Pokrywa ze spienionego PCV

Majsterkujesz? Pochwal się!

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: Seban » 15 gru 2015, 23:58

Odległość źródła światła do anubiasa jest dość duża przy zastosowaniu modułów led jako jedyne źródło światła. Dlatego zastosowałbym dwa moduły tego typu:
http://primeled.pl/modul-z-4-led5630-samsung1
Łącznie wychodzi, że będą one miały około 5W. Przy tylko takim oświetleniu wystarczy Ci zasilacz 7-10W. Może być taki:
http://www.sklep.sellneo.pl/zasilacz-le ... zkowy.html
http://www.sklep.sellneo.pl/zasilacz-le ... zkowy.html
Przy obu propozycjach masz już spory zapas. Jeżeli zdecydujesz się na więcej punktów oświetleniowych to zasilacz musi być już większy. Ja proponuję policzyć ile wat będzie miało całe oświetlenie i do tego dodać zapas w postaci minimum 10% może nawet 15%. Czyli przy łącznym oświetleniu załóżmy 50W, wystarczy Ci zasilacz 60W. Ja mam zasilacz modułowy 70W, podobny do tego:
http://primeled.pl/zasilacz-impulsowy-modulowy-12v-100w
Moduły powinny mieć minimum IP65. Czym druga cyfra większa, tym lepiej. Jak znajdziesz moduły o IP 68 to daj znać chętnie kupię kilkadziesiąt sztuk x) .
Poniżej masz podaną specyfikację IP:
http://www.elektrykon.pl/porady/ip44-ip ... -urzadzen/
Dla anubiasa nie potrzeba wysokiej barwy. Minimum przy jakim u mnie rósł to 4000k. Jednak dla mnie ta barwa jest za żółta. Ja preferuję barwę 8500K do 10000K. Sam zadecyduj jaka barwa Ci najbardziej odpowiada. Może zakres 6500k-10000K? Jeżeli oświetlenie led będzie musiało przejść przez szkło float to będzie ono miało lekki odcień zieleni. Ja mam taśmę led w koszulce silikonowej położoną na tylnym wzmocnieniu. Światło, które wpada do akwarium ma odcień zieleni. Kawałek taśmy, który wystaje poza wzmocnienie daje już światło bez tego odcienia.
Kolejną kwestią jest kąt świecenia. Tutaj Ci nie podpowiem, bo nigdy nie widziałem modułów zastosowanych przy wysokości akwarium takim jak u Ciebie. Nie wiem, które moduły będą oświetlać akwarium tak jak chcesz. Może się okazać, że połowę akwarium będziesz miał oświetloną a w drugiej połowie będzie panował mrok. Może być też tak, że w drugiej połowie uda się uzyskać półmrok. Nie wiem jak u Ciebie z finansami ale może warto byłoby kupić ich więcej i zobaczyć kilka konfiguracji, np. 2 szt. http://primeled.pl/modul-z-4-led5630-samsung1 i 3 szt. http://primeled.pl/modul-z-3-led5630-samsung-155
Kolejnym ważnym parametrem są lumeny czyli ilość światła wychodzącego z oświetlenia led. Czym więcej lumenów tym mocniej świecą led'y. Moduły powinny mieć minimum 100-120 lumenów. Te poczwórne mają ich nawet 170. Ja, przy poczwórnym module wymagam minim 150 lumenów.

Moduły mocujesz, tak jak Miewan napisał, na taśmę dwustronną, która już do nich jest podklejona. Poczwórne mają dziurkę po środku i dzięki temu możesz je dodatkowo przykręcić wkrętem do pcv. Potrójne, na krawędziach, możesz dodatkowo posmarować klejem do pcv. Możesz też je przypiąć do pcv, w miejscu gdzie wychodzi przewód z modułu za pomocą zszywek tapicerskich pociągniętych silikonem akwarystycznym. Moduły jednego rodzaju fabrycznie połączone są w "taśmę" więc nie musisz ich łączyć. Chyba, że wymyślisz sobie połączenie potrójnych z poczwórnymi. Wtedy na takie połączenie zakładasz koszulkę silikonową do taśmy led i jej końcówki zatykasz silikonem akwarystycznym. Ponieważ moduły mają krótkie przewody, które nie starczą do wyjścia z tyłu akwarium musisz dołożyć przewód zakończony wtykiem. Połączenie modułu i przewodu z wtykiem również zabezpieczasz koszulką silikonową i silikonem akwarystycznym. Na zewnątrz masz drugi wtyk z przewodem od zasilacza.
Nie jestem elektrykiem więc może gdzieś popełniłem błąd czy to w rozumieniu poszczególnych oznaczeń czy w nomenklaturze. Wiedzę potrzebna na zrobienie swojego oświetlenia zdobyłem na tym forum i dopytując się w sklepie elektrycznym.
Życzę powodzenia. :D
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: adams2121 » 16 gru 2015, 06:24

W kwestii technicznej mogę pomóc - elektrykiem nie jestem ale coś tam widziałem i coś tam wiem :whistle ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: miewan » 16 gru 2015, 08:13

adams2121 pisze:W kwestii technicznej mogę pomóc - elektrykiem nie jestem ale coś tam widziałem i coś tam wiem

A nawet coś tam sklecić potrafi ;) - To właśnie Tomasz u mnie zrobił "instalację oświetleniową".
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: adams2121 » 16 gru 2015, 09:21

miewan pisze:
adams2121 pisze:W kwestii technicznej mogę pomóc - elektrykiem nie jestem ale coś tam widziałem i coś tam wiem

A nawet coś tam sklecić potrafi ;) - To właśnie Tomasz u mnie zrobił "instalację oświetleniową".


To za dużo powiedziane .Za duże słowa ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: miewan » 16 gru 2015, 09:34

Dobra - pobawił się kabelkami :whistle
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: czesiek1 » 16 gru 2015, 09:50

Nooo...Panowie! Ogromne dzięki zwłaszcza Tobie, "Seban" (sory ,że po nicku, ale nie wiem gdzie szukać faktycznych imion ), za łopatologiczna rozpiskę. O takie "cuś" mi biegało, teraz wiem na czym stoję i o co w tym wszystkim chodzi, więc kiedyś dojdę do finału
Żeby to jakoś zreasumować:
Rozumiem, że dla spokoju sumienia mogę dać np. 4 moduły jakie proponuje "seban" i nieco większy zasilacz np. do 20 W by mieć zapas mocy. Jeśli światło byłoby zbyt intensywne to albo daję 2-3 takie moduły, albo też wpinam w instalację jakiś najprostszy ściemniacz (choć tutaj nie znajduję jakiejś prostoty; albo z pilotem, albo bardzo rozbudowane). Czy dobrze główkuję?
Pozdrawiam i jeszcze raz serdeczne dzięki
P.S. Tomasz (Adams) może zajdzie kiedyś taka potrzeba, bym zwrócił się do Ciebie w sprawach "kabelków"
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 52
Rejestracja: 12 lis 2015, 17:21
Lokalizacja: bialystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: adams2121 » 16 gru 2015, 12:08

Sciemniacz jak sciemniacz - regulator prądowy ( potencjometr) lub coś podobnego - rzuć okiem na oświetlenie Piwko28 bądź Jeffik a
U któregoś z nich są takie potencjometry spięte z tymi modułami ;)

W sprawie" kabelkow" nie ma problemu tylko daj wcześniej znać - czasami 2-3 miesięczne terminy są ;) - chyba że to coś małego wtedy wieczorem

Ps.
miewan pisze:Dobra - pobawił się kabelkami :whistle


Dobrze że nie "ciągnął" druta - jak zazwyczaj opisuje się te prace
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: czesiek1 » 16 gru 2015, 12:08

coś takiego miałem na myśli, ale źle to nazwałem
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 52
Rejestracja: 12 lis 2015, 17:21
Lokalizacja: bialystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: czesiek1 » 16 gru 2015, 13:52

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=11121 Taki efekt oświetlenia (mniej więcej ) zamierzam osiągnąć...Wiedziałem, że gdzieś to widziałem ,ale zaczyna mi się już to wszystko mieszać...
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 52
Rejestracja: 12 lis 2015, 17:21
Lokalizacja: bialystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: Pokrywa ze spienionego PCV

autor: miewan » 16 gru 2015, 13:56

To nie jest punktowiec 3 czy 4 ledowy, z opisu to 2 naświetlacze 10W to zupełnie inna para kaloszy, tyle że nasi malawiści odeszli od tych halogenów właśnie w kierunku modułów
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości
Reputation System ©'