosta. Biotopowe akwarium to takie, w którym egzystują ze sobą gatunki występujące razem w naturze. Gatunki ryb, roślin, mięczaków i skorupiaków. Pomijam tu kwestię piachu z Castoramy pełniącego rolę podłoża tanganickiego, żeby nawiązać do przykładu Kolegi, choć i ten oryginalny jest importowany i można go sobie sprawić. Pomińmy również rozważania dotyczące parametrów fizykochemicznych wody, choć je da się, ba nawet dla ryb pokolenia WF, trzeba uzyskać w akwarium. Tylko czy takie akwarium faktycznie jest biotopowe? Skąd mam to wiedzieć? Próbuję poszukać, jak wygląda ów mityczny biotop.
Nie jest to raczej trudne (choć oczywiście, znajdą się wyjątki), bo są i książki, i czasopisma, filmy w TV i Internet, w którym skolko ugodno zdjęć i opisów rzek, jezior i mórz. I mniej więcej wiem, czy w moim zamierzonym biotopie skał więcej czy korzeni, piach czy żwir, a może wyściółka z liści. Tak tworzę złudzenie autentyczności środowiska moich ryb, coby wyglądało jak naturalniej, ciut biotopowo. Oczywiście mogę iść na skróty i wykorzystać mądrość oraz doświadczenie innych kolegów akwarystów próbując powzorować się na ich zbiornikach. Nie ukrywam, mam kilku swoich mistrzów i to w rożnych biotopach. Tylko to jak malowanie obrazu ze zdjęcia, nie z natury.
Tak tworzę biotop obrazu.
Pozostaje równie, jak nie ważniejsza cześć, stworzenie biotopu obsady. Też korzystam z bazy wiedzy. Najłatwiej można by podjąć się próby stworzenie jednogatunkowego biotopu. I wtedy pewność jego autentyczności. Dlaczego? W większości przypadków raczej mało prawdopodobne, by na tak małym obszarze, jaki ma odzwierciedlać moje akwarium, żyło ze sobą więcej gatunków ryb. Dobrze, ktoś napisze, ale przecież na tych zdjęciach, które oglądam w necie, to widzę jak koło siebie pływają w naturze dwa, trzy, nawet cztery różne gatunki ryb. Tak, to prawda, odpowiem. Tylko, że za chwilę, w poszukiwaniu pożywienia, czy też przegoniona przez tubylca, ryba popłynie sobie dalej. Tak mi się wydaje, że wszystkie te przykładowe zestawienia obsad są tylko i wyłącznie zapisem doświadczeń akwarystów, chcących, co wszak nie dziwi, jak najwięcej gatunków ryb hodować. Reasumując, jednogatunkowy biotop, jak najbardziej, więcej gatunków już niekoniecznie, będzie biotopem sensu sctricto.
Natomiast w kwestii dyskusji o krzyżowaniu się odmian barwnych, przyznam, że nie czytałem jej. Ale, po primo, bastardy to chyba nie, toż to jeden gatunek.
Po drugie zaś, też primo, nie wpuszczałbym osobiście i nie rozmnażał. Ta odmienność w ubarwieniu to cecha naturalna przecież jest i skądś się wzięła. Skąd? Ano stąd, że inne miejsca poszczególne ryby w jeziorze zamieszkują. Swoje własne biotopy.
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: adams2121 » 14 lis 2014, 18:45

nature to można podglądać, a nie ją odwzorowywać, kopiować, naśladować, AKWARIUM TO TWÓR SZTUCZNY, i taki zostanie nazawsze.
proponuje zadać sobie pytanie : czy wykonuje sobie testy, preparuje wode, dokłada filtracji, utrzymuje stałą temperature w dzień i nocy, dolewa minerały dla fauny i flory,itp. itd. :

rzeka amazonka
jezioro wiktoria
rzeka nil np.

wydaje mi się ze niestety NIE

ODPOWIADAJĄC NA PYTANIEzadane przez autora postu
1 nie
2 na pewno nie

dlaczego ?

moje zdanie jest takie
biotop, naturalność, parametry wody, fauna i flora danego odcinka zbiornika (branego pod uwagę)zmienia się z zależności od pogody, pory roku, czynników atmosferycznych etc.
odwzorowanie go jest niemożliwe, a często nawet jeszcze nie zbadane wcyklu 5-cio, 10-cio
letnim w celu określenia zmian jakie następują nieprzewidywalnie. taka jest natura. zbiorniki, akwaria kule są dużo bardziej przewidywalne choć też potrafią zaskakiwać swego opiekuna. bez niego ten byt zanika. OPIEKUN wykonuje biotop sztucznie, natura robi to sama. opiekun wykonuje wybrany kawałek marzeń, wyobrażeń wycinka natury. biotop jest kopią, często nawet nietrafioną ,bo
każdy wycinek zbiornika jest inny i nie wiadomo w który trafi i czy rzeczywiście on taki jest
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: KODI » 15 lis 2014, 10:16

:dobry: pozwolę sobie , dołączyć do tematu "rzeka".

W/g ,mnie akwarium "biotopowe" tylko i wyłącznie to tego typu akwarium

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

...choć w zasadzie także w takim akwarium, pewne procesy biologiczne nie zachodzą :roll:

Wszystkie nasze domowe akwaria "biotopowe" to podróby, które często i w większości (90%) z biotopami mają nie wiele wspólnego ;)

Trzeba sobie zadać pytanie, czy akwarium "biotopowym" będziemy nazywali akwarium :
a) odzwierciedlające dany biotop :?:
b) imitujące dany biotop :?:

POZDRO
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: radko » 15 lis 2014, 11:51

Odpowiedź b).
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: miewan » 15 lis 2014, 11:57

Proponuje odpowiedź :
c) - udające " biotop"

-- 18 lis 2014, 7:46 --

No to cwaniaczki jaki to biotop
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: radko » 19 lis 2014, 12:44

Pewnie jakieś jezioro afrykańskie... Tak przynajmniej sugeruje drzewo po lewej stronie... ;)
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: miewan » 19 lis 2014, 13:09

Brawo Radku,
zdecydowanie jest to jezioro afrykańskie,
Ta fotka zrobiona w Tanganice ze stadkiem Petrochromisów ( z tym stadkiem to chyba przesadziłem) jak widać w całości zaburza wszelakie wyobrażenia i pseudo odtworzenia zbiorników udających tanganikę, głazy a i owszem są, ale ta "trawa" , gałęzie, ba prawie całe zatopione drzewo lub krzak brak łach piachu, a jednak stanowisko naturalne.

W jakiejś tam skali , w jakimś tam zakresie i detalami wydaje się nawet łatwe do odtworzenia, jednak gdyby ta fotka przedstawiała aranż jakiegoś baniaka w konkursie na biotopy kto z Was przyznałby punkty lub uznał go za zbiornik z biotopem tanganickim :blazen:
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: biotopowo ?

autor: thaz » 19 lis 2014, 14:46

Idealny pomysł na konkurs ;-)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: biotopowo ?

autor: KODI » 20 lis 2014, 14:06

A ja myślałem, że to Twoja bańka miewan :lolz1:
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
Reputation System ©'