Hydroponika do 40l

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 13 paź 2013, 19:35

Witam. Chętnie poeksperymentował bym z hydroponika. Czy ma to w ogóle sens w 40l akwarium. i czy można by hodować rośliny tylko w samej wodzie i np włókninie do filtra akwarystycznego. Np sałatę, truskawki, ogólnie warzywka (mocno pijące wodę). Woda z normalnego filtra (gąbka+keramzyt/ceramika) pompowana była by do korytka na akwarium (wysokie na około 10 cm i szerokie na max 15 cm. długość 40 cm co daje chyba koło 4-5l wody). W nim były by posadzone roślinki w samej wodzie na jakimś stelażu i woda potem przelewała by się do akwarium deszczownicą lub otworem i rurką odpowiednio wysoko umiejscowioną w korycie z roślinami aby utrzymać właściwy poziom wody. Pod tą belką było by zamontowane oświetlenie. Jak przeliczyć taką instalacje na wydajność filtracji. znaczy ile roślin da się tak wyżywić. Chciałem testować na dwóch akwariach 25l takich samych pod względem obsady i roślin i wszystkich aspektów. Jedno z hydroponika drugie bez i testy robić ale to może na inny czas. Wkońcu hydroponika się sprawdza u innych. Ciekawi mnie aby ile to daje ewentualnie ile-jak sporą musi być w przeliczeniu na 1l akwarium? Co ile reset i jak obn wpływa na akwarium. Pozdrawiam Grzegorz.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 13 paź 2013, 20:05

Cześć,
Ma sens. Eksperymentowalismy z hydroponiką w 25 l. Działa. Jeden warunek - zapomnij o "normalnym" filtrze. Nic tak dobrze nie filtruje, jak rośliny. Poczytaj sobie inne moje posty w tym dziale, a zakumasz, jak to działa :lol:
Nie kombinuj z konstrukcją filtra, bo wszystko już przerabialiśmy. Zobacz post, w którym są rysunki. Nie ma tam wymiarów, ale zasady konstrukcji zawsze pozostają te same.
Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 13 paź 2013, 21:03

Filtr jako pompa i tak już jest w akwarium. A książki-posty powoli czytam. Gdzieś można znaleźć informacje o przeliczeniu litrazu akwarium na wielkość hydroponiki.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 14 paź 2013, 13:06

Jeżeli chcesz uprawiać sałatę, truskawki, pomidory itp. proponuję zastosować zmodyfikowany filtr wg rysunków zamieszczonych przeze mnie w innym poście. Zmodyfikowanym w taki sposób, by początkowo zamiast tafli szkła zastosować sztywną, plastikową siatkę, na niej włókninę i na niej wysiać nasiona. Oczywiście musisz bardzo pilnować poziomu wody, by nie zalać nasion w całości. Po tym jak się ukorzenią, należałoby ostrożnie przenieść do koszyków z keramzytem. Broń boże nie stosuj deszczowni. Myśmy tak "załatwili" naszą sałatę i truskawki. Warzywa nie lubią być zalewane. Deszczowa wiosna i lato zabija w uprawach gruntowych truskawki i wiele innych warzyw - szara pleśń.
Nie istnieją przeliczniki pojemności filtra hydroponicznego do pojemności akwa - zbyt dużo zmiennych. Wszystko zależy od ilości ryb, pokarmu dla nich i zastosowanych roślin w hydroponice. Z czasem nauczysz się utrzymywać idealną równowagę :D
Powodzenia
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 14 paź 2013, 18:56

Planuje wysiac nasiona teraz a z instalacja i całym akwarium ruszyć za miesiąc. Posiadam akwarium 40l planuje minimalistyczna obsadę. Akwarium tarliskowe dla parki apisto i 2 par gupikow. Wsumie para małych apisto, 5 gupikow, jakieś coś do sprzątania co ikry nie zje... 2 otoski i parę kirisow panda w sumie 11 ryb małych powiedzmy 3 cm w tym dwie pielegniczki koło 5-7 cm. Woda robiona pod apisto więc wiekszosc RO. Korytko do hydroponki 40x15 wymiary dna. Filtr w akwarium max 280l/h puszczony przez to koryto. Rysunki widziałem. Zamieszcze swoje szkice jak się zabiore do tego. A można by tak posadzić rośliny odrazu w akwarium. Ramka z wluknina na niej/ w niej rośliny.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 14 paź 2013, 19:15

Nie zapomnij, że niektóre rybki Ci się rozrosną i zrobi się trochę ciasno. Obserwuj rośliny w hydro. Jeżeli będą zdrowe, to znaczy, że masz równowagę. Masz jeszcze inną możliwośc, którą kiedyś wykorzystaliśmy (znajdziesz to w moich postach). Kupujesz gotowy zestaw w Leroy Merlin. Wysiewasz nasiona, a gdy się ukorzenią, przenosisz w koszyki. 10 cm szer. to trochę za ciasno chyba, że znajdziesz tej wielkości koszyki. Od dwóch lat całą swoja hydroponikę projektuję pod koszyki.
Próbowaliśmy wrzucić nasiona ogórka bezpośrednio na lustro wody. Wykiełkowały błyskawicznie, a potem równie szybko padły. Nie wiem dlaczego. Może trzeba było je wtedy przenieść do koszyków?.
Jest jeszcze jedna metoda - 2 cm płyty ze styropianu, ale tylko dla roślin już ukorzenionych. Robisz otworki, wkładasz roślinkę, a dalej idzie samo - metoda chinampas
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 14 paź 2013, 21:04

Przygotuje projekt i dalej będziemy już korygować na tym etapie. A akwarium testowe więc się nie tak szybko rozrosna. Ewentualne mogę coś wywalic. Teraz jeszcze jedno pytanie czy minimalizm w sprzecie i kombinowaniu jest wymagany. Znaczy się jak naj prościej. Pozdrawiam.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: alexb47 » 15 paź 2013, 14:51

Zaczynaliśmy od bardzo skomplikowanego projektu. Potem wielokrotnie upraszczliśmy, aż w końcu zostało to, co jest - pompa, bo bez niej się nie da, przepływowa hydroponika, gąbki na końcu i oświetlenie. Napowitrzanie mechaniczne jest zbędne, bo spadająca woda wystarczjąco "bulboni". Grzałka też stała się zbędna, bo ledy chłodzone są wodą w hydroponice.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 15 paź 2013, 16:39

U mnie grzalka jeszcze troszkę pomieszka w szkielku. Standardowe oświetlenie. Szukałem dzis koszykow najmniejszych jakie sa. Jak wysoko musi być poziom wody. Powiedzmy 2 cm czy więcej jak już korzenie wyjdą z koszykow. I jak mocno koszyki zanuzyc koło 1-2 cm. Filtr na maxa i czy dawać keramzyt ba dol. Jak mi się uda to zrobię szkic i jakoś podesle rozwieje wiecej niewiadomych.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 15 paź 2013, 16:58

Tak sobie to widzę . oczywiście między hydroponoka a akwarium bedzie światło. Rysunek powstał jakiś czas temu wiec ma zawór i parę pierdol do wywalenia. Ale czy tak jest dobrze?

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
cron
Reputation System ©'