chcę zrobić boczne tło do akwarium

Majsterkujesz? Pochwal się!

chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: Mariusz » 11 sty 2015, 21:13

Chcę zrobić boczne tło do akwarium imitujące stromy brzeg jeziora i wykonać je ze styropianu. Zastanawiam się tylko czy styropian,który mam ( fasadowy, dalmatyńczyk) nie zaszkodzi rybkom? Właśnie że to tzw dalmatyńczyk to się obawiam iż te czarne jego elementy zawierają jakiś barwnik, który może zaszkodzić. Powiedzcie jeszcze proszę czym najlepiej takie styropianowe tło przykleić w akwarium( zastanawiam się czy silikon akwarystyczny po czasie nie odklei się od styropianu)?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: thaz » 11 sty 2015, 21:20

Styropian zwykły jest obojętny dla wody, nie wiem jak ten "w kropki", pytanie czy nie ma domieszek
które mogą zagrozić życiu wodnemu.
Zaprawa > Ceresit CR65 :)
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: andrusza1 » 11 sty 2015, 21:36

O ile gdzieś czytałem o tym styropianie, to te czarne kropki zawierają spore ilości grafitu.
Ale nie traktuj mej wypowiedzi jako ostatecznej.

Natomiast biały styropian nawet 10cm grubości, bez problemu kupisz na arkusze w Castoramie.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: miewan » 11 sty 2015, 21:54

Jednak wydzieliłem to pytanie do odpowiedniego działu, gdyż odpowiedzi na nie wykraczają poza temat hydroponiki, mam nadzieję że nie masz nic przeciwko temu.
Z samym wklejeniem takiego tła nie musi być wiele problemu, zaczynając od tego nieszczęsnego akwarystycznego silikonu (czarnego), ale też są specjalne kleje do tła np. Juvel polecał do swoich teł modułowych ( zresztą też na bazie styropianu).
Jak pamiętam Twoje akwarium nie będzie olbrzymem i jeżeli to standard to ma ten bok 50 x 50 a tu są gotowe "panele" ( skałki, korzeń właśnie Juvela tylko koszt to ok 120 zł przynajmniej kiedyś jak ja kupowałem, albo po ok. 40 zł Mariny).Co planujesz w Swoim baniaku, czemu bok ( choć z punktu widzenia zaboru miejsca to najlepsze miejsce).
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: Mariusz » 12 sty 2015, 18:40

miewan pisze:Jednak wydzieliłem to pytanie do odpowiedniego działu, gdyż odpowiedzi na nie wykraczają poza temat hydroponiki, mam nadzieję że nie masz nic przeciwko temu.

Oczywiście,że nie mam.
Tło chcę zrobić z myślą o większym akwarium,którego bok będzie miał 60lub65x50h. Boczne dlatego,że raz jak wspomniałeś zajmuje mniej miejsca a dwa że biotop ma naśladować stromy brzeg jeziora (Izabal w Gwatemali) z nawisem nad taflą wody. W tym nawisie mam zamiar zrobić dwa otwory ok 10cm,w których umieszczę skrzydłokwiaty( po czasie ich korzenie wyrosną przez otwory do akwarium dzięki czemu nadadzą naturalnego charakteru no i pomogą w oczyszczaniu wody). Całe tło mam zamiar panierować piaskiem na folię w płynie Ceresitu. Za tylną szybą wstawię błękitne tło imitujące głębię- tak sobie to wymyśliłem :lol:
Mam tylko problem z tym styropianem, ale skoro ten nakrapiany zawiera grafit to lepiej kupię drugi.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: miewan » 12 sty 2015, 19:19

Jeżeli wpuścisz tam któryś z Xiphophorus to adams2121 ciebie pokocha.
Tak liczę jak przy tych wymiarach bocznej ściany wyjdziesz na te 375 l mniej niż 120 ?
Może masz ok. 5-10 cm miejsca za baniakiem, najlepszą głębię uzyskasz delikatnie podświetlonym zewnętrznym tłem skrzynkowym.
Ten boczny "panel dekoracyjny" może być całkiem fajny a zwłaszcza nawis z "przebijającymi" korzeniami.
Przy odpowiedniej obróbce np. wspomnianą przez thaza zaprawą ciężar takiej wstawki może uwolnić cię od problemu z jej wklejaniem.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: adams2121 » 12 sty 2015, 19:44

z tym pokochaniem to żeś Miewan przesadził
ja po prostu dziwie się dlaczego nikt nie lubi tej bardzo wdzięcznej i pięknej ryby.
w sumie to mnie nie dziwi - gdyby ludzie zobaczyli np. stałą ekspozycje pięknych i dorodnych ryb wywołanego do tablicy gatunku w sklepie, galerii, metrze czy przejściu podziemnym ew." miejscu publicznym " efekt finalny byłby inny
widząc kurdupla bez wyrazu i koloru - niestety nikt go nie kupuje

ps. jakbyś szukał miecza - daj znać wybór mam większy niż we wszystkich sklepach na dany moment
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: alexb47 » 12 sty 2015, 21:05

Temat przerobiłem robiąc tło do akwa w Nowej Farmacji. Jeżeli ktoś chce zakwestionować, daję powody :smiech4: - tam tło jest przyklejone z tyłu akwa, a pytanie Mariusza dotyczy tła bocznego, to może być duża różnica :naglowie: .
Użyłem styropianu dalmatyńczyka. Poszczególne warstwy sklejone były silikonem do styropianu. Po obróbce poszła warstwa zaprawy cementowej posadzkowej, potem grunt do farb akrylowych, potem farba akrylowa elewacyjna, znowu podkład akrylowy, zaprawa cementowa posadzkowa nakładana suchym pędzlem (faktura), ponownie podkład, potem farby akrylowe artystyczne i dwie wrstwy podkładu na wierzch. Dawałem dużo podkładu, bo jest bardzo wydajny i ciągle mi dużo zostawało, a musiałem wpuścić w koszty całość :taniec1: . Działa od paru miesięcy i nic.
Tło przyklejone jest do szkła klejem Mamuth firmy Dan Braven.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 753
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:26
Lokalizacja: Supraśl/Białystok
Reputacja: 22
GG: 2767468

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: adams2121 » 12 sty 2015, 21:10

mamutha to i ja znam z klejenia różnych dziwnych rzeczy do jeszcze dziwniejszych powierzchni - jeśli wszystko zawiedzie - mamuth da rade
co do tła - czekam na wykonanie i opis - być może niedługo i ja coś pokombinuje
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: chcę zrobić boczne tło do akwarium

autor: Mariusz » 13 sty 2015, 18:19

adams2121 pisze:ps. jakbyś szukał miecza - daj znać wybór mam większy niż we wszystkich sklepach na dany moment

Dobrze wiedzieć, bardzo możliwe że w przyszłości skorzystam :)
alexb47 pisze:Tło przyklejone jest do szkła klejem Mamuth firmy Dan Braven.

Powiem szczerze, że ja o tym kleju nie słyszałem :oops: Czyli rozumiem,że spokojnie mogę go użyć by skleić styropian ze sobą jak również potem przykleić tło do szyby i rybom nie zaszkodzi? Bo na wszystkich forach ciągle trąbią żeby do takich prac używać wyłącznie produktów z przeznaczeniem do kontaktu z wodą pitną.
adams2121 pisze:co do tła - czekam na wykonanie i opis - być może niedługo i ja coś pokombinuje

To trochę potrwa bo jak wspomniałem tło (zresztą tak samo jak hydroponika o którą pytałem w innym dziale) będzie do nowego zbiornika ok 600l ale to dopiero za jakiś czas. Chcę zrobić wcześniej by potem mieć sporo czasu na ewentualne poprawki ;)
Jeśli chodzi o obsadę ta ma być domek dla moich ukochanych ex Cichlasoma Bocourti a jako rozpraszacze planuje wpuścić Astyanax Maxicanus lub właśnie któryś Xiphophorus lub Poecilia jeśli tych pierwszych nie uda mi się zdobyć.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 13
Rejestracja: 10 sty 2015, 16:27
Lokalizacja: Ostróda
Reputacja: 0
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości
Reputation System ©'