Tarło tetra czerwona

Wszystko na temat rozmnażania ryb akwariowych

Re: Tarło tetra czerwona

autor: Windus » 16 lip 2017, 11:42

Przepraszam, że odpisuję dopiero dziś.
Wg Huberta Zientka bystrzyk czerwony zwany tetrą czerwoną jest gatunkiem mało wymagającym ale to już wiemy ;)
Przy rozrodzie bazę wyjściową stanowi woda wodociągowa zmieszana z wodą destylowaną lub RO w takiej proporcji aby uzyskać twardość w przedziale 8-12°n, pH 6,5-7,4 i temperatura 26-27°C. Czasami do tarła wystarczy 1-2 krotne przegotowanie wody wodociągowej.
Rozpoznanie płci - to sobie darujmy :)

Wybór i dobór tarlaków - w większości kąsaczokształtnych rybki, które mają być wykorzystane do tarła muszą od wczesnej młodości byt trzymane w odpowiednich warunkach. Twardość wody nie może przekraczać 15°n. Rybki hodowane w złych warunkach (skrajnych) po przeniesieniu do akwarium tarliskowego nie wykazują chęci do odbycia tarła. Konieczne są cotygodniowe podmiany wody. Oczywiście do tarła wybieramy dorodne nie zapasione osobniki pozbawione wad genetycznych. Osobniki stare niezbyt chętnie przystępują do tarła. Należy pamiętać żeby tarlaki nie były ze sobą spokrewnione. Pierwsze tarła z reguły są nieudane - ikra szybko bieleje.
Kolejnym problemem jest fakt, że nie każda samica trze się z przypadkowym samcem. Dobrym wyborem są rybki, które przystępowały do tarła w akwarium ogólnym.
Tarlaki należy rozdzielić (1-2 tygodnie) i intensywnie karmić żywym pokarmem (larwy komarów, muszki owocowe, siekana wątroba cielęca, rurecznik, wazonkowce). Warto przez ten okres trzymać je w wodzie o 2-3°C chłodniejszej od wody w akwarium tarliskowym.

Przygotowanie zbiornika tarliskowego - wielkość zbiornika powinna wynosić ok. 30-50 l. W mniejszym zbiorniku rybki nie chcą przystąpić do tarła. Zbiornik należy wyszorować i odkazić. Na dnie wykładamy wyparzony ruszt ramkowy, otoczaki lub szklane kulki o średnicy 1-1,5 cm. Bardzo często stosuje się dodatkowo miękkolistną roślinność wodną (mech jawajki, wywłócznik). Rośliny należy rozłożyć równomiernie na dnie lub zgrupować w rogach akwarium. U bystrzyka czerwonego tarło przebiega wśród korzeni roślin pływających - dlatego nie wolno o nich zapomnieć. Czystość mikrobiologiczna jest bardzo ważna. Kluczem do sukcesu jest woda o parametrach fizykochemicznych, które z jednej strony wyzwalają u tarlaków chęć do tarła a z drugiej zapewniają prawidłowy rozwój zarodków. Akwarium powinno stać w miejscu spokojnym i zacienionym.

Tarło - zestawiamy samca i dwie samice. 24 godziny przed przeniesieniem do zbiornika tarliskowego i po umieszczeniu w nim nie karmimy ryb. Tarlaki wpuszcza się wieczorem i ustala optymalną temperaturę. Tarło następuje z reguły rankiem.
Gdy nie dochodzi do tarła przez 3-4 dni, można podmienić wodę (50-70%) na świeżą o odpowiedniej twardości i dobrze natlenioną. Jeśli rybki nie chcą przystąpić do tarła należy wymienić samca bądź samice.

Nie hodowałem tych rybek. Wszystkie informacje pochodzą z książki "Rozmnażanie ryb akwariowych" Huberta Zientka.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 706
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 158
GG: 3079576

Re: Tarło tetra czerwona

autor: PYSIO721220 » 16 lip 2017, 12:17

Dzieki. Przy nastepnym razie będę sie stosował do tych uwag...
  • 0

Rezydent
 
Posty: 331
Rejestracja: 20 wrz 2015, 11:04
Lokalizacja: Turek, Polska
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Tarło tetra czerwona

autor: Windus » 16 lip 2017, 13:25

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 706
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 158
GG: 3079576

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
Reputation System ©'