1 czy 2 grzalki w akwarium ?

Tutaj możesz porozmawiać na temat wszelkich aspektów technicznych dot. akwarium. Skonstruowałeś coś sam, pochwal się tym!

Re: 1 czy 2 grzalki w akwarium ?

autor: miewan » 02 gru 2017, 09:20

ataman pisze: czy nie lepiej "rozprowadza" ciepło ?

Właściwie to tak, taką grzałkę montujesz na wężu wylotowym filtra, tyle że moim zdaniem, jej zaletą jest fakt, że wyprowadzasz grata poza akwarium. Natomiast pod względem ekonomicznym już tak sobie, są one dużo droższe od "zwykłych" grzałek i często mają tendencję do "popuszczania" na stykach.
Zdecydowanie lepiej się tu sprawdzą kubełki z wersją thermno, ale najbezpieczniejszym i najekonomiczniejszym rozwiązanie pozostaje jednak umieszczenie tradycyjnej wersji grzałki z dobrym termostatem w okolicy zaciągu lub wypływu kubła, bądź obok cyrkulatora.
Jest też możliwość uzyskania efektu 2 a nawet 3 w 1, poprzez dodatkową filtrację opartą o filtry wewnętrzne często z własnymi deszczowniami lub skimerami ( ja np mam tunze 2162 i Oase BioPlus Thermo ) gdzie znajdują się "prowadnice" i same grzałki.
Tak lecąc po Twoich pytaniach mam wrażenie Twojej chęci przedobrzania ( w tym dobrym znaczeniu ), zastanawia mnie więc czemu jeszcze nie zapytałeś o rozwiązanie typu samp, który w większości zaspokoiłby Twoje oczekiwania, lub rozwiązanie panelowe :myslec
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 1 czy 2 grzalki w akwarium ?

autor: Inc0 » 02 gru 2017, 10:12

Dorzucę swoje 2 grosze w kwestii bezpieczeństwa: dwie grzałki ( teoretycznie rozważamy akwarium do którego ogrzania do wymaganej temperatury wystarczy 75W nr1wiec grzałka główna odpowiednia będzie o mocy 100W i druga awaryjna o mocy 50W pierwsza ma więcej mocy niż potrzeba aby utrzymać wymagana temperaturę bez konieczności pracy 24/24 365/365 a druga ma mniej mocy i oczywiście będzie w stanie utrzymać temperaturę ale o 1-3C poniżej wymaganej ale nie dopuści do całkowitego wychłodzenia) + dodatkowy termostat zewnętrzny ( może być ten chiński za kilkanaście pln taki jaki kreweciarze stosują do chłodzenia krewetkariów ma wbudowany alarm i jest programowalny co w takim zastosowaniu jest przydatne).
Mocniejsza grzałka z ustawiona temperatura docelowa na wbudowanym termostacie jest zasilana przez zewnętrzny termostat ustawiony o 1-2 C wyższa temperatura niż pożądana gdy by padł w grzałce podstawowej termostat i zaczęła grzać bez przerwy on to ukryci a wskazanie termometru powinno za alarmowac nas że wystąpiła awaria termostatu grzałki głównej. Teraz rozważmy sytuacje że główna grzałka padła i nie grzeje wcale wówczas podtrzymywanie temperatury przejmie grzałka nr2 a w termostacie zewnętrznym uruchomi się alarm zbyt niskiej temperatury . Taki układ przy zastosowaniu grzałek wysokiej jakości redukuje ryzyko do zera ugotowania i za ziębienia obsady bo sytuacja że termostat w grzałce i zewnętrzny padną jednocześnie jest bardzo bardzo mała.
  • 1

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: 1 czy 2 grzalki w akwarium ?

autor: ataman » 02 gru 2017, 17:31

miewan pisze:rozwiązanie typu samp


Samp to dla mnie juz za wysoka szkoła jazdy dlatego nie wspominalem ;)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2017, 20:28
Lokalizacja: Lodzia
Reputacja: 0
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'