Czasowy programator rewersyjny

Majsterkujesz? Pochwal się!

Re: Czasowy programator rewersyjny

autor: rhino » 13 lut 2019, 22:27

jurkin pisze:mają się dobrze

Chciałbym mieć taką pewność co do swoich, jak Ty do swoich masz :)
  • 0

Marcin

Obrazek
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 207
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 117
GG: 0

Re: Czasowy programator rewersyjny

autor: Mattija2 » 14 lut 2019, 18:05

Też jestem za tym żeby jak już gazować, to robić to 24h/dobę. Skoki pH od wyłączenia gazu są naprawdę spore (zależne od tego ile się gazuje). Ile - istnieje wiele zmiennych, jako tako można to szacować z tabeli CO2:kH:pH. W baniaku bez dodatkowego CO2 jego ilość wynosi ok 5 ppm i przy dość silnej cyrkulacji (możliwości wybijania CO2 z wody) po wyłączeniu dozowania pH naprawdę poleci ;)
To czysta chemia wody.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: Czasowy programator rewersyjny

autor: rhino » 14 lut 2019, 23:50

Mattija2 pisze:Skoki pH od wyłączenia gazu są naprawdę spore

A badałeś spadki pH w nocy przy gazowaniu? W zarośniętym i zarybionym akwarium? I nieco starszym, w którym jest wiele procesów gnilnych.
Spore? Czyli?
  • 0

Marcin

Obrazek
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 207
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 117
GG: 0

Re: Czasowy programator rewersyjny

autor: Mattija2 » 16 lut 2019, 14:23

Tak, mierzyłem - w moim akwa.
Jak powiedziałem, jest to uwarunkowane wieloma zmiennymi, m.in:
- ilością ryb/roślin
- obecnością/brakiem kwasów organicznych/nieorganicznych/garbników
- ilością rozpuszczonego CO2
- zasadowością (kH)

Na przykładzie mojego baniaka 112l, raczej taki medium tech, z obsadą 20x Paracheirodon simulans + para Ramek:
Baniak obsadzony "normalnie" roślinami (jakieś 50 % dna), brak garbników w wodzie, kH = 4, CO2 = 20 ppm. Przy tej sytuacji (włączona butla) pH stało w granicach 6.8. Dodam, iż tafla wody była poruszana, wymiana gazowa zachowana. Po wyłączeniu dostępu CO2, w przeciągu niecałych kilku godzin zostało ono wytrącone do wartości w granicach 10 ppm, potem nawet niżej, co powodowało wzrost pH do 7,1-7,2.
Pamiętajmy, że pH to ujemny logarytm ze stężenia jonów hydroniowych, logarytm o podstawie 10 (!) -> zmiana pH o 1 powoduje dziesięciokrotną zmianę w stężeniu w/w jonów. To ogromna zmiana.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: Czasowy programator rewersyjny

autor: rhino » 16 lut 2019, 15:51

Dużo. U mnie było w granicach 0,4.

Urządzenie jest tylko podróbką urządzenia Takashi Amano.
http://www.adana.co.jp/en/release/detail?id=298
Osprzęt https://www.aquasabi.com/aquascaping-wi ... -glass-air

No i opinia.
http://www.adana.co.jp/en/aj_backnumber/archives/824
  • 0

Marcin

Obrazek
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 207
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 117
GG: 0

Re: Czasowy programator rewersyjny

autor: Mattija2 » 16 lut 2019, 22:36

Do samego urządzenia nic nie mam - fajnie zrobione, ważne, że działa jak to jest w zamyśle. Po prostu nie widzę do końca sensu używania takiego cuda ;)
Opinię przeczytałem - jak krowie na rowie, bardziej trafi do początkującego niż wgłębiającego się w temat. Czy sam ruch tafli wody nie powoduje dostatecznego napowietrzenia? ADA robi naprawdę niezłą kasę na swoim asortymencie, pytanie - czy jest nam to potrzebne? ;)
Niestety producent nie wyczerpuje tematu dot. pH.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: Czasowy programator rewersyjny

autor: rhino » 19 lut 2019, 09:25

@Mattija2,
i właśnie o początkujących tutaj chodzi. Osoba doświadczona raczej szybko wyłapie nieprawidłowości, a początkujący? Początkujący zakoduje jak mantrę "falowanie wystarcza".
Owszem, ale trzeba mieć świadomość, że akwarium zarasta, filtr się zapycha, węże i wyloty pokrywają się glonami (przepływ zwalnia=falowanie zwalnia=ilość rozpuszczonego tlenu maleje), procesy gnilne przybierają na sile (sam proces denitryfikacji wymaga stosunkowo dużo tlenu) i ogólnie konsumentów tlenu przybywa.
Wszystko to powoduje, że początkowe "falowanie wystarczy", może prowadzić do nocnych deficytów tlenowych. A do tego CO2 z dyfuzora + CO2 z roślin, glonów, bakterii...
Moim zdaniem, co jakiś miesiąc warto sprawdzać, co nasze ryby/krewetki itd. robią o 3-4 nad ranem, bo możemy kiedyś nieprzyjemnie się zdziwić.

Bardzo rzadko się słyszy o zabiciu obsady przez nocne zmiany pH. O wyduszeniu obsady, niestety bardzo często.
  • 0

Marcin

Obrazek
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 207
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:36
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 117
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'