Jak świecić według Dennerle

Rozmowy na temat technik oświetlenia akwarium.

Jak świecić według Dennerle

autor: Witek » 11 lut 2014, 21:19

Witam,
W rece mi wpadła ulotka Dennerle 'Fascinating nano aquaria' i piszą tam by świecić w ciągu doby z przerwą, co ma niby pomóc rośliną a nie pomagać algom
'plants love a midday break - algae don't'
Rytm oświetlenia jaki proponują to
4-5 godzin rano
Potem przerwa 2-4 godzinki i ponownie 5-7 godzinek świecenia.
Tłumaczą to tym, że rośliny potrzebują czasu by pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.
Chyba na roślinkach się znają a i dla akwarysty jest plus, że jak wróci to się napatrzy w jasne szkiełko.
Ja mam małe problemy z glonami i jutro przestawiam włącznik czasowy na tą strategię.

Ktoś jeszcze będzie testował?
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Jak świecić według Dennerle

autor: adams2121 » 11 lut 2014, 22:00

jeśli po tygodniu 1-2 zauważysz zmiany napisz ja też się przestawię na ten system
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Jak świecić według Dennerle

autor: thaz » 11 lut 2014, 22:03

Panowie, pamiętajmy o tytule "Fascinating nano aquaria" :)
Być może dotyczy to tylko baniaczków nie większych niż 30l.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Jak świecić według Dennerle

autor: adams2121 » 11 lut 2014, 22:25

spróbuje na najmniejszym jakie mam a jeśli efekty będą zadowalające będę próbował z resztą po kolei :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Jak świecić według Dennerle

autor: adams750 » 11 lut 2014, 22:52

A gdzie wyście widzieli w naturze by dzień w ciągu doby trwał dwa razy :lolz1: Przecież to nie możliwe, a jeszcze co bym powiedział że glonom w tym przypadku będzie na rękę gdyż większość to jednokomórkowce i będą miały raj przy takim trybie świecenia, rośliny potrzebują światła w ciągu dnia a jak im będziesz przerywał proces fotosyntezy to daleko nie zajedziesz :naglowie:
  • 0

Bywalec
 
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2013, 19:32
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 24
GG: 0

Re: Jak świecić według Dennerle

autor: Witek » 12 lut 2014, 12:26

adams750
Na zdrowy rozum też mi się tak zdaję... ale Dennerle ma pewne roślinne doswiadczenie i chyba by takich bzdur nie pisali by pisać...
Patrząc od strony meteo może ma to i sens... rośliny ze stref równikowych, a tam codziennie praktycznie koło południa jest ulewa... jak pada wiadomo chmury i takie tam wiec i światła mniej... jak dla mnie ma to sens, choć oczywiście jest wbrew temu co dzisiaj robimy, ale nie wszystkie rewolucje zawsze są złe, a czasem takie zmiany są na lepsze.
Thaz
Co do Nano to jasne... oni maja Nano 60l czyli takie jak moje... więc może to zadziała i u mnie...
adams2121
U mnie warunki nie są mega stabilne, ostatnio nieco roślin nowych wjechało i krewecie ale oczywiście dam znać co i jak.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: Jak świecić według Dennerle

autor: adams2121 » 12 lut 2014, 12:39

wiem że to trochę przewrotne ale mi najciężej jest utrzymać stabilizacje w największym zbiorniku jaki mam, najwięcej poświęcam mu uwagi i to jest chyba moim problemem :naglowie: :naglowie:

czyszczenie podmiany karmienie płukanie filtrów wszystko przeprowadzam w tym samym czasie a efekt jest taki że mniejsze wyglądają na najbardziej zadbane
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Jak świecić według Dennerle

autor: adams750 » 12 lut 2014, 17:08

Sam odpowiedziałeś sobie na pytanie

ośliny ze stref równikowych, a tam codziennie praktycznie koło południa jest ulewa... jak pada wiadomo chmury i takie tam wiec i światła mniej...


Jest mniej a tu masz całkowicie wyłączone. Co jeszcze to tam nawet jak pada i jest zachmurzenie to roślinność ma więcej dostarczonego światła niż twoje w akwarium gdy wyłączysz światło w akwarium. Akwarium stoi w czterech ścianach i światło wpada tylko przez okna i tu jest spora różnica.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2013, 19:32
Lokalizacja: Bialystok
Reputacja: 24
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości
Reputation System ©'