[270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

Jezioro Tanganika? To tutaj!

[270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: Mattija2 » 29 sty 2018, 18:44

Cześć!
Jako, że to mój pierwszy post chciałem się z Wami serdecznie przywitać.

Chciałem zaprezentować zbiornik zalany 21.01.18. Jest to mój pierwszy zbiornik tanganicki, wcześniej prowadziłem zbiornik towarzyski, który po jakimś czasie przeistoczył się w CW z Ameryki Południowej. Zafascynowany afrykańskimi pielęgnicami postanowiłem postawić największy jaki mogę (na obecnej komodzie) zbiornik no i wyszło nam dno 120x45cm. Typem przewodnim zbiornika ma być niecka L.Callipterusa oraz wraz z nim gatunki współżyjące razem w naturze.
Czarna okleina na lewej i tylnej szybie dodają głębi a ruchem tafli wody uzyskałem świetny efekt migotania.

Kilka suchych informacji:

Zbornik: 120x45x50cm, szkło guardian,szlif trapezowy

Oświetlenie: – belka LED DIY – 45W, 6500K+FS+Royal Blue na zegarze sterującym (na dniach muszę ją podeprzeć jeszcze na środku, gdyż nadmiernie się ugina). FS to trochę eksperyment, natomiast RB u kolegi Awokado tak mi przypadły do gustu że musiały się tu znaleźć :D

Filtracja: HW302 zasypany lawą z podpiętym prefiltrem HW603A, za cyrkulację odpowiada JVP-100.

Ogrzewanie: – 200W z termostatem

Planowana obsada: 1+3 Lamprologus Callipterus, 2+6 Telmatochromis Vittatus, 2+4/6 Lamprologus Multifasciatus

Roślinność: – brak

Pozostałe: – podłoże to 25kg piachu Kreisel 099, skały – 50kg serpentynitu. Na dnie leży ok. 80 muszli winniczka i parę większych muszli. Parametry wody: KH – 17, pH ~8,0, temperatura: 25 stopni Celsjusza.

W planach jest dokupienie ze 30 muszli winniczka i paru większych, możliwe, że pokuszę się o pistię na taflę - ale to wyjdzie w praniu. Również myślałem o Vallisnerii, na razie jednak przemawia do mnie brak roślin :D

Tu fotka 2 dni po zalaniu:

Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu

Pozdrawiam! :aniol
  • 6

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: Misiak » 29 sty 2018, 19:12

Ależ śliczny baniak. I brawo za opis :brawoty
  • 0

Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2570
Rejestracja: 20 gru 2013, 23:51
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1314
GG: 1735873

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: adams2121 » 29 sty 2018, 19:17

Witamy.
+ za opis
+ za lampkę, lepiej byłoby od góry ja usztywnić. Dwoma profilami L lub U
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: miewan » 29 sty 2018, 19:35

Sam nie lubiłem nigdy konch winniczka, zwłaszcza tych czyściutkich, równych i całych, na szczęście to tylko przejściowe i szybko porosną wszystkim czym się da, muszelki też przestaną "świecić" jak tylko pojawią się rybony z jedną myślą "jakby tu je Panie poprzestawiać, poprzysypywać, pozasypywać".
Obsada na początek spoko - układy sprawdzone tyle, że już nieco oklepane, ale zdecydowanie dające radość.
Natomiast niepokoi mnie trochę filtracja i cyrkulacja. Coś mi się wydaje, że prefiltr mocno ograniczy i tak sporo przekłamane w opisie "wianie", natomiast sam cyrkulator już teraz mogę napisać, że będzie słaby.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: Mattija2 » 29 sty 2018, 22:04

Prefiltr ograniczył przepływ owszem - i tak nie był "kosmiczny". Cyrkulator daje radę - na prawdę! Czasem ruszy nawet muszlą z dna, co przemawia za tym, że nieźle "wieje". Trochę też jest po to, aby pod zasys filtra pomagał dotrzeć wodzie, bo pewnie sam filtr nie dałby rady dobrze pozamiatać. To wszystko oczywiście wyjdzie w praniu i w miarę potrzeb będzie zmieniane/ulepszane etc. :)
Zostało mi usztywnić belkę, bo to ugięcie jest niedopuszczalne. Urok belek DIY :D niestety nie pomyślałem, że punkty podparcia są tak blisko krawędzi a sam nie robiłem belki no i wyszło :(
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: adams2121 » 29 sty 2018, 22:21

Najważniejsze aby nie wpadła do środka ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: Mattija2 » 29 sty 2018, 22:38

Nie no, nie wpadnie :D
Zamówię ceownik alu i po obwodzie go dokręcę. Powinien na tyle usztywnić belkę, że nie będzie się tak giąć.
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: Awokado » 30 sty 2018, 00:11

Witaj! Miło, że z forum KMT trafiłeś też do nas :D Zgadzam się z Miewanem, ze zbiornik nabierze uroku gdy ryby go przemeblują i nieco obrośnie. Co do cyrkulacji to w większy zbiorniku 150x50 mam taki sam falownik i też uważam, że spokojnie daje rade. Tak jak piszesz, nawet porusza muszlami i rusza wierzchnią warstwę piasku. Z tym ze u mnie za filtrację odpowiada kubelek Jbl e1500 + mechaniak 1500l/h. Myślałeś już skąd brać ryby? Będziesz szukał ryb Fw czy F1? Swoje Callipterusy brałem w Koninie u Sebastiana, natomiast Vittatusy i Multiki już dwa razy w Żorach u Darka - bardzo polecam tego hodowcę.

Bardzo mi miło, że na nasze forum pojawiła się druga niecka. Czekamy na zdjęcia ryb jak zbiornik dojrzeje! W między czasie zapraszam do mojego tematu z niecką: viewtopic.php?f=55&t=4230&hilit=niecka+375
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: Mattija2 » 30 sty 2018, 20:37

Co do kwestii ryb, czekam na ofertę znajomego, który ma znajomych z Niemiec zajmujących się hodowlą. Dostanę cennik i zadecyduje - wcześniej planowałem zakup albo u Sebastiana w Koninie albo właśnie w Żorach :D
Temat z niecką śledzę od jakiegoś czasu - jest taką trochę inspiracją :)
  • 0

Awatar użytkownika
Czasami zagląda
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:03
Lokalizacja: Czeladź
Reputacja: 56
GG: 0

Re: [270] Mała niecka Callipterusa i jego paczki.

autor: Awokado » 30 sty 2018, 23:03

W takim razie może zainspiruję Cię jeszcze bardziej pisząc, że dziś po około 2,5 tygodnia trzymania muszli wraz z samica Callipterusa w kotniku, doczekałem się młodych x) Naliczyłem 7 sztuk, ale może coś jeszcze ukrywa się w muszli. Dwie pozostałe samice pilnują ikry w swoich muszlach w zbiorniku.
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron
Reputation System ©'