Krewetki - jak to ugryzć ;) - czyli jak założyć krewetkarium

Krewetki, ślimaki i innych zwierzęta akwariowe.

Krewetki - jak to ugryzć ;) - czyli jak założyć krewetkarium

autor: Inc0 » 19 mar 2015, 21:22

Krewetki w akwariach to stosunkowo nowy temat pojawiły się w latach 90tych i przez ostatnie 20lat z początkowo kilku gatunków dzikich krewetek hodowcy wyselekcjonowali naprawdę wielka liczbę odmian barwnych. Ze względu na łatwość rozrodu i stosunkowo niskie wymagania dwa gatunki krewetek karłowatych były szczególnie chętnie hodowane i selekcjonowane co zaowocowało tym ze w dniu dzisiejszym 95% wszystkich krewetek słodkowodnych obecnych w akwariach należy do tych dwóch gatunków: neocardinia davidi i cardinia catonensis i na stworzeniu dla nich odpowiedniego akwarium chciałbym się skupić.
1. Pierwszym krokiem do własnego krewetkarium powinien być wybór gatunku krewetki/odmiany barwnej , ten wybór determinuje pozostałe. Wybieramy krewetkę:
a) neocardinia davidi odmiana barwna np: blue velwet9 nie zaleca sie trzymania kilku odmian barwnych w jednym akwarium -będą się krzyżować co zaowocuje osłabieniem linii. tabela odmian dla neocardinia nie istnieje a przynajmniej nie znalazłem w necie takowej :(
b) cardinia catonensis odmiana barwna np: crystal red ( tu sprawa jest bardziej skomplikowana generalnie początkującym zalecam nie mieszać crystal red z crystal black a zaawansowani którzy wiedza co chcą otrzymać zrobią to jak trzeba) poniżej mapka odmian cardinia catonensis
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
przykładowa tabela gradacji dla crystal red , dla crystal black jest analogicznie identyczna
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

2. Podłoże o granulacji 1-3 mm :
a) dla neocardinia davidi wybieramy podłoża neutralne ( takie które nie zmieniają parametrów) i najlepiej naturalne o ciemniej barwie te warunki najlepiej spełnia kwarc naturalny i barwiony, żwirek rzeczny , lawa wulkaniczna( choć sam stosuje lawę jednak na 100% nie polecam bo różnie z ta lawą bywa) doskonała opcja jest zużyte podłoże aktywne dla krewetek typu crystal. Odradzam stosowanie żwirku/piasku koralowego, wapiennego, i bazaltu ( jak trafisz na trefne bazalt to krewetki odpłyną do krainy lepszych parametrów)
b) crystale wymagaja zakupu podłoża aktywnego dedykowanego dla krewetek tego gatunku , w swoich akwariach stosuje podłoża BWS i Benibachi , sa dostepne tez innych producentów ale te dwie firmy produkują najlepsze moim zdaniem( i nie tylko moim) . Ogromna zaleta tych podłoży jest utrzymywanie stałych parametrów a zwłaszcza PH co jest bardzo ważne przy hodowli tych krewetek. Jako ciekawostkę dodam że doświadczeni hodowcy z powodzeniem hodują te krewetki na podłożu neutralnym ( kwarc) ale to jest wyższa szkoła jazdy i wymaga doświadczenia i wiedzy ,wiec odradzam tę metodę początkującym .
3.Filtracja. Dla obu gatunków zasady są takie same : filtr musi być wydajny, rodzaj filtra jest sprawą drugorzędną -nie ma znaczenia czy to będzie hamburg, kaskada, kubeł czy inny typ filtra ważne żeby był wydajny. Jesli chodzi o wkłady filtracyjne podstawą jest gąbka! Zeolit, węgiel aktywny -odradzam - im mniej chemii tym lepiej, ceramika moim zdaniem słabo sie sprawdza przy krewetkach zwłaszcza ta tania często wpływa na parametry a droga ma kiepski stosunek jakości do ceny .
4. Woda. Zanim zabierzemy się za przygotowanie wody dobrze by było sobie przyswoić to stwierdzenie: Najlepsze parametry to stabilne parametry . Dlatego nie należy szaleć z podmianami i zmianami parametrów jeśli padnie jedna krewetka bo zbyt pochopnie mieszając w parametrach możemy więcej krewetek wysłać do krainy lepszych parametrów :)
a) neocardinai davidi ma spora tolerancje na parametry wody tzn ze mogą odbiegać od optymalnych dość znacznie ale parametry muszą być stabilne:
- temp od 18 do 30C optymalnie 25C
- PH od 6 do 8 optymalnie około 7
- GH ( twardość ogólna)od 5 do 25 optymalnie 10-12
- KH ( twardość węglanowa) od 0 do 15 optymalnie 3-5
- NO3 moje tolerują stężenie na poziomie 50-60ppm zdecydowanie lepiej jak jest niskie a idealnie 0
- NO2 nie znam tolerancji krewetek na te "truciznę" ale zdecydowanie lepiej żeby nie przekroczyło poziomu 0,1ppm, należy dołożyć starań żeby było jak najbliższe lub równe 0
Zbiornik możemy zalać woda z kranu( odstana i/lub uzdatniona uzdatniaczem wody kranowej dla krewetek ) można tez stosować tzw odpad z Filtra RO ( wodę z kranu która przeszła przez wkłady: węglowy i sedymentacyjny filtra RO). Można tez zastosować wodę RO mieszana z woda kranowa w proporcjach takich aby otrzymać żądane parametry. Podmiany należy robić regularnie wodą o takich samych lub zbliżonych parametrach jak ta która zalany był zbiornik , zależnie od liczebności populacji krewetek wielkość podmian powinna zawierać się od 10% do 30% objętości akwarium
b) cardinia catonensis ma wyższe wymagania dlatego przygotowanie wody do krewetkarium z tymi krewetkami wiąże się z dodatkowymi kosztami : zakup filtra RO ( taki za 100pln na allegro RO3 jest wystarczający) lub wody destylowanej. Wodę RO/destylowaną należy zmineralizować mineralizatorem dedykowanym dla krewetek typu crystal ( np: Salty gh+ , V6, itp) woda powinna mieć wówczas GH 5-6 kh=0 . Ważne jest żeby woda była zawsze przygotowywana według tego samego schematu ( np 20l wody + miarka salty gh+ , suplementy ) zazwyczaj stosowanie się do instrukcji producenta zapewnia prawidłowe przygotowanie wody. Jeśli mieszkasz w regionie niezanieczyszczonym, istnieje szansa że masz w studni wodę czysta i ma parametry : gh do 7 kh 1-2 to możesz sie pokusić żeby zalewać akwarium wodą ze swojej studni jeśli krewetki będą się mnożyć i dorastać dorosłego wieku to jesteś szczęściarzem:)
Woda w akwarium powinna mieć następujące parametry:
- Temperatura 18-27C optymalna 23C
- PH : jeśli masz aktywne podłoże - nie martwisz się tym bo podłoże utrzymuje stałe niskie ph (podłoża BWS i Benibachi w moich akwariach utrzymują PH 5,1-5,5 , podłoża innych producentów moga utrzymywać inną wartość PH ,ale jeśli jest poniżej 7 i jest stałe jest dobrze)
- GH 5-6
- KH 0-1 ( woda RO zmineralizowana mineralizatorem typu gh+ ma zawsze kh =0)
- NO3 crystale tolerują NO3 do 40-50ppm , lepiej jest gdy jest jak najniższe zeru
- NO2 należy pilnować żeby było jak najniższe najlepiej równe zeru.
5. Oświetlenie, nawożenie, rośliny. Wyznaje zasadę że im mniej chemii tym lepiej, wiec nie stosuje nawozów ( z wyjątkiem jednego akwarium gdzie roślinność wymusza wsparcie i tam podaje potas w ilości 50% zalecanej dawki ale co 2 dni) większość nawozów zawiera no3 i łatwo przesadzić a krewetunie nie lubią tego w nadmiarze. Jeśli nie stosujemy nawozów to i co2/carbo jest zbędne ( to ostatnie ma negatywny wpływ na prokreacje krewetek) a skoro nie podajemy nawozów ico2 to nie potrzebne jest też mocne oświetlenie 0,3-0,5W/L wystarczy a co za tym idzie roślinność wybieramy taka która poradzi sobie w takich warunkach czyli mchy, mikrozoria, bobolitisy, anubiasy i inne które dadzą rade(można poeksperymentować z innymi roślinkami ale unikać raczej trzeba roślin o bardzo rozbudowanym systemie korzeniowym bo przesadzając takowe wzrusza się podłoże i sporo syfu skumulowanego w podłozu wyleci do słupa wody co może wybić krewetki , dlatego moje rośliny w ogromnej większości krewetkariów nie zapuszczają korzeni w podłoże - wszystko jest ulokowane na lignicie, korzeniach i kokosach)
6. Dodatki polepszające jakość wody to temat rzeka i jest tego naprawdę wiele zwłaszcza na allegro , w sklepach stacjonarnych jest raczej biedny wybór, z sztucznych dodatków można podawać preparaty z witaminami i dodatkowymi minerałami oraz to co się nam wydaje konieczne. Jeśli chodzi o naturalne dodatki to bardzo ważne jest żeby zawsze były suche liście( dębu, buka, grabu, katepangu, itp byle nie zielone! ) i szyszki olchy to jak ważna role spełniają w krewetkarium to zagadnienie na osobny temat powiem tyle ze na każde 10l wody w akwarium powinno być 3-5 liści i 1szyszka olchy i powinny tam zostać aż do całkowitego rozłożenia się,należy w miare jak liście będą zjadane /rozkładać się i znikać dokładać ciągle nowe liście i szyszki( tak postępuję u siebie ale każdy może ilość dodawanych liści sobie indywidualnie ustalić). Generalnie krewetki neocardinia davidi obedą się spokojnie tylko liśćmi i szyszkami, crystale a zwłaszcza taiwany będą raczej potrzebować wsparcia suplementów.
Krewetkarium zalane i obsadzone roślinkami powinno dojrzewać przez 3-4tygodnie zanim wprowadzimy do niego krewetkiw tym czasie akwarium działa tak jakby krewetki już w nim były tzn filtracja działa 24/24 oświetlenie raczej na początek ostrożnie dawkujemy czas świecenia tak żeby roślin nie zabić ale też glona nie wyhodować ).
7.Karmienie. Krewetki omawianych gatunków są wszystkożerne czyli zjadają glony, okrzemki, bakterie, grzyby, śluzowce, obumarłe części roślin , martwych współtowarzyszy ;P . Krewetki dokarmiamy oszczędnie , jeśli nie interesują się podawanymi im pod nos frykasami -wyławiamy żarełko i robimy "focha" na kilka dni ;P zazwyczaj krewetki na początku istnienia akwarium maja pod dostatkiem naturalnego pokarmu i nie chętnie jedzą to co im podamy , ale w miarę wzrostu liczebności populacji robaczków ich apetyt będzie wzrastał i bijatyki o pokarm będą na porządku dziennym.
Oprócz pokarmów ze sklepu można krewetki dokarmiać naturalnie dostępnymi pokarmami, lista jest długa oto kilka najpopularniejszych : ( warzywa i surowe liście podajemy w postaci sparzonej ) zielone liście pokrzywy, zielony groszek, kalafior, banan, papryka słodka, jarmuż, szpinak i wiele innych warzywek byle z umiarem i nie pozwalać żeby dłużej niż kilka godzin przebywało w akwarium.

Temat jest dość obszerny i proszę potraktować to co napisałem tutaj nie jak Koran czy Biblię czyli tekst którego wersety nie podlegają najmniejszej krytyce, ale bardziej jak wskazówkę busoli która wskazuje tylko kierunek bo swoją drogę do celu musimy odkryć sami.
  • 3

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: Krewetki - jak to ugryzć ;) - czyli jak założyć krewetka

autor: thaz » 19 mar 2015, 21:44

Super, dla mnie bomba :-) Wielkie dzięki za pokaźną garść wiedzy!
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Krewetki - jak to ugryzć ;) - czyli jak założyć krewetka

autor: Inc0 » 22 mar 2015, 12:52

Aktualna tabela dla cardinia catonensis
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'