Hydroponika do 40l

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Re: Hydroponika do 40l

autor: andrusza1 » 12 lis 2013, 22:09

Jeżeli zmontował byś oświetlenie na led-ach o mocy tych 10W to by ci na pewno światła nie zabrakło.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 13 lis 2013, 15:49

Mam zasiiacz 40VA 11,6V Aquaszuta. Całkiem o nim zapomniałem. Więc myślę zrobić oświetlenie na nim. Bedzie można wycisnąć prawie 40w obciążenia ale na dzień dobry 1/4. Czyli diody są mniej więcej 0.5w czyli max 20 szt w 4 rzędach. Najpierw:
Biała, czerwona, niebieska,czerwona, biała. Dwa rzędy takie i dwa biała, czerwona, biała, czerwona, biała. Zamontowane koło siebie. Zasilane tak by szło zapalić każdy rząd osobno, i jak da rade same niebieskie. Zamontowane będą w ceowniku lub dwuteowniku. Nawirecę go odpowiednio, w otwory wprowadze diody, uszczelnienie klejem od spodu do ramion ceownika przykleje szybke na wymiar, boki zakleję. Jak da rade i wszystko bedzie szczelne puszczę wodę z hydroponoki po tym ustrojstwie w drugim ceowniku lub drugiej części dwuteownika. Na razie na diodach zwykłych mam trochę w szufladzie jak braknie to dokupienie. Jeśli wytrzyma min pół roku po 10-12h świecenia bedzie super.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: andrusza1 » 13 lis 2013, 19:25

Jakie konkretnie led-y chcesz zastosować, ponieważ już trzeci raz czytam twoje posty i nie bardzo mogę znaleźć taką informację.
Dodatkowo na zasilaczu 11,6V niewiele zwojujesz, sam driver ma spadek rzędu 5-7V, w zależność od wykonania, a białe led-y to kolejne 3-3,4V na sztukę, więc w najlepszym wypadku 2 sztuki w szeregu.
A niestety do driver-ów nie można podłączać led-ów równolegle.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 13 lis 2013, 20:01

Jutro będę w elektroniku to się dowiem. Kiedyś mieli diody 3w i 5w 10w też a zwykle mają 0.07w z początku właśnie o zwykłych myślałem. Teraz muszę isc i zobaczyć co mają dzisiaj. Myślę że sterownik nie bedzie potrzebny. Włączane manualnie zwykłym włącznikiem. A diody nie są 1,5v?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 14 lis 2013, 10:53

Spróbuje zrobić na zwykłych diodach 5mm super jasnych, 12 biale zimne koło 6000k, 12 czerwonych i 3 niebieskie. Trzy rzędy po 9 szt w równych odstępach. Akwarium stoi w kuchni od wschodniej strony domu. Od rana do popołudnia w środku jest na tyle jasno że wszystko widać. Myślę że moje oświetlenie powinno wystarczyć. Jak się sprawdzi to na porządnych już diodach zrobię do reszty.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: andrusza1 » 14 lis 2013, 11:31

Najważniejszym parametrem dla LED-ów nie jest napięcie tylko prąd, dla zwykłych 5mm są to prądy 20-30mA = 0,02-0,03A.
Ale przy takim prądzie spadek napięcia dla różnych kolorów będzie różny i tak (wartości przybliżone)
- czerwone ok 1,2V
- pomarańczowe 1,5V
- zielone 2V
- niebieskie 3V
- białe jako mieszanka barw ponad 3V

Drivery o których piszę nie służą do sterowania automatycznym włączaniem, a są pewnym typem zasilacza, który ma za zadanie pilnowania aby do led-ów dostarczać zadany prąd, bez względu na wahania napięcia. Spadek napięcia na led-ach jest bardzo mocno zależny od ich temperatury, a przy ich niewielkich rozmiarach zmienia się bardzo szybko.
Oczywiście takie drivery stosowane są w led-ach mocy 1W i więcej, w twoim przypadku należy do każdego szeregowego łańcucha dodać rezystor, który przejmie na siebie resztkowy spadek napięcia.
Niestety bez znajomości parametrów elektrycznych wybranych przez ciebie led-ów nie jestem w stanie podpowiedzieć ci jakie te rezystory powinny być.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 14 lis 2013, 11:59

Z tego co mam w domu ( diody zakupione jakiś czas temu) , jesli nic się w sklepie nie zmieniło to rezystor 430 lub 470 (dwa razy tyle dla czerwonej, niecały 1000 ohm) ohm 0.25w przed każdym ledem połączone równolegle ( wszystkie + razem, - razem; jesli coś jeszcze pamiętam) i to pod zasilacz, z włącznikiem przy każdym kolorze powinno być dobrze. Ewentualne połączyć 4 diody szeregowo (białe 3v) by mieć układ 12v, inne kolory dobrać tak by było też 12v w szeregu (wadą jest padający cały szereg jeśli przepali się jedną dioda) i czy dawać tu jakieś rezystory i robić szeregowo np 3 diody białe i rezystor by mieć 12v. Coś mi jednak mówi robić równolegle. Więcej kabli, lutowania, łatwiejsza wymiana uszkodzonych led. Wszystko w "pająku" bez płytek, zaizoliwane przed wodą. Dobrze kombinuje? Obecnie bedzie coś koło 2w więc do tych 10w daleko. Zobaczę co wyszło i będę dokładać lub nie.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: andrusza1 » 14 lis 2013, 14:15

Ledy możesz łączyć w szeregi, białe i niebieskie po 3, czerwone nawet 5 (ale nie więcej) i do każdego szeregu rezystor. Następnie w miarę potrzeb szeregi łączysz równolegle i pod wyłącznik.
Jeżeli dobrze to połączysz i zabezpieczysz przed wilgocią, to raczej żadne serwisowanie.
Jeżeli natomiast chodzi o "przepalanie się" led-ów to w 90% przypadków, przechodzą w stan zwarcia co często po kilku sekundach/minutach uszkadza pozostałe sztuki w szeregu (przy zasilaniu przez rezystor).
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Odp: Hydroponika do 40l

autor: rudy102 » 14 lis 2013, 16:54

W czeluści szuflady z elektroniką znalazłem Ledy starczy, rezystory 670 jeśli takowe są. Tak mi wyszło z pasków. Wlaczniki, gniazdo pudełko też sa. Kabli 4 żyłowych mam sporo. Lutownica, cyna jest. Klej jest. Jeszcze opakowanie - stelaż.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Hydroponika do 40l

autor: andrusza1 » 14 lis 2013, 23:57

W takim razie do dzieła, bo wygląda że masz wszystko.
Rezystory 670om, będą w miarę dobre, chociaż trudno to ocenić "na oko", najlepiej jak byś się doposażył w multimetr nawet najtańszy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy przy złożeniu całej tej konstrukcji do jakiejś kupy, to zapraszam do mego warsztaciku.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'