Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

Wszystko na temat rozmnażania ryb akwariowych

Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: thaz » 22 sty 2015, 07:47

Każdy akwarysta pałą dumą w momencie kiedy jeden (no, w sumie para) z jego podopiecznych
zaczyna się mnożyć. Zazwyczaj mówi się:
"Zapewniłem/am mu dobre warunki, jest im dobrze u mnie".
Wsadzę kij w mrowisko: czy czasami nie jest tak, że chęć przetrwania jest tak
duża, że gatunek zaczyna rozmnażania Z POWODU masakrycznie złych warunków
w akwarium a jedyną opcją przedłużenia linii jest właśnie szybkie i mnogie rozmnożenie się?

Zapraszam do dyskusji :aniol
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: Christo » 22 sty 2015, 12:15

Dobre warunki, albo zmiana warunków (w tym także na gorsze). Tak myślę, bo staram się nie praktykować.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: miewan » 22 sty 2015, 12:37

Thaz a ja pogrzebię tym kijem mocniej. Uważam, że nie jesteśmy w stanie stworzyć idealnych warunków dla ryb. Same parametry ( te mierzalne) to jedynie wierzchołek góry. Trzeba byłoby znać dokładne warunki z lokalizacji naturalnych, ale też te pod kątem przewodnictwa, wysycenie mikro i makrominerałami , PPM, siłę stałego nurtu wody i pewnie dziesiątek innych "dupereli" w tym zagęszczenia.
Możemy jedynie dojść do poziomu warunków akceptowalnych w których Nasza ryba ma szansę przeżyć i się rozmnożyć. Choć jak przeżyje i będzie miała jak to i tak się rozmnoży ( problemem może być utrzymanie przy życiu wylęgu).
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: andrusza1 » 22 sty 2015, 14:57

A ja pozostanę neutralny, ale w praktyce sprawdzone działania, jako taki przykład:
jeżeli chodzi o rozmnażanie tak prostej w sumie ryby jak gurami, to aby dać jej impuls do działania wystarczy przez miesiąc nie robić nic w akwarium poza karmienie (czyli dobry syf i parametry mierzalne na czubku wiśni), a następnie jakby nigdy nic posprzątać.
Po jakimś czasie doczytałem się, że jest to naturalna sytuacja dla tego gatunku. I tu pytanie czyżbym niechcący odtworzył warunki naturalne x)

I tu powrót do pytania:
...gatunek zaczyna rozmnażania Z POWODU masakrycznie złych warunków...

czy ten gatunek bez tych tragicznych warunków może przejść do prawdziwego działania??
Czy będzie to tylko wymuszone rozmnażanie, tak trochę z nudów ??
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: ManiaPI » 22 sty 2015, 15:42

thaz pisze:Wsadzę kij w mrowisko: czy czasami nie jest tak, że chęć przetrwania jest tak
duża, że gatunek zaczyna rozmnażania Z POWODU masakrycznie złych warunków
w akwarium a jedyną opcją przedłużenia linii jest właśnie szybkie i mnogie rozmnożenie się?

Zapraszam do dyskusji :aniol

wydaje mi sie że na początku trzeba zdefiniować "rozmnażanie"
czy mówimy o przystąpieniu do rozmnożenia, czy o "wyprowadzeniu młodych"?
ze swojego podwórka miałem 2 samice pielęgnicy które składały ikrę i pilnowały jej, czy to już rozmnażanie?
wydaje mi sie że o przystąpieniu do tarła decydują instynkty które regulują naturalne mechanizmy i warunki które w naturze stymulują do rozmnażania, ( pora deszczowa, wyższe temperatury )
ryby w naturalnym środowisku nie maja "mercedesa" idealnych warunków wodnych i paszy 3 razy dziennie. podlegają cyklom jak cała przyroda. jakoś wątpię żeby w naturze z powodu pogorszenia warunków wodnych zabierały się do prokreacji, jest raczej odwrotnie, pora deszczowa= świeża woda , zalane tereny więc więcej paszy i kryjówek dla narybku.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: adams2121 » 22 sty 2015, 21:36

nie trzeba daleko - zapraszam wszystkich nad Narew na wiosnę i lato można często podpatrzeć to o czym teraz dyskutujecie
większość ryb rusza na tarło kiedy - wiosna - na początek odbudowa pozimie następnie w góre rzeki i na tereny wylania - szybki sex i mnóstwo młodzieży pływa potem w rzece

obserwowałem kilkanaście lat z rzędu tarła i podróż w górę rzeki ryb kilku gatunków m.i. szczupak. leszcz, płotka, jaź, kleń to kilka z nich
nadchodzi pora zegarek dzwoni i wszelkie podróżują w sobie znanym kierunku
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: WOJTEK24 » 25 sty 2015, 11:39

Myśle że główną rolę jak u każdych stworzeń żywywch odgrywa tu instynkt. Każda istota dąży do przedłużenia gatunku i przekazania nia swoich genów. Tak więc jeśli tylko damy naszym podopiecznym namaistkę warunków do tarała one do niego przstąpią bo widzą możliwośc posiadania potomstwa - przedłużenia gatunku.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: adams2121 » 25 sty 2015, 11:48

Celem nadrzędnym dla każdego zwierzaka jest przedłużenie gatunku - to jest ich natura, po to żyją i dążą do tego
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: marcin » 25 sty 2015, 12:51

adams2121 pisze:nie trzeba daleko - zapraszam wszystkich nad Narew na wiosnę i lato można często podpatrzeć to o czym teraz dyskutujecie
większość ryb rusza na tarło kiedy - wiosna - na początek odbudowa pozimie następnie w góre rzeki i na tereny wylania - szybki sex i mnóstwo młodzieży pływa potem w rzece

obserwowałem kilkanaście lat z rzędu tarła i podróż w górę rzeki ryb kilku gatunków m.i. szczupak. leszcz, płotka, jaź, kleń to kilka z nich
nadchodzi pora zegarek dzwoni i wszelkie podróżują w sobie znanym kierunku


fakt ryby ruszają w górę zeki ale po melioracji rzek maja utrudnione zadanie przez sztuczne zapory, jazy, tamy itp... dzięki temu można zaobserwować to zjawisko zbierania się ryb w takich miejscach, jednak nie wszystkie ryby złoża ikrę bo zostaną zjedzone przez inne większe drapieżniki :rekin przykład boleni :rekin2 a w stawach czy innych zbiornikach zaporowych jest już to dużo trudniejsze do zaobserwowania

dodając do tego ze niektóre gatunki ryb krajowych rozmnażają się dwu krotnie w ciągu roku
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Ryby mnożą się, bo mają dobre warunki?

autor: adams2121 » 25 sty 2015, 13:06

widziałem wielokrotnie jak ryby obchodzą zapory, Narew płynie wielokorytowo - nawet jazy nie są przeszkodą - jak dobra rybsko to skacze do góry i płynie dalej
poza tym w odpowiednim czasie zapory(jazy) są opuszczane aby ryby mogły pójść dalej
po zimie jest mnóstwo wody do odprowadzenia - Narew regularnie wylewa na całą szerokość - poza koryto zawsze na wiosnę po roztopach i ryby mogą swobodnie podróżować do swego matecznika

jeśli czas na to pozwoli w tym roku zrobię zdjęcia migracji ryb ;) i sposób pokonywania przez nie przeszkód
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'