Palaemonetes Varians

Krewetki, ślimaki i innych zwierzęta akwariowe.

Palaemonetes Varians

autor: miewan » 01 wrz 2015, 13:50

Jako, że lubię pokarmić swoje ryby żywczykiem staram się go jak mogę urozmaicać, jedną z moich "różnorodności" w tym zakresie jest krewetka Palaemonetes Varians vel. Krewetka zmienna, krewetka wiślana, krewetka pływająca, palemonetka zmienna.
Nie zakładam tego tematu w pokarmach, bo tam już o niej pisałem, ale tu, bo ostatnio zaczęła "żyć" w moim a'la paludarium "ściąganym" zwanym.
Ostatnio nie miałem do niej dostępu, ale będąc na giełdzie odkryłem, że można ją nadal zakupić i to w dwóch rozmiarach i takie też kupiłem.
Woreczki ( a w każdym po 10 szt.) zostały przeznaczone do skarmiania ryb, osobniki dorosłe trafiły do "flagowca" i "jamnika" i tam szybko skończyły żywot, zresztą zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wersja small do "ściąganego" i....... .
Po jakimś czasie zauważyłem, że wersja small nie jest już small i żyje tu i baraszkuje przynajmniej ich 7 szt., powęszyłem więc na temat informacji o tej krewetce.
Zawiodę może tych co spodziewają się "encyklopedycznego" opisu, albo przynajmniej jej fotek ( tu na przeszkodzie stoi fakt, że spazerzyłem się na darmową wersję 10 i lapcio przestał importować fotki z karty, za to poniżej poglądowy filmik znaleziony na YT ). Ale coś jednak napiszę - za ciocią Wiki -> europejski gatunek krewetki częściowo słodkowodnej podobno "....brak głaszczka na żuwaczce jest cechą odróżniającą krewetkę zmienną od podobnej krewetki bałtyckiej" :alien. "Dorasta, według różnych źródeł, do 4 lub 6 cm, Krewetka zmienna zasiedla płytkie, zarośnięte dna wód. Ma dwie formy ekologiczne:
słodkowodną – składającą duże jaja, znaną głównie z jezior regionu śródziemnomorskiego,
słonawowodną – składającą małe jaja, występującą w wielu miejscach zachodniej i środkowej Europy. W Bałtyku żyje ona w niektórych osłoniętych zatokach morskich. :info W Polsce występuje w przybrzeżnych szuwarach Martwej Wisły – stąd jedna z nazw gatunku."
i teraz to co mnie zaciekawiło, a przecież, jak mawia jeden z obecnych wieszczów polskiej polityki, od początku było to "oczywistą oczywistością" - > Krewetka zmienna jest hodowana na żywy pokarm dla dużych ryb akwariowych.
I teraz "niespodziewane autoodkrycie " - > skoro jest hodowana i dostępna jako karmówka to proces jej przetrzymywania w niewoli nie może nastręczać trudności :D .
I co ?, a no i to, że są w necie opisy określające ją jako "Najłatwiejsza krewetka w hodowli " bo jak przeczytałem : temperatura, w której krewetki z powodzeniem można hodować to zakres od 15 do 25 stopni, pH, kH i gH jest dosłownie obojętne, nie trzeba podmieniać i natleniać wody, odmulać dna, nie przeszkadza im zamulona i brudna woda , ani to czy woda jest słodka czy słona, nie boją się światła, w grupach ciągle pływają od góry do dołu, żywią się dosłownie wszystkim :szczeka.
Rany, dziwić może praktyczny ich brak w baniakach ( a tych wyłącznie dla krewetek już zdecydowanie).
Na pierwszy wizus wyglądają jak amanki za której cenę w hurtowni ( ok. 4 zł) można nabyć ich prawie 30 szt. na giełdzie. Dostajemy krewetę dorastającą do 6 cm, o ciągłej aktywności z wrodzonym ADHD w zachowaniu - ciągle w ruchu, poruszają się jak poparzone, wszędzie ich pełno, a uspokajają się jedynie przy żarciu.
Fakt iż te ich podskoki, uskoki a nawet wyskoki nad wodę powodują, że ich mowa ciała wskazuje tylko na jedno - "zjedz mnie", ale gdy są same, albo pozostała obsada ma je w dupa jako pokarm, mogą i sprawiają wiele radochy z obserwacji ( więc poświęciłem jeszcze jeden woreczek 10 szt. "karmy", ale już we wzroście przyzwoitym).
Dodatkowo z racji rozrodu " w soli " nie zakrewetkujemy ( jak nie chcemy) baniaka, choć z drugiej strony, gdyby jednak przyszła nam myśl o rozrodzie ( 1 kopiasta łyżeczka soli na 5 litrów wody ), to jako pokarm sprawdzają się doskonale wiedzą o tym moje tanganickie mięsojady x) .
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: adams2121 » 01 wrz 2015, 14:29

Miewan to stawiaj krewtkarium i masz Free pokarm ;) , kwestia zachodu małego i z głowy ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: miewan » 01 wrz 2015, 15:42

Nie muszę nic stawiać, wystarczy że posolę wodę do słonawej ( i tak tu wodę do podmianek preparuję niebieską solą), minikolce ich nie ruszają (wolą ślimaki i tubifex), a dla krabików są za szybkie.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: Dhuz » 01 wrz 2015, 17:04

Ej no. W sam raz szukałem alternatywy dla redek jako 'krewetki łatwej w hodowli' do mojego eksperymentalnego mcharium po tym, jak mi wspomniane redki zaczęły padać w okolicach upałów. :P Czyli można je trzymać w normalnym akwarium, a posolenie wody umożliwi mnożenie, dobrze czytam?
  • 0

~Nie rób drugiemu na daremno~
80x35x40 - Macropodus opercularis
40x25x25 - Heterandria formosa
40x25x25 - Cambarellus puer
30x20x20 - Triops australiensis
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 19 cze 2015, 18:06
Lokalizacja: Wieliczka
Reputacja: 28
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: miewan » 01 wrz 2015, 17:34

Dhuz pisze:dobrze czytam?

dobrze
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: Dhuz » 01 wrz 2015, 18:33

No to miód :D Dzięki za opisanie, nie podejrzewałem, że będę się łasił na rodzime gatunki do akwarium.
  • 0

~Nie rób drugiemu na daremno~
80x35x40 - Macropodus opercularis
40x25x25 - Heterandria formosa
40x25x25 - Cambarellus puer
30x20x20 - Triops australiensis
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 19 cze 2015, 18:06
Lokalizacja: Wieliczka
Reputacja: 28
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: Tomek1985 » 01 wrz 2015, 21:00

Bardzo, bardzo, bardzo chcę zacząć je chodować w celu dobrego źródła białka i nie tylko dla moich pawiookich. Czy podpowiesz mi gdzie mogę je nabyć w Białymstoku na start? Pisząc o giełdzie miałeś na myśli Łódź czy tak?
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 33
Rejestracja: 18 sty 2015, 20:49
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 7
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: Seban » 01 wrz 2015, 21:50

Ze względu na temperaturę ciężko je dostać w okresie wakacyjnym. Na giełdzie we Wrocku w zeszłym roku kosztował woreczek 80gr przy zakupie całej palety.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Palaemonetes Varians

autor: miewan » 03 wrz 2015, 22:22

La galerija :
  • 2

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Palaemonetes Varians

autor: Dhuz » 04 wrz 2015, 19:29

Obłęd jakie toto fajne :D W sumie z ciekawości (i przepraszam jeśli zaśmiecam temat) - jakie zielsko jest w stanie wytrzymać długoterminowo zasolenie, jakiego wymagają te krewetki do rozrodu?
  • 0

~Nie rób drugiemu na daremno~
80x35x40 - Macropodus opercularis
40x25x25 - Heterandria formosa
40x25x25 - Cambarellus puer
30x20x20 - Triops australiensis
Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 48
Rejestracja: 19 cze 2015, 18:06
Lokalizacja: Wieliczka
Reputacja: 28
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
Reputation System ©'