Chłodzenie wody

Tutaj możesz porozmawiać na temat wszelkich aspektów technicznych dot. akwarium. Skonstruowałeś coś sam, pochwal się tym!

Chłodzenie wody

autor: WOJTEK24 » 19 lut 2016, 21:38

Hej
Jako że lato zbliża sie wielkimi krokami. Pewnie niedługo powróci temat chłodzenia wody.
W chwili obecnej w akwarium mam 25-26 stC co dla moich ryb jest maksymalnym maksem. Natomiast z zeszłego roku pamiętam iż temperatura w moim akwarium była 30-31 stC. trochę pomagały dwie 1,5 lita butelki wyjęte z zamrażalnika, ale wydaje mi sie że bardziej nie pozwalały iść w górę temperaturze niż zbijały. W związku z tym zastanawiam sie czy moje ryby przeżyją upały .....
Nawet myślałem o zrobieniu takiego zestawu"
- pudełko np drewniane wyścielone styropianem
- w środku aluminiowa wężownica
- od filtra (np w moim przypadku Turbo 500 )rurką doprowadzam wodę do wężownicy
- w pudle wycięte otwory na nap 2, 3 lub 4 wkłady turystyczne - mocuje sie je tak aby oploty wężownicy stykały sie z nimi
- woda przepływająca przez wężownicę oddaje ciepło, albo inaczej ogrzewa aluminiowe rurki schłodzone przez wkłady i wpływa wychłodzona do akwarium.

Jak myślcie ma szanse zadziałać??
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: adams2121 » 19 lut 2016, 21:51

Próbuj - doświadczalnie , zobaczysz jak ci obniży już teraz , zanim nadejdą gorsze czasy
Jeśli nie - moja propozycja - duży ruch tafli + wentylator biurkowy skierowany na tafle wody , obniży ci temp.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: miewan » 19 lut 2016, 21:54

Kup na olx, sklepach ze starymi meblami, ze ściąganymi rupieciami z publi niemieckich lub holendrskich, albo nową jak nie szkoda Ci kasy małą, zwykłą lodówkę, nawierć ją z któregoś z boków, resztę zrób jak ze swoją skrzyneczką i będziesz miał stałe chłodzenie. Bez konieczności ciągłej wymiany wkładów turystycznych. Może masz znajomych z knajp ( takie fajne przeszklone lodóweczki z browarem lub ostatnio schładziarki do Jägermeister'a albo żubrówki. I będziesz miał dwa w jednym a dodatkowo częstych gości ;P
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: WOJTEK24 » 19 lut 2016, 22:07

miewan pisze:Kup małą, zwykłą lodówkę, nawierć ją z któregoś z boków, resztę zrób jak ze swoją skrzyneczką i będziesz miał stałe chłodzenie.

Czytałem o tym rozwiązaniu ale ma dwa mankamenty:
- koszta eksploatacyjne (nie wspominając o wydatku na zakup) - do przeskoczenia ..... jakoś
- brak miejsca - tego już nie przeskoczę .....


Adams - też o tym myślę a nawet rozbudowałem temat - otwieram akwarium (będę robił koronę) + lampa LED (jestem w trakcie zakupów). Do tego wentylatory. Tylko obawiam się że to może być za mało ...
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: adams2121 » 19 lut 2016, 22:18

Oddzielny wentylator biurkowy 1-3 biegowy i problem zniknie - skierowany na tafle bezpośrednio

Ja w saloonie mam wentylator 107cm średnicY - w lato akwarium ma ok 26-27 st. A ja chłodek w pokoju + zimny <piwo>
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: marcin » 19 lut 2016, 23:39

macie tu coś w tym stylu
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: miewan » 21 lut 2016, 09:05

WOJTEK24 pisze:otwieram akwarium (będę robił koronę)


Przy takiej opcji myślę ( bo podobno jedziesz do znowu do Chin) , że za psie pieniążki nabędziesz takie :
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
lub takie :
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
albo takie :Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
a może takie :Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
coś, a jakbyś nabył i sprawdził co i jak, to może i ja bym nabył ;P
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: Inc0 » 21 lut 2016, 10:50

zapewne niektórzy wiedza ze zajmuję się hobbystycznie hodowlą krewetek m.i. caridina cantonensis ( taiwany,crystale, tigery i ich mixy wszelakie ) a te krewetki preferują temperatury w optymalnym zakresie 21-23C powyżej 27C zaczynają odwalać telson co bywa bolesne emocjonalnie dla krewetkomaniaka i finansowo dla portfela . wiec zmierzyłem się już kilka lat temu z problemem chłodzenia krewetkariów.
Praktycznie przerobiłem opcje zastosowania mini lodówki turystycznej zasilanej elektrycznie opartej na ogniwie peltiera okazała się za mało wydajana może to wystarcza żeby schłodzić browarek ale w 50l wody nie dała rady obniżyć temperatury nawet o 1C na szczęście tanio ja kupiłem wiec bardzo nie bolała ta porażka. Na lodóweczkę zasilana agregatem tak jak normalne lodówki nie zdecydowałem się zastosować z kilku powodów pierwszy to finanse bo to drogi w zakupie gadżet który nie można by wykorzystać w lecie na biwak czy kamping bo akurat wtedy musiała by akwaria chłodzić . Drugim powodem był skomplikowany system rurek odprowadzających i doprowadzających wodę z każdego baniaka który wymagałby wykonania otworów na te rurki a ta operacja redukuje wartość tego urządzenia do ceny złomu . Kolejnym minusem jest zakup do każdego akwarium dodatkowej pompy i termoregulatora odwróconego sterującego praca tej pompy chłodzenia i znowu dodatkowe koszty zakupu do każdego baniaka osobnej pompy +termoregulator co przy jednym akwarium jest do przełknięcia ale przy 5 już nie bardzo ( przynajmniej do czasu gdy wygram w totka ..ale wtedy założę klime w pokoju i po ptokach :P ).
wiec ostatecznie zastosowałem ..wiatraki komputerowe :) tu można zagłębić się w szczegóły http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=24259 rozwiązanie skuteczne ale generuje kolejny problem uzupełniania odparowanej wody teoretycznie mam sposób jak to rozwiązać tanio pewnie za jakiś czas pochwale się jak automat dolewki za 5zeta się sprawuje
  • 2

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Chłodzenie wody

autor: pawelek2304 » 21 lut 2016, 12:28

miewan pisze:
WOJTEK24 pisze:otwieram akwarium (będę robił koronę)


Przy takiej opcji myślę ( bo podobno jedziesz do znowu do Chin) , że za psie pieniążki nabędziesz takie :
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
lub takie :
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
albo takie :Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
a może takie :Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
coś, a jakbyś nabył i sprawdził co i jak, to może i ja bym nabył ;P

zamiast jechać do chin warto poszukać na Alliexpress
  • 0

Bywalec
 
Posty: 204
Rejestracja: 28 paź 2013, 08:52
Lokalizacja: Białystok/Piasta
Reputacja: 18
GG: 4993916

Re: Chłodzenie wody

autor: WOJTEK24 » 21 lut 2016, 21:02

Marcin cos w ten deseń chce właśnie zrobić - tylko zamiast plastikowego przewodu (to izolator) dać aluminiowy. Ale patent niezły i na 100% pożyczę sobie pomysł ... :)

Andrzej dzięki za podrzutki :) może się uda
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
Reputation System ©'