168l Amazonki wg Windusa

Masz akwarium w stylu SA lub CA? Dobrze trafiłeś!

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 20 lis 2015, 14:07

Zwiedziłem kilka sklepów w Olsztynie i nigdzie nie ma pistii... Dlatego u góry po lewej rozwija się różdżyca. Myślę też nad tym aby dać większego nurzańca aby liście ładnie zawijały się pod powierzchnią wody. Może to wystarczy.
A z tą pielęgniczką to jest tak, że mam ładnego samczyka kakadu w pracy. Nikt nie zauważy jak zniknie... :evil
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Mattteusch » 20 lis 2015, 16:33

Dobry plan ;) Jak uda Ci się rozmnożyć to oddasz z nawiązką :D
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 397
Rejestracja: 20 sty 2015, 22:41
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 40
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: adams2121 » 20 lis 2015, 19:42

Zostaw pistie, chyba że kilka dużych + daj nurzanca gigantea a zrobi ci się klimacik , zaciemni dno i ryby może się pokażą :D
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 11 sty 2016, 17:55

Akwarium cały czas dojrzewa. Z ciekawostek mogę napisać tyle, że na ledach 8W, 6000K i 700 lumenów rośliny rosną całkiem dobrze. Miałem problem, żeby dostać pistię w końcu kupiłem jedną sadzonkę na początku listopada i do dziś urosło mi tak:
1 (2).jpg
2.jpg
3.jpg

Nurzaniec od Sebana też puszcza nowe liście, moim zdaniem jest dobrze.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 26 lut 2016, 12:31

Witam po dość długiej nieobecności.
W akwarium cały czas zachodzą małe zmiany. Pistia rosła bardzo dobrze w sumie aż za dobrze. Zajęła połowę powierzchni wody a jej korzenie sięgały 1/3 głębokości akwarium. W ten sposób zrobiło się dość ciasno bo wolną powierzchnię w toni wody zajmował korzeń. Sporą część powierzchni zajęła też różdżyca. Usunąłem różdżycę i większość pistii. W akwarium zrobiło się bardziej przestronnie i jasno.
Aktualnie pływa tam ok. 90 neonów czerwonych, dwie pielęgniczki kakadu (raczej samiczki), kilka kirysków karłowatych, dorasta też kilka sztuk gupików - docelowo 2 samiczki mają rodzić młode, które będą pożywieniem dla kakadu.
Nurzaniec od Sebana rośnie coraz lepiej. Mam nadzieję, że będzie jak pisał adams2121 i zaciemni trochę zbiornik.
Od niedawna mam dostęp do wody RO. Powiedzmy raz na tydzień może na 2 tygodnie mogę dostawać 20l. Nigdy wcześnie nie dawałem takich ilości wody z RO. Seban mi pomógł i na początek na 40l podmiany dałem 30l kranówki i 10l RO. Zrobię tak dwa razy a później będę mieszał 50/50. Bałem się żeby nie zrobić "krzywdy" akwarium ale Sebastian zapewnił mnie, że będzie dobrze i jest ;)
Jako, że powiedzmy trochę się "rozwijam" w akwarystyce mam pytanie odnośnie testów do wody. Może coś polecić na początek?
Może najpierw twardość i pH? Może jakieś inne sugestie? Innymi słowy chcę utrzymywać parametry fizykochemiczne wody z głową a nie "na pałę"... Chodzi mi o jakieś w miarę dobre testy a nie np. 50 w 1. Cena też jest ważna.
Nie ukrywam, że chcę dostosować parametry pod kakadu i ich dalszą próbę rozrodu w akwarium ogólnym. W domowym akwarium dojrzewają samiczki a w pracy będzie nabierał sił samczyk. Separacja jest po to żeby rybki za szybko nie przystąpiły do tarła.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Seban » 26 lut 2016, 14:24

Uważam, że testy kropelkowe na twardość i pH jakiejkolwiek firmy. Ja używam akurat zooleka. Azot w trzech postaciach i fosfor mierzę tylko kropelkowym JBL. Nigdy nie mierzyłem miedzi, żelaza czy krzemianów. Choć po ostatniej przygodzie z okrzemkami (5 miesięcy) to test na krzem by się przydał.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: adams2121 » 26 lut 2016, 14:50

Jeśli myślisz poważnie o badaniu wody - ph metr wraz z sonda i płynem do kalibracji - na długi czas

A jak chcesz uzupełnienia testów poszukaj Zulixa (podforak) - robi odczynniki do większości testów , cen nie znam , ale ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: thaz » 26 lut 2016, 23:08

Uwazam ze kropelkowe np. Sery sa dosc dokladne.
Po uplywie terminu waznosci pokazuja cuda (sprawdzone).
Na poczatek proponuje zestaw: pH, gh i kh.
Nastepnie NO2 i NO3.

im@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: miewan » 26 lut 2016, 23:30

krople :
na start :
pH - Zoolek, JBL
kH i gH - JBL ( tylko po co )
NO2 - JBL
NO3 - Salifert, JBL
po "ruszeniu" :
pH - Zoolek,Salifert, JBL
NO2 - Salifert ,JBL
NO3 - j.w
kH - Zoolek (ten mierzy też kH), Salifert,JBL
gH - Salifert, JBL

Krople kroplami, ale przy uważnej obserwacji baniaka i zachowań ryb sam z czasem będziesz najlepszym testem i alertem , oczywiście wartości nie ocenisz, ale że coś zaczyna być nie halo bez problemu, a to już znak do działania.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 27 lip 2016, 21:12

Panowie i Panie myślę nad dodaniem kilku ryb do akwarium.
Coś doradzicie?
Aktualnie w akwarium pływa:
- parka pielęgniczek kakadu + kilka młodych,
- kilka otosków (chcę zwiększyć ich liczbę),
- kilka kirysków pigmej (ich też chcę min. 15-20 szt.),
- kilkadziesiąt neonów czerwonych (było ich 100 ale cyklicznie padają, jest ich może 80 szt.),
- parka gupików i parka mieczyków - ich młode stanowią pokarm dla kakadu.
Chcę coś na dno, żeby choć trochę wzruszało osad (kiryski?).
Coś co lubi pływać w toni wodnej (bystrzyki, zwinniki). Seban doradzał mi brodaczyka ale to dość wymagająca ryba.
Jakieś sugestie?
Oczywiście coś kosztem czegoś. Jeśli będę musiał pozbyć się jednego gatunku żeby wstawić drugi nie będzie problemu.
Myślę, że kwestią czasu jest wywalenie z akwarium korzenia i wstawienie czegoś w stylu red moore.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości
Reputation System ©'