Malawi z hydroponiką

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Malawi z hydroponiką

autor: tomaszr2005 » 13 paź 2013, 18:02

Witam.
Jestem pod wrażeniem od ponad roku dla Pańskich osiągnięć.
Swoją hydroponikę posiadam od roku. Akwarium to Malawi. Jak wiadomo w tym biotopie Ph powinno oscylować ok 8. Ja mam 7,8.
Akwarium jest 300l 120x50x50, hydroponika to donica balkonowa o długości 100cm. Na dnie donicy mam przegrodę, na tym dopiero keramzyt. Na końcu grodź i odpływ do akwarium. Jako napęd zastosowałem filterek o mocy 150l/h. Oświetlam to jedną jarzeniówką Gro-Lux. Została mi w spadku po moim akwarium roślinnym. Świeci ona widmem czerwonym i niebieskim.
Rośliny jakie posiadam to zielistka, skrzydłokwiat i trzykrotka. Wysokość poziomu wody mam regulowaną . Wszystko rośnie powiedzmy ładnie, korzenie są zdrowe ale po liściach widać niedobory.
Przeprowadziłem nawet badania wody z akwarium w Instytucie Rolnictwa aby zweryfikować moje pomiary z prawdą. Zaznaczę, że testy kalibruje na wzorcach wcześniej przygotowanych.
Jestem na razie na etapie nawożenia akwarium solami. Na początek podałem potas, aby w akwarium wynosił ok 25ppm i troszkę magnezu. Pierwsze efekty są ale na ostateczną decyzję poczekam ze 3 miesiące, ponieważ 2 tygodnie moim zdaniem trochę za mało.
N03 bez hydroponiki wynosiło ok 15 ppm. teraz jest ok 5 ppm. Filtr jak widać spełnia swoje zadanie.
Teraz mam pytanie. Jakie Ph ma Pan w swoich akwariach. Wydaje mi się, że ph ok 8 wszystko niweczy, tzn rośliny lepiej rosną w ph ok 6,5.
Jakie rośliny lubią wysokie Ph. Podał Pan ostatnio kilka roślin na Forum Klubu Malawi, ale na razie nie jestem w stanie ich zdobyć.
Jeżeli jest Pan w stanie rozwinąć temat hydroponiki opartej na twardej wodzie będę wdzięczny.
Dziękuje i pozdrawiam.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2013, 16:52
Lokalizacja: Wołomin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Malawi z hydroponiką

autor: piwko28 » 13 paź 2013, 19:07

Witam kolegę klubowicza KM ;) Co do hydroponiki się nie wypowiem, Alex podpowie ;)

Pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: Malawi z hydroponiką

autor: thaz » 13 paź 2013, 19:12

Mnie zastanawia jedynie fakt nawożenia malawi.
Rodzi się pytanie - po co? :)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Malawi z hydroponiką

autor: alexb47 » 13 paź 2013, 19:50

Witaj
Po pierwsze - nie jestem Pan, tylko Alex lub Alek. Wszyscy jesteśmy akwarystami.

Masz za małą wydajnośc filtra. Przy 300 l baniaka powinieneś mieć przynajmniej 50 % nadwyżki, a lepiej 100%, czyli pompkę o wydajności 600 l/min przy założeniu, że nie stosujesz kubełków, a hydroponika jest podstawową filtracją.
Też podawaliśmy sole, zwłaszcza potasu. Teraz już nie. Pan Jan Grabowski inż. chemik, kierownik Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej w Białymstoku, wybitny specjalista w dziedzinie naturalnego nawożenia roślin sprawdził skład pokarmów, które podajemy rybom. Jeżeli w karmie jest potas, to pojawi się w akwarium. Nic nie piszesz o obsadzie, niestety. Przy filtracji hydroponicznej ryby muszą być "przekarmiane" pod warunkiem, że pokarm nie zawiera nadmiaru białka, a wszystkie gotowe pokarmy mają tę wadę. Najprościej rzecz ujmując, to jest tak - krowa i owca pasą się na tym samym pastwisku, żrą tę samą trawę. Krowa wydala i owca wydala, ale skład nawozu jest zupełnie inny, bo krowa i owca mają zupełnie inne enzymy trawienne. Tak samo jest z rybami i dlatego z Panem Janem Grabowskim zamierzamy to zbadać w przypadku ryb.
Przy najbliższej okazji zapytam go o rośliny nadające się do twardej wody. Obawiam się jednak, że większe znaczenie ma tu PH wody niż jej twardość. Roślina pobiera z wody tylko te pierwiastki, ich sole i chelaty, które są jej potrzebne. Jeżeli ma nadmiar magnezu, potasu, wapnia, węgla, to ich nie weżmie. Przy odpowiednim PH wody pobierze wszystko, co jest jej potrzebne do życia. Ale to już zupełnie inny mechanizm i temat na osobny artykuł.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Malawi z hydroponiką

autor: tomaszr2005 » 13 paź 2013, 22:30

Witam wszystkich.
Fakt nawożenia Malawi już tłumaczę.
Jest to taki skrót myślowy. Oczywiście nie mam na myśli podawania azotu i fosforu, gdyż jak wiadomo tego chcemy się pozbyć z akwarium.
Dziękuje za Zainteresowanie. Już piszę dalej.
W akwarium jak na 300l mam sporą nad filtrację mianowicie: filtrację mechaniczną opartą na pompie CO min 2000l/h , tetra700 jako biologia i jeszcze jeden kubełek o mocy 650l/h, dodatkowo cyrkulator jvj-101 i wspomniany mały filterek o mocy 150l/h zasilający hydroponikę.
Obsadę mam minimalistyczną czyli 13szt małej mbuna.
Ph mam jak napisałem 7,8 , kh8, gh12.
No właśnie nie mam zamiaru przekarmiać ryb :) , hydroponika jest dla ryb, a nie odwrotnie.
Dlatego próbuję swoich sił w nawożeniu. Parę lat temu miałem akwarium roślinne ht. Wiem co potrzebują rośliny ale w wodzie. Tu mam pewne dylematy ;) Czy podawać np.mikroelementy, jakie najlepsze są rośliny.
Dziękuję Aleks za zainteresowanie tematem.
Oczywiście pozdrawiam klubowicza.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2013, 16:52
Lokalizacja: Wołomin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Malawi z hydroponiką

autor: alexb47 » 14 paź 2013, 12:45

Wiem, że będzie Ci ciężko pożegnać się kubełkiem, ale kiedy już rośliny w hydroponice "pójdą", zaryzykuj. My od trzech lat obywamy się bez kanistra. Początkowo w ostatniej wersji filtra mieliśmy woreczki z ceramiką, jako filtr biologiczny. Potem stopniowo zacząłem je usuwać i nic się nie stało. Okazało się, że rolę biologika przejęły korzenie roślin, które mocno oblepiły się "syfem".
Jak już wspomniałem, przekarmiać należy rozsądnie, pokarmem niskobiałkowym. W kolejnym MA ukaże się artykuł naukowca, który prowadził badania nad wpływem pokarmów na zdrowie i kondycję ryb. Mikroelementy w przypadku Malawi mogą być potrzebne, ale tego nie wiem. Mamy ogólniaka, nie wycinamy obumierających roślin i wszystkie mikroelementy pochodzą z akwa. Wiem, że kiedyś żona je podawała. Wstrzymaliśmy na pół roku podawanie czegokolwiek oprócz pokarmu, za radą wspomnianego Pana Jana Grabowskiego, ponieważ na dniach oddajemy wodę do laboratorium. Przez te parę miesięcy kondycja roślin nie podupadła.
Z wyjątkiem "lucky bamboo", praktycznie każda roślina nadaje się do hydroponiki, z kartoflami włącznie :lol: . Oczywiście najlepiej stosować rośliny charakterystyczne dla okolic danego biotopu. Wiem, że długie, ale pocztaj moje inne posty.
Czym karmisz mbuna i jaki jest skład pokarmu?
Witam klubowicza Malawi na naszym forum i pozdrawiam
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Malawi z hydroponiką

autor: tomaszr2005 » 15 paź 2013, 18:47

Ryby karmię gotowcami min. OSI spirulina flakes, OSI Vivd color, NF premium cichild plant, JBL spirulina.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2013, 16:52
Lokalizacja: Wołomin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Malawi z hydroponiką

autor: alexb47 » 31 paź 2013, 19:40

Poczytaj sobie artykuł o żywienu ryb w ostatnim numerze MA. Jest bardzo ogólny i nie zawiera konkretnych porad, ale na ostatniej wystawie w Drozdowie zrobiliśmy parę fotek z wykładu. Jeżeli Cię to interesuje, mogę zamieścić. Dziś teściowa "zdobyła" serca cielęce. Podobno jest to najbardziej wartościowy pokarm mięsny dla ryb, poza innymi składnikami oczywiście. Sprawdzę, a potem pewnie coś napiszę na ten temat.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'