Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia.

Wszystko na temat rozmnażania ryb akwariowych

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: thaz » 21 mar 2016, 21:54

Focha walnela, nie przejmuj sie :)

Wysłane z mojego IdeaTab A2107A-H przy użyciu Tapatalka
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: pawelek2304 » 21 mar 2016, 22:01

takie głupie pytanie może zadam, a jak je odżywiasz? Żywienie też ma wbrew pozorom znaczenie.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 204
Rejestracja: 28 paź 2013, 08:52
Lokalizacja: Białystok/Piasta
Reputacja: 18
GG: 4993916

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: WOJTEK24 » 21 mar 2016, 22:12

Moim zadaniem, jeśli dobrze liczę, daj samicy odpocząć trochę dłużej. Jeśli dobrze policzyłem to od 13 marca to przynajmniej 6 razy ją łapałeś w siatę i przerzucałeś do różnych akwariów w ciągu 9 dni. To trochę za dużo nawet jak na bojownika. Daj jej odsapnąć tydzień, dwa, pokarm np. ochotką i po takich zabiegach przystąp raz jeszcze do tarła, tylko jak radzi ci Piotrek potrzymaj ją dłużej albo zarzuć ją w weekend - będziesz miał kontrolę nad "akcją" ;)
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 22 mar 2016, 08:13

thaz pisze:Focha walnela, nie przejmuj sie :)

Jak to kobieta ;)
pawelek2304 pisze:takie głupie pytanie może zadam, a jak je odżywiasz? Żywienie też ma wbrew pozorom znaczenie.

To nie jest głupie pytanie. Karmię następująco: żywy wodzień, mrożonki - solowiec, czarne larwy i ochotka.
WOJTEK24 pisze:Moim zadaniem, jeśli dobrze liczę, daj samicy odpocząć trochę dłużej. Jeśli dobrze policzyłem to od 13 marca to przynajmniej 6 razy ją łapałeś w siatę i przerzucałeś do różnych akwariów w ciągu 9 dni. To trochę za dużo nawet jak na bojownika. Daj jej odsapnąć tydzień, dwa, pokarm np. ochotką i po takich zabiegach przystąp raz jeszcze do tarła, tylko jak radzi ci Piotrek potrzymaj ją dłużej albo zarzuć ją w weekend - będziesz miał kontrolę nad "akcją" ;)

Najprościej pisząc samica była 3 razy wpuszczana do samca. Po zakupie i później dwa razy wyławiałem ją z akwarium ogólnego na dwa dni. Może faktycznie za krótko ją trzymałem z samcem ale nie chciałem aby ją zamęczył. Poczekam do poniedziałku pokarmię bardziej obficie i będziemy próbować dalej :)
Jeszcze raz dziękuje za rady.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: thaz » 22 mar 2016, 10:12

Nie zamęczy, spokojnie.
Wbrew pozorom, to chyba lanie na nią dobrze wpływa
bo (choć nie znam się na biologii tych zwierząt) przypuszczam, że właśnie
te bodźce stymulują ją do produkcji jaj/do tarła?
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: WOJTEK24 » 22 mar 2016, 16:08

Mi nie chodziło o lanie :) bo jak mówi stare chińskie przysłowie " Jak kobieta raz na jakiś czas nie dostanie to jej się mięso psuje" :) (tylko nie mówcie mojej żonie że to mówiłem ) ;) , ale chodziło mi o samo przerzucanie jej z jednego miejsca w drugie ... inne parametry itp + okazjonalne manto od "męża" ... każdego to może wykończyć.
  • 2

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 10 kwie 2016, 18:53

Próby tarła szły conajmniej ciężko... Samiczka była w akwarium od 28 marca do wczoraj czyli prawie 2 tygodnie. Karmiłem obficie czym tylko się dało, ochotka, sololowiec, wodzień, żywy wodzień itp. Podmieniałem wodę na świeżą ale odstaną. Podmieniałem wodę na wodę z filtra RO. Obniżałem temperaturę. Przez dwa dni nie karmiłem rybek żeby ich nie rozpraszać i co? dupa
Wg książki i informacji z netu wszytko było w porządku. Samiczka była trochę gruba, miała pionowe prążki itp. Samiec codziennie robił gniazdo. Z każdym dniem coraz lepsze.
Stwierdziłem, że to nie ma sensu i kupiłem drugą samiczkę. Kolorystycznie bardziej zbliżoną do samca. Wydaje się też być bardziej smukła. Po wpuszczeniu nowej samiczki stara nagle ożyła i zaczęła ją ganiać. Nie myśląc dużo odłowiłem natręta i została w akwarium parka.
Wszytko to odbywało się wczoraj wieczorem. Dziś ok. 16.00 samiczkę wzięło na miłość - czyli zajęło to mniej niż 24h. Była dość chętna żeby się wytrzeć, w takim stopniu, że samiec nie zdążył zbudować gniazda. Rybki odbyły tarło ale z tego co widziałem ikry nie było dużo... W gnieździe a raczej tym co przypomina gniazdo są może 2 jajka.
Ile samica potrzebuje na regenerację i czy może zostać w akwarium tarliskowym?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: thaz » 11 kwie 2016, 05:00

Odlow na 2-3 dni i dawaj znowu.

im@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: Windus » 11 kwie 2016, 07:09

Tak zrobię. Wszystko robione "książkowo" i nic... a wystarczyło wymienić samiczkę. Może ta pierwsza jest dość stara i nie może odbyć tarła... gdzieś czytałem, że samiczki w sklepach nie są najwyższej klasy i lepiej brać od hodowców. Później zamieszczę zdjęcia obu samiczek.
Nie poddaje się, będę dalej próbował rozmnożyć te rybki :)

p.s. nie mogłeś spać? ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bojownik wspaniały [Betta splendens] - próba rozmnożenia

autor: thaz » 11 kwie 2016, 18:55

Ja o tej porze wstaje ;)
Dawaj znaki jak tam.

im@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'