Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

Rozmowy na temat technik oświetlenia akwarium.

Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrzejken » 12 mar 2015, 13:40

W standardowej pokrywie (2x18w) są zwykłe zapłonniki przez co świetlówki przy starcie migają.Znalazłem coś takiego i pytanko czy to jest po prostu zamiennik-lepszy zamiennik czy wiąże się to z jakimiś przeróbkami?
http://www.ecat.lighting.philips.pl/l/p ... 192703_eu/
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:12
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: fritz3 » 12 mar 2015, 14:25

Jest to zamiennik ale czy lepszy? Przy klasycznych statecznikach indukcyjnych tzw. starter jest elementem niezbędnym do wzbudzenia i zapalenia świetlówki. Po zapaleniu jego funkcja jest skończona. Element migotania na pewno zlikwidujesz wymieniając wspomniany statecznik indukcyjny (nazywany magnetycznym) na stateczni elektroniczny. Przy starcie, świetlówka rozpala się niemalże natychmiast. Warto gdyż wzrasta żywotność świetlówki. Jeżeli jestem w błędzie niech ktoś mnie poprawi.
  • 0

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 106
Rejestracja: 01 paź 2013, 08:56
Lokalizacja: Oliszki
Reputacja: 10
GG: 0

Re: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrzejken » 12 mar 2015, 16:26

Standardowo starter czyli zapłonnik jest mechaniczny,a ten w linku jest elektroniczny.Problem jest taki że u mnie w drugiej pokrywie (w pierwszej już dawno wymienione) całość jest zalana w pokrywie diversa i nie da się wymienić,jedynie zapłonniki można wyjąć.Stąd zastanawiam się czy mogę to wymienić ot tak i nie będzie innych niespodzianek.,a nie chcę niczego dalej przerabiać.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:12
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: adams2121 » 12 mar 2015, 18:11

Do wszystkich elementów w każdej lampie powinien być dostęp - elementy te są wymienialne , psuje się wszystko i po kolei się wymienia - czynie to regularnie w różnych typach lamp

Diversa zestaw to raczej nie jednorazówka( nie wiem, lecz nie chce mi się jakoś wierzyć - oprócz startera powinien być układ zapłonowy ( np aquaela jest schowany w obudowie ) taki coś cięzkiego ;)
Z samym zapłonnikem ( starterem ) lampa nie działa :oldman :oldman :oldman :oldman
Starter uruchamia układ !
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrzejken » 12 mar 2015, 18:58

We wronaku dawno przerobiłem,ale diwersa ma układ zapłonowy jakby "zalany" i dostęp jest tylko do zapłonników.Gdyby się dało to dawno bym wyminił.Ostatnio znalazłem tego philipsa i mam nadzieję że da to spodziewany efekt,wolę jednak się dopytać bo sztuka kosztuje ponad dwie dyszki a trzeba dwie i nie chcę kasy wyrzycić.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:12
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: Odp: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrzej » 12 mar 2015, 20:30

Tam nic nie zalane. Trzeba podważyć tą podłużną listwe to na sylikon złapane i tam znajdziesz pozostałe elementy układanki.

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 wrz 2013, 12:37
Lokalizacja: ZALESIANY
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrzejken » 12 mar 2015, 20:52

Kolego czytaj uważnie.Firma wromak robi z dużą listwą na silikon z góry,ale diversa ma modół w środku i wygląda zupełnie inaczej.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:12
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 4
GG: 0

Re: Odp: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrzej » 12 mar 2015, 21:23

Czytam uważnie. Też mam diversa i mam dostęp do statecznika.

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 wrz 2013, 12:37
Lokalizacja: ZALESIANY
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrusza1 » 13 mar 2015, 07:06

Niestety to prawda Diversa robiła (czy robi nie wiem), zalewane stateczniki szczególnie dla tych mniejszych mocy.
Spotkałem się też z podobnym problemem w małej pokrywie Aquela, tam dało się to wyciągnąć w postaci zalanej obudowy.

Z kolei wracając do pierwszego pytania:
- Sam zapłonnik elektroniczny bym sobie odpuścił (migania przy starcie na pewno nie zlikwiduje), jego założeniem jest tylko większa żywotność tego elementu (montowany w trudno dostępnych miejscach)
- Rada 1 na miganie (brutalna), wyciąć wszystko z pokrywy i wbudować własne na elektronicznym stateczniku
- Rada 2 na miganie, sprzedać całą pokrywę, a w to miejsce zrobić samem u np. ze spienionego PCV i wtedy montujesz takie oświetlenie jakie tobie odpowiada.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 316
Rejestracja: 28 wrz 2013, 08:11
Lokalizacja: Białystok / Starosielce
Reputacja: 46
GG: 0

Re: Zapłonnik zwykły a elektroniczny?

autor: andrzejken » 13 mar 2015, 13:13

http://www.gitmarket.pl/philips/zaplonn ... 29913.html
dzwoniłem też do philipsa i tam też potwierdzili że migotanie nie powinno występować ,chociaż bez pewności w głosie.Sama pokrywa jest fajna,przez klapką mogę włożyć rękę i zrobiś trochę porządku,solidna z sztywnego plastiku a nie jak wydmuszka wromaka i chcę ją zostawić.Gdyby ktoś obeznany w temacie powiedział że zamiana da spodziewany efekt to wydałbym te pięć dych i :D
Na stronie philipsa ich opis jest praktycznie taki sam dla zwykłego i elektronicznego zapłonnika,ale...
Taki to moduł diwersy
https://www.google.pl/search?q=pokrywa+ ... B615%3B461
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 30
Rejestracja: 07 lis 2013, 14:12
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 4
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'