Start MALAWI - prośba o pomoc

Jezioro Malawi? To tutaj!

Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: WOJTEK24 » 02 kwie 2014, 19:23

Witam
Po 2 latach akwarium wielogatunkowego stwierdziłem że czas na coś konkretnego i zdecydowałem się na Malawi . Biorąc pod uwagę że dwa lata temu popełniłem wszystkie możliwe błędy teraz nauczony doświadczeniem postanowiłem porządnie się przygotować i w związku z tym proszę o pomoc.

AKWARIUM
112l (80x35x40) lub 126l (80x35x45) – z tego co wiem to przy rybach które wybrałem ważna jest powierzchnia dna więc zastanawiam się czy warto iść w większy litraż

FILTRACJA
Multikani oraz Turbo500 AQUAELA – ten pierwszy mam możliwość kupić po okazyjnej cenie – pytanie tylko czy da radę, ten drugi posiadam w chwili obecnej, a wydaje mi się że jako dodatkowa filtracje będzie ok.

GRZAŁKI
Zastanawiam się czy lepiej jedną np. 100W czy 2x50W?

MIESZKAŃCY
Pyszczak Saulosa – w kombinacji 2+5 lub 3+5 – z tego co czytałem jest to tzw. kontrolowane przerybienie i w takich kombinacjach ryby tracą swoją „rewirowość” ile w tym prawdy ? Najczęściej jednak widziałem informacje o kombinacji 1+4, ale podobno rybki są bardzo płochliwe.
Czy mogę dorzucić jeszcze jeden gatunek? Jeśli tak to jaki.

I takie jeszcze dodatkowe pytanie: czy w takim akwarium krewetki filtrujące przeżyją?

WYSTRÓJ
Temat jeszcze niedopracowany ale już mam jakiś taki design w głowie, tylko pytanie gdzie w Białymstoku mogę dostać kamienie odpowiednie do takiego biotopu? Wolałbym nie kupować w ciemno przez internet.

Na chwilę obecną to tyle, ale na 100% to nie koniec pytań. Akwarium mam zamiar postawić za jakieś 3 m-ce wiec mam czas na skompletowanie sprzętu i wiedzy .
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: woytek » 02 kwie 2014, 19:48

Jeżeli chodzi kamienie to poszukaj w centrach ogrodniczych np.Euroogród na Berlinga
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: thaz » 02 kwie 2014, 20:01

Ja zastanowiłbym się nad obsadą,
może znajdziesz jakieś łagodniejsze pielęgnice:

WOJTEK24 pisze:MIESZKAŃCY
Pyszczak Saulosa – w kombinacji 2+5 lub 3+5 – z tego co czytałem jest to tzw. kontrolowane przerybienie i w takich kombinacjach ryby tracą swoją „rewirowość” ile w tym prawdy ? Najczęściej jednak widziałem informacje o kombinacji 1+4, ale podobno rybki są bardzo płochliwe.
Czy mogę dorzucić jeszcze jeden gatunek? Jeśli tak to jaki.


Przerabiałem układ 2+5 oraz 3+5 w 200l.
Przy układzie 2+5 jeden samiec totalnie zdominowany, ponad 3 miesiące spędził
w kącie schowany za rurą filtra zewnętrznego.

Po dorzuceniu kolejnego samca, nowy przejął miejsce dominanta który dołączył
do schowanego tyle że w drugim kącie. W tym układzie jeden z samców
prawie przypłacił to życiem (nieustanne ataki - ale takie, że woda pryskała z akwarium).

Całość zostawiam do oceny :)
Oczywiście mowa o dorosłych rybach - dopiero co wybarwiające się
samczyki na pewno nie zrobią sobie krzywdy.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: miewan » 02 kwie 2014, 22:08

Wojtek, troszkę mały baniaczek jak na terytorialne pyszczaki ( wiem, że w opisach znajdziesz 80 na 2 samce).
Te planowane pojemności są zdeterminowane ilością miejsca, czy np. wytrzymałością szafki lub posiadanej lub planowanej filtracji - jeżeli to drugie to w tym przedziale zmieściasz 100x40x30h.
Chociaż i tak jest to miejsce tylko dla jednego dominanta ( chociaż wszystko zależy tu od indywidualnych cech posiadanych ryb) niestety na drugi gatunek tego miejsca też jest za mało.
Powiem Ci, że ta filtracja też nie powala "zielarze" (nawet ci nie do końca jarosze) to mocno srające ryby.
Jeżeli zdecydowałeś się na "twardy" zbiornik przemyśl może jezioro.
Te wymiary baniaczka co podałeś mogą "zmieścić" dwa gatunki muszlowców.
A kamienie są za oknem.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: tom77 » 02 kwie 2014, 22:26

WOJTEK24 pisze:AKWARIUM
112l (80x35x40) lub 126l (80x35x45) – z tego co wiem to przy rybach które wybrałem ważna jest powierzchnia dna więc zastanawiam się czy warto iść w większy litraż

Jeżeli popatrzyć na "przydatność do Malawi" akwariów 80cm, 100cm, 120cm, 150cm, itd, to przydatność ta rośnie potęgowo.
Najczęściej przyjmuje się, że 80cm (112l) to raczej tylko Pseudotropheus saulosi 1+4
a np. 120cm (240l) to nawet trzy gatunki i różne kombinacje.
Ale to tylko moje zdanie, jak dla mnie lepsze 112-litrowe Malawi niż 240-tka nieMalawi :)
Oczywiście nie ujmując nic innym rybom.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: WOJTEK24 » 03 kwie 2014, 09:19

Takie a nie inne wymiary zdeterminowane są miejscem - dlatego pytałem się czy jest sens iść w 126L gdy w przypadku tego typu ryb bardziej się liczy powierzchnia dna.

Co do filtracji - to nie stanowi problemu, proszę tylko o propozycje co zamiast Multikani (może HW-302) bo Turbo500 już jest w obecnym akwarium a one zostanie z czasem "zutylizowane" ;).

Co do obsady - to po prostu wyczytałem w paru miejscach ze jak będą trzy samce to po prostu stają się mniej agresywne i częściej ryby są "widoczne", ale prawdopodobnie jak napisał miewan to decyduje indywidualny charakter rybek tak jak w przypadku thaza - choć z drugiej strony rozumiem że samce do akwarium dodawałeś jak już w nim był dominator? Może sytuacja była by inna gdyby jednocześnie były wpuszczone trzy?

Co do muszlowców lub innych mieszkańców - jak pewnie wielu kolegów tak i ja parę lat temu zawarłem pewien pakt ... od tamtej pory dwoje jest jednością wiec moje decyzje są i Jej decyzjami oraz Jej decyzje .... zostawię to bez komentarza ... w skrócie w pierwszej wersji miała być Tanganika niestety rybki które zostały wybrane kłóciły się z estetyką/wystrojem pokoju, a Malawi spodobało sie nam obojgu wiec jednak zostanę przy tym biotopie.

A jak z grzałkami? Lepiej jedna mocna czy np dwie słabsze?


PS. Czy możecie polecić pewnego szklarza który robi akwaria?
  • 0

Ostatnio zmieniony 03 kwie 2014, 09:59 przez WOJTEK24, łącznie zmieniany 2 razy
Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: radko » 03 kwie 2014, 09:41

tom77 pisze:80cm (112l) to raczej tylko Pseudotropheus saulosi 1+4

Zgoda
tom77 pisze:a np. 120cm (240l) to nawet trzy gatunki i różne kombinacje.

Tu bym polemizował. Moje doświadczenie mówi, że na krótką metę tak, ale gdy dorosną 3 gatunki to stanowczo za dużo, a właściwie akwarium za małe. :D
rad.
U mnie pływały, skrótowo: maingano, msobo mogundy i afry cobwe.
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: tom77 » 03 kwie 2014, 12:03

radko pisze:
tom77 pisze:a np. 120cm (240l) to nawet trzy gatunki i różne kombinacje.

Tu bym polemizował. Moje doświadczenie mówi, że na krótką metę tak, ale gdy dorosną 3 gatunki to stanowczo za dużo, a właściwie akwarium za małe. :D
rad.
U mnie pływały, skrótowo: maingano, msobo mogundy i afry cobwe.

Radko – polemizować można zawsze, ale:
1/ WOJTEK24 chwilowo planuje akwarium 80cm, a ta chwilowość będzie chyba wydłużona w czasie
2/ Do akwarium 240l powszechnie polecanych jest wiele niekontrowersyjnych trzygatunkowych (po jednym haremie) obsad. A widząc Twoje radko podejście, myślę, że doradzilibyśmy WOJTKOWI24 obsadę „arcyniekontrowersyjną”
3/ W przypadku Metriaclima msobo Magunga, podzielam Twoje zdanie, że akwarium 120cm jest za małe. Ale zastanawiam się, ….. z kim polemizujemy? :)

WOJTEK24
1/ Źle zrozumiałem Twoje rozterki. Zastanawiasz się nad ewentualnym litrażem, ale w przedziale 80x35x40 czy 80x35x45.
2/ Wracając do sedna sprawy, jedynym uzasadnieniem powiększenia wysokości zbiornika może być:
- łatwość utrzymania akwarium (poprawa parametrów wody)
- lepsze warunki dla ewentualnych wysokich roślin
- dla P. saulosi nie ma to większego znaczenia
3/ A może jednak udałoby się powiększyć chociaż jeden z wymiarów dna?
4/ Co do obsady P. saulosi - i tak na początku będziesz wpuszczał małe rybki ok.10sztuk. Czy zostanie 1+4, czy trochę inaczej - pokaże życie (oczywiście z Twoim udziałem)
5/ Ilość grzałek: dwie to mniejsze ryzyko "zagotowania" wody, ale więcej "gratów" - coś za coś.
Przepraszam za wcześniejsze OT.
Powodzenia
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 69
Rejestracja: 19 lis 2013, 19:24
Lokalizacja: Piaseczno
Reputacja: 3
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: JEFFIK » 03 kwie 2014, 14:29

HEYA

Lepiej późno niż wcale... więc:

Na wstępie jeśli chodzi o MALAWI zastanów się dobrze nad litrażem! Ja raczej miejsce miałem a bardziej przerażała mnie ilość wody, uspokoiłem się gdy ubezpieczyłem mieszkanie i sąsiadów za 130zł rocznie od zalania,pęknięcia baniaka.
Ja miałem 160l, teraz 375 a w drodze 700l, nie miałem miejsca dopóki, dopóty nie obiecałem dla żony zrobić remont salonu;) (kompromis musi być) :cieszysie: .
Jeśli się wkręcisz w chorobę malawijską... :zwariowal: ... to...
Z miesiąca na miesiąc będziesz się zastanawiał nad większym i wspomnisz moje słowa.

Jeśli faktycznie nic nie wskórasz to pozostaje:

1. nie ma sensu zmieniać baniaka dla kilku cm wysokości

2. Multikani póki mniejsze pysie to spokojnie ogarnie biologię, wywal gąbki z pojemnika i daj na wlot. Będzie efektywniej. Jeśli będziesz musiał to dołożysz dodatkowy koszyk (nie zapomnij co kilka dni podmieniać ok 30% wody); aquael turbo 500 jak nie będzie dał rady mechanicznie to najwyżej zmienisz na większy nie ma co się spieszyć. Z czasem możesz nawet spróbować kupić jeden większy i mocniejszy kubeł który biologię i mechanikę ogarnie (ewentualnie cyrkulator jak będziesz miał sporo kamboli) a pozbędziesz się aquaela ze środka.

3. jeśli chodzi o grzałki osobiście dałbym jedną, żeby nie rzucała się w oczy a jak nie będziesz mógł spać przez myśl, że zagotuje Ci wodę (raz kiedyś słyszałem/czytałem o takim nieszczęściu), to zawsze możesz dokupić sobie oddzielny regulator temperatury (ok 30zł)

4. Mieszkańcy: tak jak Tom pisał kup z 10szt i będziesz obserwował agresję, musisz to przeżyć na "własnej skórze" ;) .. i będziesz redukował

5. Moim zdaniem tło wewnętrzne odpada bo po co zajmować i tak małego miejsca w baniaku, albo spienione pcv 3mm (brak efektu lustra) albo folia lub tło z zewnątrz.

6. Najbardziej ciekawym i dość pospolitym kamieniem w biotopie Malawi jest serpentynit. Ma ciekawą fakturę i kształty. Jak chcesz kolorowo to daj otoczaki. Jeśli lubisz brązy i "domki" (choć nie jest to wskazane ze względu na estetykę i podkopywanie pysi) to łupek filitowy. Najmniej ciekawą wersją jest wapień;)
Wszystko to znajdziesz w EURO-OGRÓD berlinga lub BRUK-BUD księżyno.

Witaj w klubie i Powodzenia ;)
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 146
Rejestracja: 27 wrz 2013, 19:18
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 19
GG: 0

Re: Start MALAWI - prośba o pomoc

autor: WOJTEK24 » 05 kwie 2014, 09:49

Pytania dodatkowe:
• Czy możecie polecić mi jakiegoś szklarza?
• Czy w Malawi są jakieś żyjątka które mogę dołożyć do akwarium? Przyznam szczerze że jak do tej pory nie natrafiłem na żadne informacje o ślimakach czy krewetkach
• Czy w przypadku grzałek kupić mogę zwykłą np. COMFORTZONE AQUAELA czy już może lepiej zainwestować w coś lepszego? Jeśli inwestować to w co – bo mi zaproponowano NEOHEATER tylko czy warto?

Krótkie podsumowanie

AKWARIUM
112l (80x35x40) – niestety nie mam miejsca wiec powierzchnia dna musi pozostać taka jak jest

FILTRACJA
Turbo500 AQUAELA oraz HW-302 lub UNIMAX 250

GRZAŁKI
100W

MIESZKAŃCY
Pyszczak Saulosa – 10szt w kombinacji 4+6, a jak się wybarwią wtedy kombinacja 2+6 lub 1+4 ale to sie zobaczy.

WYSTRÓJ
Tu wzorowałem się na akwariach JEFFIKA czyli piasek (0,1-0,3 mm może być) + kamienie (serpentynit) + zastanawiam się nad korzeniem mangarowym tak na środek + kilka szt. nurzańca olbrzymiego i jeden jakiś anubias
Myślę też o tle – jak się uda to w najgrubszym miejscu będzie miało max 1cm a na większości powierzchni tak do ok 7 mm– tło będzie z łupków.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
Reputation System ©'