Strona 1 z 4

media filtracyjne

Post: 29 wrz 2017, 18:54
autor: Bieta
Jestem w posiadaniu filtra Fluval fx 6. W standardzie w koszach znajdują się gąbki i cetamika. Gąbki zostają, tego nie ruszam. Natomiast potrzebuję wymienić ceramikę na coś innego. Itutaj zaje pytanie, co jest lepsze: zeolit, keramzyt, czy biobale plastikowe. Zależy mi na tym, aby nie rosło pH w górę, a utrzymywało się na stałym poziomie kranówki. Ewentualnie, co mogę dodać jeszcze, aby utrzymać pH na poziomie 7-7,4. Woda RO nie wchodzi w rachubę. Szyszki olchy już wrzuciłam. Podłoże nie podwyższą pH, jest to żwir kwarcowy firmy Rettne. Użyte do aranżacji korzenie, tez nie mają wpływu na pH. Znajdują się jeszcz ekamienie otoczaki z rzeki, ale te też nie reagują. Obecne wartości pH są w grnaicy 8,0 mierzone testem firmy Zoolek. Bardzo prosze o pomoc. allah

Re: media filtracyjne

Post: 29 wrz 2017, 19:24
autor: Misiak
Skoro nic nie podnosi pH a te rośnie to coś podnosi. Może twardość rośnie z czasem (w skrócie woda paruje zostawiając minerały w wodzie, ty dolewasz kranówkę i tak w kółko co powoduje wzrost twardości).
Ja u siebie używam lawy w filtrze i jest super.

Żeby zmniejszyć troszkę twardość i pH możesz dać wkład z torfem, tylko to trzeba co jakiś czas wymieniać.
Najprościej robić mix z ro.

Re: media filtracyjne

Post: 29 wrz 2017, 19:27
autor: Bieta
Wydaje mi się,że to obecna ceramika może podnosić pH wody. Robiłam test na wodzie ROi jest niskie pH, później wrzuciłam, ceramikę i po kilku dniach oscyluje na poziomie 8.

Re: media filtracyjne

Post: 30 wrz 2017, 05:40
autor: adams2121
Ile chcesz wydać?
Na te. Wkłady
Bo zdarza się i że keramzyt podnosi pH.

Karmisz tam Miesem.? I duża ilością pokarmu?
PH z czasem samo powinno spadać. Wodą sama się zakwasza.

Re: media filtracyjne

Post: 30 wrz 2017, 07:20
autor: Bieta
Tak, karmię mięsem- miks z serca wołowego i indyczego oraz mrożonki solowiec, szklarka. Akwarium w całości, tak jak to jest funkcjonuje już od roku. Więc moim zdaniem, pH powinno już spadać. Jednak ono rośnie, bo kranówka ma mniejsze pH. Dobrze, jesli nie keramzyt- to co? Biobale będą lepsze?

Re: media filtracyjne

Post: 30 wrz 2017, 08:10
autor: miewan
Tomek zadał dobre pytanie - ile chcesz wydać ?
Bieta pisze:co jest lepsze: zeolit, keramzyt, czy biobale plastikowe

Czemu trwać w starych standardach, może już czas na polimery.
Wiadomo przecież, że są produkty np. Seachema lub Orca LAB , skuteczne, ale droższe.
Ja obecnie oczywiście prócz obowiązkowych gąbek, filtry mam "zasypane" : Organ-Ex Micro, phospha-Guard Bio-Cubes, Nitra-Gurad Bio-Cubes - wszystkie Orca Lab, jako zamienniki purigenu i phosguarda Seachema - i jestem mega zadowolony.
A matrix chyba raczej sama znasz, jest też jego odmiana matrix carbo, która przy paletkach chyba bardziej by Ci pasiła.
Natomiat biobale, raczej w filtrze kubełkowym nawet tak dużym jak fx to jak dla mnie kiepski pomysł, one dla skuteczność powinny być w ruchu (mieszać się) i powinno ich trochę być, jeżeli już to eheimowskie "makaroniki".
Natomiast wersję ekonomiczną wskazał Ci Michał (spóźnione imieninowe), pokruszona lawa nie zmieni Ci pH.

Re: media filtracyjne

Post: 30 wrz 2017, 17:15
autor: sadam8806
W/g mnie otoczaki podnoszą pH aby to szybko i skutecznie sprawdzić wyjmij je ze zbiornika i zalej w jakiejś misce octem. Pieni to znaczy że podnosi nie pieni znaczy że obojętne. Tak samo testuj ceramikę, podłoże i wszystko czemu nie ufasz.

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka

Re: media filtracyjne

Post: 30 wrz 2017, 18:40
autor: Bieta
Powiem uczciwie, że chemii raczej bałabym się lać. Łatwo można zaburzyć równowagę zbiornika. A później wyrównać, byłby już problem. A ja w te klocki nie jestem taka obcykana.

Re: media filtracyjne

Post: 30 wrz 2017, 19:31
autor: miewan
A kto mówi o laniu chemii ?

Re: media filtracyjne

Post: 30 wrz 2017, 19:46
autor: Bieta
Drogi Miewanie, a to : "Organ-Ex Micro, phospha-Guard Bio-Cubes, Nitra-Gurad Bio-Cubes - wszystkie Orca Lab, jako zamienniki purigenu i phosguarda Seachema"- to nie chemia?