Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

Wszystko na temat rozmnażania ryb akwariowych

Re: Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

autor: Windus » 11 lis 2018, 16:00

Awokado pisze:Świetne foty, pierwszy raz widzę narybek skalara :brawoty
Dzięki ale do Twoich zdjęć trochę mi brakuje ;) niedługo zamieszczę kolejne fotki pasiaków.
adams2121 pisze:Ale żeś wybrał najgorsze ryby - z mojej perspektywy
Następne będą rybki których jeszcze nie było na forum :cool Będzie Pan zadowolny ;)
Junior pisze:Dziwi mnie, że sprzedawczyni odradzila mi większą ilość, chciałem 5.Akwarium 200l,poza Skalarami 5 Gurami mozaikowych, 5 kiryskow, po dwie parki mieczykow, guzików, molinezji.. To mój powrót do tego hobby po wielu latach. Do skalarow nigdy nie miałem szczęścia. Dziękuję za odpowiedź, radę.
Ta sprzedawczyni to doradziła Ci i dobrze i źle. Dobrze bo dla parki (dobranej) 200 l to optymalny zbiornik (jak wcześniej pisał Misiak). Ale żeby z dwóch losowo kupionych skalarów dobrała się para trzeba nie lada szczęścia. Lepiej było kupić więcej i zbędne po czasie odłowić. Problem też jest w tym, że masz już sporo ryb.
Jak chcesz to mogę napisać jak taką parkę dobrać. Wszystko zawarte jest w książce Huberta Zientka.
Zachęcam Cię również do założenia tematu ze swoim akwarium. Na tym forum jest mnóstwo osób, które z chęcią Ci pomogą.

p.s. Misiak dzięki za kolejne uwagi :supergood
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

autor: Windus » 16 gru 2018, 21:25

Mała aktualizacja.
Młode do tej pory są z rodzicami, ogółem bez większych starań dochowałem się 30 sztuk. Aktualnie zostało mi 10 małych skalarków. Co prawda dorosłe składały ikrę ale starsze rodzeństwo robiło z nią porządek.
Z tego co widzę, znów zabierają się do tarła. Tak wygląda gotowa do tarła samica z młodym:
samica+młode.JPG

Tak samiec gotowy do tarła:
Samiec-tarło.JPG

A tak samo młode:
Młode3.JPG


Piszę, że są gotowe do tarła bo widać u nich brodawki płciowe, które normalnie nie są widoczne.
Zauważyłem, że parka była wobec siebie agresywna. Sytuacja poprawiła się po odłowieniu większości młodych. Samo odławianie małych skalarów to bajka - same wpływają do siatki.
  • 4

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

autor: Awokado » 17 gru 2018, 12:57

Za każdym razem czytam z zainteresowaniem :)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

autor: Junior » 28 maja 2019, 19:15

Po raz pierwszy taki przypadek, więc nie mam doświadczenia. Akwarium 200 l, poza parą skalarów kilka molinezji, mieczyków, gupikow, kirysków i glonojadów. Ktoś coś poradzi?
  • 1

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 7
Rejestracja: 11 lis 2018, 00:58
Lokalizacja: Niemcy
Reputacja: 1
GG: 0

Re: Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

autor: adams2121 » 28 maja 2019, 20:19

Trzymaj kciuki za ryby. ;)
I nie rób nic , oprócz normalnych czynności wokół szkła.
Ryby niech się uczą.
Obserwuj , ucz się , rób testy wody i nabieraj " doświadczenia " w odchowie.

Przy tej obsadzie - raczej zjedzą współmieszkańcy, chyba że rodzice nie pozwolą .
  • 1

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

autor: Windus » 28 maja 2019, 21:57

Szczerze gratuluję :)
Taki widok bardzo cieszy. Tylko szczerze mówiąc z taką obsadą wątpię czy ikra długo się utrzyma.
Daj jutro znać jak wygląda sytuacja.
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare

autor: Junior » 28 maja 2019, 23:08

Na grupie FB wyczytałem, że nie ma szans na to, żeby z pierwszej ikry pary skalarów wykluły się młode.. Przełożyłem filtr z ikra i rodzicami do drugiego zbiornika, są same, 75% wody ze starego zbiornika + kilka kropli eSHa 2000,włączone napowietrzanie. Samica popływa do filtra i prawie dotykając go brzuchem pływa od góry do dołu. Kilka miesięcy temu pod tym właśnie postem opisywałem wyżej wymienione skalary, jednak okazały się parą, gurami mozaikowe wybiły.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 7
Rejestracja: 11 lis 2018, 00:58
Lokalizacja: Niemcy
Reputacja: 1
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'