[270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę BW ;)

Masz akwarium w stylu SA lub CA? Dobrze trafiłeś!

[270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę BW ;)

autor: Mattija2 » 15 gru 2018, 21:47

Hej, chciałbym przedstawić jeden z moich baniaków. Zalany 27.11 także swieżutki, jeszcze dojrzewa i czeka na obsadę :D


Regulaminowy opis:


1. Litraż i wymiary akwarium.
270l - 120x45x50 cm


2. Oświetlenie.
Za oświetlenie robią 2 naświetlacze 10W barwy 6500K + trochę światła pada z belki LED znajdującej się nad hydroponiką.


3. Filtracja.
HW-302 zasypany lawą wulkaniczną robiący za biologa, prefiltr 2.7l gąbek z HW603-A + hydroponika - doniczka 100 cm z 9-cioma koszykami zasypanymi lawą granulacji 2-4mm. Złoże zraszane tak gdzieś na 1/4 długości.


4. Inny sprzęt.
Grzałka 200W, raczej nie chcę jej używać, w razie W jest :D


5. Parametry wody.

GH 0-1, KH 1-2, pH w granicach 6.5-6.6. Leję czyste RO, 2 kamienie coś tam zatwardzają.


6. Użyte dekoracje.
Wierzba mandżurska, serpentynit, taczka liści (magnolia, dąb, olcha, buk) + mielonka z liści. Piach Kresiel099, pod nim warstwa torfu.


7. Obsada akwarium.
Planowane są 6x Mikrogeophagus Altispinosus, 15-20x Hyphessobrycon eques/erythrostigma (wtedy już Boliwia wyleci), jakieś stadko Corydoras (zależnie co dostane, moze Sterbai, może coś innego :D).


8. Ew. rośliny.
Na tafli trochę rzęsy, rogatka, salwinia, valissneria, żabienice amazonśkie.


9. Opis, przemyślenia, wnioski itd.
Baniak stworzony z myślą o odtworzeniu dna boliwijskiej rzeki z widokiem na korzenie drzew "wchodzące" w dno. W chłodniejsze dni nie zamierzam grzać więc temperatura w baniaku będzie oscylowała wokół 22 stopni, w lecie wskoczy nawet do ok. 27 stopni stąd obsada dobrana właśnie pod takie warunki. Planowane jest akwarium typu clear water, natomiast z lekkim dodatkiem garbników. W porę deszczową - trochę chłodniej i woda bardziej przejrzysta (nasza jesień - zima), w suchą - więcej garbników, woda cieplejsza. Całość powinna działać praktycznie bezobsługowo ze względu na wydajną nitryfikację i podpięcie specjalnie oświetlanej hydroponiki aby eliminować NO3. Poczekamy, zobaczymy :D


10. Zdjęcia
Poglądowe z dzisiaj:
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 5

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: miewan » 15 gru 2018, 22:30

Fajnie,
allah zwłaszcza za wybór długocierniowej, nie wiem czemu ostatnio wszyscy lecą w kakadu ew. ramirezy, a boliwijska jest jakby nieco zapomniana.
Sam nie wpakowałbym takiej ilości liści a już zwłaszcza ich mielonki po przygodzie z zapychaniem cyrkulatorów i gąbek z funkcji prefiltra, a ja miałem tylko reklamówkę dębliny (ale też pole dna dużo mniejsze 50x44).
Kolejny duży „+”za hydroponikę.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: Mattija2 » 15 gru 2018, 23:27

Generalnie nie lubię widoku "sterylnego" piachu, zasyfione bardziej mi odpowiada, nawet, jeśli ja sam ten syf zrobię :p
Jeśli będą problemy to jakoś pomyślę nad problemem zatykania się prefiltra. Cyrkulator chwilę był, ale robi pralkę generalnie, podnosząc wszystko z dna, co nie ma sensu na ten moment
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: miewan » 16 gru 2018, 09:47

Weź pod uwagę, że te całe liście z czasem zaczną się rozpadać robiąc jeszcze więcej syfu
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: Mattija2 » 16 gru 2018, 10:04

Wiem, wiem. W razie czego odmulacz i heja.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: miewan » 16 gru 2018, 10:26

Mattija2 pisze:W razie czego odmulacz i heja.

W przypadku konstrukcji Twojego dna, to nieco karkołomna decyzja, chyba że będziesz ściągać znad dna, bez „wbijanek”.
Nie wiem też jak porodzą sobie ewentualne chwasty przy tej ilości garbników.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: Mattija2 » 16 gru 2018, 12:49

Bez wbijanek, w moim rozumieniu odmulanie to nie droga do samej szyby, a ściąganie z dna różnej maści syfu.
Garbinków nie ma super dużo, trochę też się woda musi wyklarować. Po dodaniu mielony woda się przyciemniła.
Docelowo będzie jaśniej :) Światła też celowo nie jest dużo.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: Awokado » 16 gru 2018, 19:37

Jest klimacik, podoba mi się i czekam na foty zbiornika z rybami. Co do Pielegniczek Boliwijskich to sam nad nimi myslalem, piękna pielęgniczka, o ile się nie mylę ma je u siebie Aleksandra.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: Mattija2 » 14 lut 2019, 17:53

Aktualizacja:

Baniak przeszedł sporo zmian - po kolei:
1) Wierzba wyleciała - zaczęła się dosłownie sypać. Nie pasował mi jej wygląd, jak była cała postrzępiona :D + nie dało się jakoś racjonalnie zaaranżować baniaka więc już jej nie ma.
2) Doszły inne korzenie, zielsko, ryby. Zgodnie z zamysłem odwzorowałem biotop małego leśnego strumyka rzeki Rio Mamore w Bolwii. Mały opis mojego małego biotopowego akwarium:

Zbiornik został zaaranżowany, aby spełniać potrzeby bytowe ryb w nim żyjących i jak najlepiej odwzorował środowisko naturalne mieszkańców. Dno pokryte listowiem oraz drobnymi gałązkami nie ma wyłącznie celów dekoracyjnych – żerują w nim pielęgniczki – Mikrogeophagus altispinosus – takson bentosożerny. Elementy dekoracji dna służą również za budulec dla pielęgniczek - w czasie tarła zaobserwowano tworzenie przez nie „gniazd” na dnie, właśnie z małych gałązek oraz kawałków liści. Kawałki drewna dają schronienie oraz jedno ze źródeł pożywienia dla Loricarii – są też dobrym elementem przełamującym kompozycję zbiornika. Roślinność pływająca stwarza poczucie bezpieczeństwa ryb na otwartej przestrzeni górnej części zbiornika – w niej głównie przebywają ryby z gatunku E. bentosi. Całość dopełnia kompozycja roślin dających schronienie dla ryb potrzebujących odpoczynku.
Woda jest przejrzysta, z małą ilością garbników wynikających z rozmiarów strumyka w obszarach leśnych.

Fauna i flora:
• Fauna: Mikrogeophagus altispinosus, Hyphessobrycon bentosi, Loricaria sp.
• Flora: Salvinia minima, Echinodorus tenellus, Bacopa monnieri, Hydrocotyle leucocephala

Na koniec kilka fotek, wybaczcie ich jakość, robione telefonem.
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
  • 6

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270l][Boliwia] Ameryka Południowa - trochę CW, trochę B

autor: ManiaPI » 14 lut 2019, 18:26

"miodny" zbiornik. co prawda ja bym jakiegoś badyla po prawej stronie wcisnął.. x)
ale ja bym wszędzie wciskał patyki :D x)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 941
Rejestracja: 17 paź 2013, 12:51
Lokalizacja: Tykocin
Reputacja: 363
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
cron
Reputation System ©'