led

Rozmowy na temat technik oświetlenia akwarium.

Re: led

autor: Daniel80 » 31 gru 2013, 13:09

Masz rację, ale po dzisiejszym wypadku to jedynie moge gupiki hodować( dobrze że miałem stare akwa 60x30 profilowe) to bylo gdzie ryby przełożyć
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 50
Rejestracja: 13 paź 2013, 16:54
Lokalizacja: Białystok 10-iny
Reputacja: 0
GG: 0

Re: led

autor: miewan » 02 maja 2014, 09:36

Kto z Was zdecydowałby się wydać grubo ponad 900 złotówek na takie "extra" światełko :
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: led

autor: thaz » 02 maja 2014, 09:40

Bez napisu ADA pewnie o połowę mniej - już niebawem made in PRC :D
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: led

autor: ManiaPI » 02 maja 2014, 09:47

prezentacja jak by to były klejnoty koronacyjne ;-)
lampeczka dość urodziwa ale kwota zaporowa.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Re: led

autor: dawid65437 » 02 maja 2014, 10:05

Na forum rośliny akwariowe kolega zrobił taką sam :) http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59628.html
  • 0

424l --> Geophagus & Guianacara
112l --> Krewetkarium
60l --> Krewetkarium
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 419
Rejestracja: 26 paź 2013, 19:36
Lokalizacja: Białystok -> Nowe Miasto
Reputacja: 15
GG: 0

Re: led

autor: miewan » 02 maja 2014, 10:06

Polak potrafi :brawo1:
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: led

autor: yarpen08 » 05 sie 2014, 08:49

Witam,
nie wiem czy to jeszcze aktywna dyskusja, ale także chciałem podzielić się swoją opinią, jak najbardziej optymistyczną.
MIAŁEM (to słowo jest kluczowe, dla dalszej dyskusji) akwarium 60l. Standardowe, proste. Żadnych bajerów. Postanowiłem, przerobić pokrywę i poeksperymentować z LED. Rośliny rosły jak głupie, a światło było bardzo mocne. Już mówię o specyfikacji.

Pokrywa 60x30. Zainstalowałem w niej:
- 50 cm x 60 diód (biały, barwa zimna);
- 50 cm x 60 diód (biały, barwa ciepła);
- 50 cm x 30 diód (biały, barwa zimna);
- 50 cm x 30 diód (biały, barwa zimna);
- 50 cm x 30 diód (biały, barwa ciepła);
- 50 cm x 30 diód (niebieski);
- 50 cm x 30 diód (czerwony).

Zapewne powstaje pytanie dlaczego kolory? Na którymś forum, nie pamiętam czy akwariowym czy oświetleniowym, doczytałem, iż led daje wąskie spektrum światła. Facet tłumaczył to, że led to światło, które powstaje po rozszczepieniu światła słonecznego przez pryzmat (tzw. tęcza). Dalej zainteresowałem się, którym spektrum należy działać, żeby pobudzić rośliny. Okazało się, że jest to czerwone i niebieskie spektrum, ze wskazaniem na czerwone. Połączyłem to wszystko dając zasilacz odpowiedni do takiej ilości diód, nie powiem jaki, bo nie pamiętam. Światło w oczy świeciło bardzo mocno, w akwarium oczywiście słabiej, ale rośliny rosły jak głupie.

Teraz słowo klucz z początku wypowiedzi, nie poprę tego zdjęciami ani niczym, niestety. Po pierwsze, akwa jest przearanżowane. Po drugie, listwy wodoszczelne LED radzą sobie zapewne idealnie z wodą, ale nie z wilgocią nad lustrem wody w akwarium, niestety. Nie wiem czy była to wada fabryczna tych listw czy po prostu takie są, ale zaczęły gasnąc dioda po diodzie, więc pozbyłem się tego i wróciłem do świetlówek, niestety z marnym skutkiem.

Pozdrawiam
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2014, 14:05
Reputacja: 0
GG: 0

Re: led

autor: miewan » 05 sie 2014, 10:44

Tak miałeś klasyczne połączenie barw ledów z reguły nawet te wypasione technicznie lampy ledowe opierają się właśnie na tych czterech kolorach i podobnie są "proporcjowane",
poruszyłeś natomiast kwestie żywotności pasków ledowych, liczne opisy na forach kierują tą opinię w kierunku standardu/reguły a od każdej reguły są wyjątki. Fakt iż obecnie u mnie podstawą są 3 zimne żarówki Led o trzonku GU10, ale też pomocniczo m.in właśnie niebieskie i czerwone mam zwykłe paski ledowe i u mnie niektóre z pasków świecą już od paru lat. Do tej pory miałem jeden przypadek "zmlecznienia" i "przepalenia" paska, ale było to związane z bezpośrednią jego kąpielą w wodzie.
Moje paski za pomocą tretytek są zamocowane na nieaktywnych świetlówkach T8 bezpośrednio pod starą pokrywą aquaela ( jeszcze z rynną), fakt iż jest ona mocno "podziurawiona" otworami więc i wentylacja jest lepsza, ale paski nie są zabezpieczone niczym innym niż fabrycznie ( jedynie styki zatopione w koszulkach kurczliwych, tutaj bryzgoszczelność i tak jest raczej "0") - więc chyba mam farta :taniec1: .
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości
Reputation System ©'