JEFFIK <600L MALAWI>

Jezioro Malawi? To tutaj!

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: miewan » 12 cze 2014, 08:36

JEFFIK pisze:
Nie obyło się bez przygód gdzie wywaliło mi przez nieodpowiednie wyregulowanie baypasu purolit ok 400ml. Ziarno identyczne jak purigen więc po powrocie z pracy w baniaku nastała zima. Uporałem się z tym dopiero po kilku godzinach.



Dopiero teraz wyłapałem, że zastosowałeś tańszy (ok.35 zł za 0,5 litra do ok.60 zł za 100 ml) odpowiednik/zamiennik Purigenu w postaci purolitu, jak myślę zapakowałeś Purolite A 520 E ( bo ten chyba jako jedyny służy do uzdatniania wody do "ludzkich" celów spożywczych więc powinien być też "odpowiedni" dla ryb).
Sam byłem kiedyś przekonany o możliwości takiej "wymiany" teraz już nie jestem taki pewien, pojawiają się opinie ( tych którzy jakoś głębiej weszli w temat), że tu za zaabsorbowane aniony azotowe uwalniane są do wody jony chlorkowe, dodatkowo wykorzystuje się je do zmiękczania wody ( przy malawce jakoś nie bardzo pożądany "efekt") , ale też są jakieś "schody" w tej metodzie przy usuwaniu azotanów.
Pierwotnie purolite był oparty o "skondensowany" węgiel aktywny, zachęcająca i bardziej "przyjazna" dla wyobraźni jest metoda jego regeneracji przez sól (ale czy przy tej cenie warto się w to bawić) niż przez ACE przy purigenie.
Jednak purolite jest bardziej "produktem" dla przemysłu ( w tym "odzyskiwanie" wody odpadowej) też spożywczego niż "domowego" a zdecydowanie nie był dedykowany do akwarystyki.
Mimo wszystko sam jednak pozostanę przy purigenie, mam ten "luksus", że saszetka 100 ml to aż nadto co mi potrzeba a wydatek ok. 60 zł na pół roku jest dla mnie akceptowaly a mam produkt przygotowany, dedykowany i przebadany laboratoryjnie wyłącznie pod kątem przydatności jako medium filtracyjne.
Wiem, że na Twoim ulubionym forum KM ostatnio była chyba ta kwestia poruszana ( sorki nie chciało mi się szukać tam tego tematu), zapewne skoro sam zdecydowałeś się zapodać "środek" ich wnioski w tym zakresie są inne.
Więc Krzyś może tak w przybliżeniu co skłoniło Ciebie do jego zastosowania tym bardziej, że purigen i to w sporej ilości jeszcze nie dawno (jak pamiętam) miałeś "pod ręką".
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: JEFFIK » 12 cze 2014, 20:37

Nasz wspólny kolega korzysta z niego od dłuższego czasu i jest zadowolony....
Choć nie ukrywam, że ten temat w jakimś stopniu także skłonił mnie do skorzystania z PUROLITU http://forum.klub-malawi.pl/blok-absorb ... 348p8.html

A tu focie z nowego baniaczka:

Nareszcie widać przy zwykłych świetlówkach, że Otopharynx w końcu jest jako black orange dorsal a nie blue ;)
A alvaro Protomelas na początku cichy już się rozkręca :D
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: thaz » 12 cze 2014, 21:55

O te ostatnie to ładne czorty - co to jest dokładnie?
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: tom77 » 12 cze 2014, 23:20

Otopharynx (lithobates) orange black dorsal - człon w nawiasie można pominąć, nazwa precyzyjnie określa o jaką rybę chodzi.
Ryba moim zdaniem ma przed sobą dużą przyszłość.
Trzymam kciuki, by oba samce pozostały wybarwione, skoro do tej pory tak jest, to "chyba jesteśmy w domu".
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: JEFFIK » 13 cze 2014, 17:23

Szczerze Tom to w 375l trochę się ganiały i widoczny był dominant. W pewnym momencie już straciłem nadzieję na trzymanie 2 samców.
Po wpuszczeniu na "większe wody" pływają praktycznie non stop razem aż się śmieje, że jak dwa gejki :smiech4:
Myślę, że nadal jeden delikatnie pozostaje dominantem, bo czasem ustawi drugiego w rzędzie. Ten bardziej bojowy ma wojenne barwy, odcień czerwieni na płetwie odbytowej (niestety na zdjęciu słabo widać).
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: tom77 » 13 cze 2014, 17:57

No i kto powie, że non-mbuna to nie jest czad! :brawo1:
Kontrastowość Otopharynxów jest powalająca, oświetleniem można grzywę "uczynić" pomarańczową, ale IMHO żółta jest ładniejsza.
Protomelas - mało jest ryb o takim wachlarzu kolorów, fajnie wyglądają też relatywnie duże oczy.
Zdjęcia bardzo mi się podobają. :)
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: piwko28 » 14 cze 2014, 15:31

Panie Jeffik bardzo ładne szkiełko Pan postawił. Bardzo mi się podoba. Fotki superanckie a zdjęcie czarnego Otopharynx-a z żółtą grzywą rozwaliło mi klatę (zupełni inna ryba niż ta spod leda...). Także Krzyś ledami możesz podświetlić filtrację narurową w szafce :mrgreen: :twisted:
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: JEFFIK » 18 cze 2014, 07:55

Wczoraj Lovelas dopchał się do 2 samiczek...
Samice już z pełną gębą a Protomelas w swojej "krasie" :krol:
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: miewan » 18 cze 2014, 08:01

Zaraz to zobaczę, zobaczę, zobaczę :taniec1: ....a potem opiszę wrażenia :lolz1:
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: JEFFIK <600L MALAWI>

autor: piwko28 » 18 cze 2014, 08:19

Krzychu drugie zdjęcie żyleta! Piękne Protomelas-ki, brawo!
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 506
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: Białystok/Sienkiewicza
Reputacja: 95
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
Reputation System ©'