[202l] Zastoiska Malezji

Masz akwarium z biotopem azjatyckim? Pochwal się!

Re: [202l] Zastoiska Malezji

autor: Christo » 22 lut 2014, 22:57

Preparowanie laterytu

Użyłem Duplaritu G. Po pierwszych próbach na niewielkiej ilości w 5l akwarium, wsypałem zasadniczą część do akwarium 30l z niewielką ilością wody.

początkowo nie wyglądało to zachęcająco
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Wszystkie grudki, które nie były zbyt twarde rozdrobniłem na proszek.

Po ok. 3 miesiącach moczenia lateryt nadaje się już do użytku
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Przede wszystkich traci wiele ze swych lepkich właściwości (jest na pewno bezpieczny dla ryb), początkowo zachowywał się jak farba, do tego trudna do usunięcia (rękawiczki w zestawie). Po drugie choć wolno to tonie, wcześniej czerwone drobiny i "oczy" pływały po powierzchni. Co ważne jak widać zmienił kolor z seksownego różu na przyzwoity czerwony. Zrobiłem także test na żelazo w obawie przed potencjalnym zatruciem ryb. Po 3 miesiącach i mimo wielokrotnego przedawkowania (1,25kg laterytu na ok 5l wody), intensywnego rozdrabniania i mieszania oraz braku absorbenów, Fe w prezentowanym akwarium wyniosło tylko 0,1 ppm.

Do położenia laterytu w docelowym zbiorniku użyłem dużej 200ml strzykawki
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

potrzeba było kilku godzin na wyklarowanie wody
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Próbowałem mieszać lateryt z piaskiem dla uzyskania innych kolorów, ale słabo to wychodzi. Jest lżejszy i zawsze opada ostatni, do tego nie łączy się. Jedynie po wysuszeniu udało mi się uzyskać rude grudki...
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
...ale jeszcze ich nie przetestowałem i nie wiem jak się będą zachowywać, być może będą wygodniejsze od strzykawki

Początkowo miałem pewne obawy, starałem się nawet dobrać obsadę tak, aby nie dłubała mi przy dnie i jadła tylko z powierzchni. Oczywiście nic z tego nie wyszło. Część pokarmu zawsze opadała, a ryby odcedzały go z laterytu tak jak robią to z drobnym piaskiem lub osadem, bez żadnej szkody dla siebie. :) Także moim nieskromnym zdaniem jedynie świeży lateryt może być niebezpieczny (poza tym jest niewygodny w użyciu). Odpowiednio spreparowany daje już całkiem fajne możliwości. I nie jest wcale taki drogi. Ostatecznie użyłem tylko ok 250 g na dno 100x45cm. :kibic:
  • 1

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
Reputation System ©'