168l Amazonki wg Windusa

Masz akwarium w stylu SA lub CA? Dobrze trafiłeś!

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: miewan » 25 paź 2015, 20:21

Jak pisałem nie chwaszczę i nie pędziłem ziela na ledowych żarówkach.
Obecnie w skład oświetlenia mojego głównego baniaka wchodzą 3 reflektorki z trzonkiem GU 4 białe zimne 85 lm - 22 cm nad taflą, wspomagane dwoma "belkami" DIY z modułami Samsung 3 SMD 5050 z łącznie : 4 poczwórnymi białe zimne, 2 potrójnymi niebieskimi i 2 potrójnymi zielonymi ( po 2 białe zimnie, 1 niebieskie i 1 zielone na każdej) - 10 cm od tafli sterowane kontrolerem TC-420 - oświetlenie mi odpowiada i to bardzo.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Cezar » 26 paź 2015, 00:13

Wrzuć zdjęcie zbiornika i oświetlenia po zgaszeniu światła w pokoju.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 238
Rejestracja: 08 paź 2015, 14:02
Lokalizacja: Mońki
Reputacja: 65
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: miewan » 26 paź 2015, 06:30

Do mnie piszesz, trochę fotek jest w wątku : http://www.akwariumonline.pl/viewtopic.php?f=55&t=2801
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Seban » 26 paź 2015, 20:17

Do tych roślin co podałeś i przy takiej wysokości potrzebujesz dużo więcej światła niż te dwie żarówki GU10.
Na ciepłym pociągnie jedynie anubias. Jemu wystarczy zaledwie barwa 4000k (choć taka już jest uważana za zimną). Do pozostałych podanych roślin potrzebujesz barwę minimum 6500k, a najlepiej gdyby miały około 8000K-8500K.
Zrobiłbym koronę ze spenionego pcv i zdejmowanym przykryciem. Taką jak ja mam.
Nie wiem czy dobrym pomysłem jest pstrążenica. Ona często i wysoko skacze.
https://www.youtube.com/watch?v=Yk0zIMoiGSA
Kolega je miał, zdarzało się, że w przeciągu godziny skakały mu po kilka razy. Bez przykrycia przy pierwszym skoku połowę zbierał z podłogi. Przy moskitierze haczyły i strzępiły im się ogony. Dopiero pokrywa załatwiła sprawę.

Zrób czarną wodę z dużą ławicą neonek i haremem jakichś pielęgniczek. Przy czarnej wodzie punktowe ciepłe światło i zero roślin. Liście dębu, szyszki olchy i coś drobnego krzaczastego (witki brzozowe czy wierzba mandżurska).

Druga opcja to biała woda punktowe zimne oświetlenie i pod punktem świetlnym roślina. Jak możne światło to jakiś nurzaniec czy rogatek, przy słabszym anubias.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 27 paź 2015, 09:18

adams2121 pisze:Pierwsze oswietlenie jakie miałem było na gu 10
Mało wymagające zielone rośliny pociągnął bez problemu lecz żarówek musi być więcej - nieopierajcie sie zbytnio na danych producenta - często pobożne życzenia ;)


Seban pisze:Do tych roślin co podałeś i przy takiej wysokości potrzebujesz dużo więcej światła niż te dwie żarówki GU10.
Na ciepłym pociągnie jedynie anubias. Jemu wystarczy zaledwie barwa 4000k (choć taka już jest uważana za zimną). Do pozostałych podanych roślin potrzebujesz barwę minimum 6500k, a najlepiej gdyby miały około 8000K-8500K.
Zrobiłbym koronę ze spenionego pcv i zdejmowanym przykryciem. Taką jak ja mam.


Na pewno nie zwiększę ilości tych zwisających lampek z sufitu. Musiałbym znów robić bruzdę w ścianie i suficie, szpachlować, szlifować, zamawiać lampkę itp. po prostu mi się nie chce... Kupię najmocniejsze żarówki LED na GU10 jakie są dostępne i zobaczymy jak to wygląda.

Seban pisze:Zrobiłbym koronę ze spenionego pcv i zdejmowanym przykryciem. Taką jak ja mam.

miewan pisze:Do mnie piszesz, trochę fotek jest w wątku : http://www.akwariumonline.pl/viewtopic.php?f=55&t=2801

Moim zdaniem bardzo dobre rozwiązanie. Pytanie do Miewana: na pierwszej stronie Twojego tematu na przedostatnim zdjęciu widać, że masz szybki na pokrywie. Czy światło z tych trzech lampek nie odbija się za mocno do góry?
U siebie nie chcę rezygnować z tych wiszących lampek, dałbym koronę z PCV, pokrywę z jakieś szybki jeśli miałby być te pstrążnice i teraz pytanie czy światło z GU10 nie będzie świecić za bardzo na sufit. Górna krawędź akwarium jest na wysokości ok. 160 cm.

Seban pisze:Zrób czarną wodę z dużą ławicą neonek i haremem jakichś pielęgniczek. Przy czarnej wodzie punktowe ciepłe światło i zero roślin. Liście dębu, szyszki olchy i coś drobnego krzaczastego (witki brzozowe czy wierzba mandżurska).
Druga opcja to biała woda punktowe zimne oświetlenie i pod punktem świetlnym roślina. Jak możne światło to jakiś nurzaniec czy rogatek, przy słabszym anubias.


Ta druga opcja jakoś mnie nie urzekła :)
Z tym zero roślin też byłoby ciężko, jak żyję nie miałem akwarium bez roślin. Jak dla mnie abstrakcja, nie wiem czym bym wytrzymał nawet bez jednej małej roślinki. No i jeszcze czy filtr ogarnie tyle ryb.
Może coś takiego (zdjęcie z innego forum):
akwa.jpg


Tylko mam problem z tymi korzeniami... Ten po prawej jest za...ty ale w Olsztynie nie mogę takiego namierzyć.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: miewan » 27 paź 2015, 09:34

Windus pisze:Pytanie do Miewana: na pierwszej stronie Twojego tematu na przedostatnim zdjęciu widać, że masz szybki na pokrywie. Czy światło z tych trzech lampek nie odbija się za mocno do góry?

Nie zauważyłem łuny płynącej z akwa, a mam je nisko ok. 80 cm od podłogi,
Windus pisze: jak żyję nie miałem akwarium bez roślin. Jak dla mnie abstrakcja, nie wiem czym bym wytrzymał nawet bez jednej małej roślink

a widzisz dla mnie nie powoduje to dyskomfortu wzrokowego - widziałem mnóstwo baniaków bez ziela i da się
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 09 lis 2015, 08:38

Seban pisze:Do tych roślin co podałeś i przy takiej wysokości potrzebujesz dużo więcej światła niż te dwie żarówki GU10.
Na ciepłym pociągnie jedynie anubias. Jemu wystarczy zaledwie barwa 4000k (choć taka już jest uważana za zimną). Do pozostałych podanych roślin potrzebujesz barwę minimum 6500k, a najlepiej gdyby miały około 8000K-8500K.


Znalazłem w Olsztynie coś takiego:
http://lumax.pl/index.php?id_product=22 ... &id_lang=2

Myślisz, że może być? Ona ma 6000K.
Dałbym 2 takie żaróweczki i coś dodatkowego na belce.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: thaz » 09 lis 2015, 08:49

W linku jest barwa zimna, bierz ciepłą - naturalniej wygląda.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Windus » 09 lis 2015, 10:30

thaz pisze:W linku jest barwa zimna, bierz ciepłą - naturalniej wygląda.


Ciepła ma barwę 3000K, wziąłbym i taką ale wg Sebana rośliny na niej nie pociągną. A na bank coś nawet symbolicznego będę chciał hodować.
A jak bym dał barwę białą i do tego co jakiś czas lał wywar z szyszek olchy? Chodzi mi i kolor wody, nie chcę żeby akwarium było "białe".
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: 168l Amazonki wg Windusa

autor: Seban » 09 lis 2015, 22:55

Uważam, że minimum na jakim rośliny dadzą w miarę radę to 4000k. Niższe wartości nie dadzą sukcesów.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości
Reputation System ©'