Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

Opis, funkcjonowanie, działanie, budowa.

Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: Krzysiek0507 » 19 maja 2014, 20:47

Cześć, mam kilka pytań związanych z hydroponiką. Jak już wspomniałem chce w niedalekiej przyszłości założyć nowe akwarium ale żeby to zrobić muszę się przygotować do tego, jednym z założeń jest filtr hydroponiczny jako główny.


1. Z czego wykonać taki filtr aby koszty mnie nie przerosły? Widziałem na internecie że ktoś wykonywał ze stali nierdzewnej
2. Jakie macie sposoby aby umieścić taki filtr nad akwarium - dodam iż mieszkam w bloku
3. Jakich pomp używacie do ów filtra
4. Najlepsze rośliny do filtra
5. Czy taki filtr sprawdzi się do akwarium z paletkami?

Myślę że temat ogólnie także się przyda aby zadawać pytania związane z tematem. Jak mi się jakieś pytania przypomną albo "wymyśle" nowe to napiszę.


Pozdrawiam serdecznie
Krzysiek
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 36
Rejestracja: 16 maja 2014, 19:15
Lokalizacja: Zabrze
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: alexb47 » 19 maja 2014, 21:07

Ad.1. Spienione PCV. Jak wygląda filtr zrobiony w tej technologii możesz zobaczyć tu:
http://allegro.pl/filtr-hydroponiczny-i4239989113.html

Ad.2 Filtr opiera się na bocznych szybach akwarium, na tylnej szybie, i w zależności od wielkości akwa, na poprzeczkach.

Ad.3 Rodzaj pompy zależy od wielkości akwa i przyjętego założenia filtracji. Możliwe są trzy kombinacje - pompa umieszczona bezpośrednio w filtrze, pompa w akwa połączona z hydroponiką i filtr zewnętrzy podłączony do hydroponiki. Możliwe są też różne kombinacje tych systemów.

Ad.4 Zadaj to pytanie mojej żonie (Annaursula na forach). Zależy to od usytuowania akwarium w stosunku do okna, wielkości akwa, obsady i wielu innych czynników.

Ad.5 Tak. Pół roku temu założyliśmy akwarium 450 l z paletkami w siedzibie firmy farmaceutycznej. Hydroponika jest jedyną filtracją. Działa bez zarzutu.

Pytaj dalej.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: Krzysiek0507 » 19 maja 2014, 21:23

Panie Aleksie bo Pan w sumie najlepiej się orientuje w tym temacie:
1. Ile może wymieś koszt zrobienia takiego filtra (cena orientacyjna oczywiście) do akwarium 160x60x60 bo taki docelowo chcę zakupić.

2. Pan ma akwarium 500l jak teraz tam wygląda pompa i inne układy doprowadzające wodę do filtra? Przeczytałem pańska całą lekturę pt.: "Historia naszych eksperymentów z hydroponiką" - bardzo ciekawa historia - jednak nie widzę tam ani w nowym temacie żadnych informacji na temat pomp itp. Widziałem tzn czytałem że używał Pan pompy obiegowej do c.o. "Omnigena 25-40".

3. Czy Pański filtr jest głośny? Bo akwarium chciałby aby stało w pokoju w którym będę spał.

4. Skoro filtr jest ustawiony na szybach akwarium to jakie Pan poleca oświetlenie?

5. Co do ustawienia, zamocowania nad akwarium to widziałem właśnie takie rozwiązanie: http://img269.imageshack.us/img269/1096/14374707.jpg
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 36
Rejestracja: 16 maja 2014, 19:15
Lokalizacja: Zabrze
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: alexb47 » 20 maja 2014, 20:12

Słuchaj, na forach przyjęte jest, że wszyscy wszystkim mówią po imieniu, więc odpuść sobie już tego "Pana", w dodatku z wielkiej litery. Jestem Alex lub Alek. A teraz do rzeczy:
Ad 1. Jeżeli wszedłeś na Allegro, to widziałeś ile u nas kosztuje "100". Robię teraz filtr na zamówienie do akwa dł. 150 cm za 350 zł. Oczywiście, jeżeli zechcesz zbudować sam, to wyjdzie Ci sporo taniej, ale jeżeli zamówisz u nas, dostaniesz zdalną opiekę nad Twoim filtrem i akwarium (24 h).
Ad 2. O pompach obiegowych już zapomniałem. Wsadziliśmy mnóstwo kasy w eksperymenty, ale się opłaciło. W pięćsetce siedzi Ocean Runner 2500, ta sama pompa, od której 4 lata temu zaczynaliśmy hydroponikę. Nie ma tam żadnych układów - pompa plus zawór zwrotny.
Ad 3. Pompa jest cicha, a dzięki ukształtowaniu wylotu do akwa, woda nie szumi, tak jak w innych naszych akwariach.
Ad 4. W naszym Orinoko wiszą dwa reflektory ledowe obok filtra. W pięćsetce przewidziałem ledy Cree wbudowane pod filtrem, za parę dni je zmontuję i puszczę foty.
Ad 5. Masakra
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: Krzysiek0507 » 27 maja 2014, 11:47

Dziękuję za odpowiedź! Jak będę miał kolejne to będę pytał! Jeszcze raz dziękuję :)
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 36
Rejestracja: 16 maja 2014, 19:15
Lokalizacja: Zabrze
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: Tomek1985 » 16 gru 2015, 12:16

Witam. Podepnę się pod temat. Od 4 miesięcy mam hydroponikę nad zbiornikiem 400 l aczkolwiek skrzydłokwiat ( 11 sadzonek ok 20 cm wysokości) , który jest w niej posadzony praktycznie nie rośnie. Co może być nie tak? W akwarium są 2 dorosłe pawiookie, młoda 15 cm Akara pomarańczowopłetwa i płaszczka potamotrygon reticulatus 14 cm średnicy. Rośliny posadzone w keramzycie, poziom wody ustawiony tak, że prawie całe korzenie są w wodzie ( wcześniej były zanurzone w połowie i było też kiepsko). Ryby fakt "brudasy" ale spodziewałem się lepszych wyników a tu lipa bo mam no3 do 50, pomimo cotygodniowych podmian 40% miejskiej kranówy. Rośliny nie mają dodatkowego oświetlenia oraz nie pada na nie bezpośrednio światło słoneczne. Co mogę zmienić aby rośliny zaczęły rosnąć a no3 mi spadło. P. S. Nie wiem jaki poziom no3 miałem przed uruchomieniem hydroponiki. Z góry dzięki za rady. Pozdrawiam, Tomek.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 33
Rejestracja: 18 sty 2015, 20:49
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 7
GG: 0

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: Tomek1985 » 18 gru 2015, 00:00

Czy nikt mi nie odpowie na moje pytanie?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 33
Rejestracja: 18 sty 2015, 20:49
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 7
GG: 0

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: thaz » 18 gru 2015, 00:16

Radzilbym przepiecie do nowego tematu, moze alex sie obudzi ;)

im@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: michal_n » 01 sty 2016, 23:19

Cześć,
Aleksa nie widać to może ja spróbuję jeśli temat jeszcze aktualny.
1. mnie się też wydaje że mi rośliny nie rosną ale potem patrze sobie na zdjęcie i widzę przyrosty bardzo wyraźnie. Łatwiej to widać na pnączach (scindapsus, pothos) niż na skrzydłokwiatach. U mnie rosną raczej na "gęstość" znaczy się jest coraz więcej liści a na wysokość to różnice są niewielkie. może rosną tylko masz takie wrażenie?
2. Jeśli na prawdę nie rosną to może im czegoś innego brakować niż NO3. W akwarium są jakieś inne rośliny? One rosną? Glony jakieś Ci się pojawiają?
3. u mnie widać wyraźną korelacją pomiędzy dawkowaniem nawozów (mikro i marko ale bez azotu i fosforu) i dwutlenku węgla a poziomem NO3. Jak dawkuję to rośliny rosną jak szalone i NO3 spada, jak nie dawkuję to rośnie sobie poziom azotanów (u mnie co prawda do około 30-35 max ale mam mocno "niedorybione" akwarium :)

Rada:
1. popatrz na zdjęcia
2. dodaj nawozów i CO2 (bez azotu)
3. wsadź sobie to scindapsus, epipremnum, pothos albo coś takiego :)
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 98
Rejestracja: 09 lis 2014, 18:42
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 45
GG: 0

Re: Pytanie związane z filtracją hydroponiczną

autor: Tomek1985 » 03 sty 2016, 00:55

Witaj. Dzięki za odpowiedź. Rośliny w akwarium mam ale to tylko mech na korzeniu i jeszcze jakaś inna roślina podobna do anubias -a też osadzona na korzeniu. Do tego światło słabe bo 2 żarówki Led po 4,7 W ( ale tak jest celowo bo tak lubię :)) no i te dwie rośliny jakoś tam sobie radzą. Jak znajdę czas to posadzę coś z tych roślin, które mi poleciłeś i popatrzę co się będzie działo.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 33
Rejestracja: 18 sty 2015, 20:49
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 7
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'