"Muszlaki" w dwusetce

Jezioro Tanganika? To tutaj!

"Muszlaki" w dwusetce

autor: rafal19 » 27 wrz 2017, 14:03

Hej,
Po kilku latach hodowania w tym akwarium krewetek i roślin, przyszedł czas na zmiany - będą, a właściwie już są 2 sztuki, muszlowce neolamprologus multifasciatus. W najbliższym czasie stadko się powiększy o kolejne rybki. Po za multikami możliwe że będą jeszcze inne gatunki z tanganiki. W okresie "startu" zbiornika wpuściłem 3 glonojady syjamskie na okrzemki :)

Start: 19.09.2017
Zbiornik: 90x50x45h , szkło 10mm opti white
Filtracja: filtr zewnętrzny Eheim Ecco pro 300.
Ogrzewanie: grzałka Jager 200w
Oświetlenie: belka Hagen Glo 2x39w t5 (Philips 830 + Philips 865)
Podłoże: żwirek kwarcowy 1-2mm
Dekoracje: skałki ADA Manten Stone 30kg + jedna duża skała ponad 15kg z innego rodzaju kamienia, muszle po winniczkach ok 60szt`

Obsada na dziś (27.09.2017)
2x samiec Neolamprologus multifasciatus (muszlowiec wielopręgi)
3x młode Gyrinocheilus aymonieri (glonojad syjamski)
  • 5

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2014, 00:16
Reputacja: 11
GG: 0

Re: "Muszlaki" w dwusetce

autor: Awokado » 27 wrz 2017, 14:13

Jak dla mnie kozak! Skały bomba! Szczerze mówiąc to trochę zazdroszczę, bo akwarium wygląda super. Cieszę się, że w ostatnim czasie na naszym forum akwarium z biotopem Tanganicki wyrastają jak grzyby po deszczu (w końcu nawet Thaz prawie dał się namówić :P). Zbiornik ma potencjał i pomimo objętości wydaje mi się, że można pokusić się tu o hodowlę ładnych gatunków. Tak jak już Ci wspominałem jako towarzystwo dla Multików proponuję do wyboru:

1. parka naskalników
2. parka Altolamprologusów
3. harem Telmatochromis Vittatus
4. parka/harem Altolamprologus sumbu shell!!
5. małe stado cyprychromis lub paracyprychromis

Mam nadzieje, że pomoże Andrzej, hodował wiele gatunków tanganickich i na pewno znajdzie się kilka ciekawych opcji do wyboru.

p.s pomyślałbym tylko nad zmniejszeniem oświetlenia jeżeli masz w belce taką możliwość. Jedna świetlówka w takim zbiorniku spokojnie wystarczy.

Btw. witaj na forum :piwko
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: "Muszlaki" w dwusetce

autor: miewan » 27 wrz 2017, 14:22

Tu bym nieco popolemizował
Awokado pisze:małe stado cyprychromis lub paracyprychromis

chociaż widziałem "krótsze" zbiorniki z cipri.
Ze światłem, zgodzę się z Michałem, ale jeżeli obsada nie będzie zbyt przydygana to czemu nie.
Jednak widać tu zacięcie "morszczaka" i doświadczenie w stawianiu szkiełek.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: "Muszlaki" w dwusetce

autor: rafal19 » 27 wrz 2017, 15:08

Chyba zdecyduję się na Julidochromis ornatus (naskalnik kędzierzawy). Rośnie nie za duży, ładnie ubarwiony.
Co od oświetlenia to nie mam możliwości wyłączenia jednej świetlówki ale też i nie będzie potrzeby gdyż planuję dodać odrobinę roślinności z tyłu za skałami, jest tam ponad 10cm żwirku. Będą głównie niskie cryptocoryny lub jakaś sagittaria. Rośliny lepiej ustabilizują biologię w akwarium a także zapobiegną powstawaniu stref beztlenowych w grubszej części podłoża.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2014, 00:16
Reputacja: 11
GG: 0

Re: "Muszlaki" w dwusetce

autor: thaz » 27 wrz 2017, 19:03

Pieeeekne akwarium!

i'm@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: "Muszlaki" w dwusetce

autor: miewan » 28 wrz 2017, 12:14

Rafał, a może zamiast "zwyczajnego" muszlakowiska, przeorganizujesz baniaczek na "tanganickie norkowisko".
Jesteś doświadczonym "akwariowym urządzaczem", więc może poeksperymentowałbyś z "widowiskowym wkopaniem rurek" (wiem, że dałbyś radę ), a za obsadę obrałbyś jedne z fajniejszych (moim zdaniem) fakultatywne muszlowce :
1. Lamprologus kungweensis (przymierzałem się kilkukrotnie, nie miałem ),
2. Lamprologus signatus (miałem, ale tak wyszło że był problem z dobieraniem par w ramach gatunku ;) , zajebiste rybki ),
otóż, nie rezygnując z muszli (choć ograniczając ich ilość), dokładasz ukryte rurki lub tworzysz zasklepione tunele w skałach(gdzie składają kawior), masz dość żywiołowe i jak na tangę zdecydowanie ładne ryby.
Co ważne ostatnio były dostępne w Żorach (Tanganika Malawi.pl).
Przy nich "fakultet" polega na wyborze : muszla vs. nora i co dobre te "uciekające" w skały/tunele nie rosną większe niż te co zostają przy muszlach.
  • 1

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: "Muszlaki" w dwusetce

autor: Awokado » 28 wrz 2017, 13:21

miewan pisze:Rafał, a może zamiast "zwyczajnego" muszlakowiska, przeorganizujesz baniaczek na "tanganickie norkowisko".
Jesteś doświadczonym "akwariowym urządzaczem", więc może poeksperymentowałbyś z "widowiskowym wkopaniem rurek" (wiem, że dałbyś radę ), a za obsadę obrałbyś jedne z fajniejszych (moim zdaniem) fakultatywne muszlowce :
1. Lamprologus kungweensis (przymierzałem się kilkukrotnie, nie miałem ),
2. Lamprologus signatus (miałem, ale tak wyszło że był problem z dobieraniem par w ramach gatunku , zajebiste rybki ),
otóż, nie rezygnując z muszli (choć ograniczając ich ilość), dokładasz ukryte rurki lub tworzysz zasklepione tunele w skałach(gdzie składają kawior), masz dość żywiołowe i jak na tangę zdecydowanie ładne ryby.
Co ważne ostatnio były dostępne w Żorach (Tanganika Malawi.pl).
Przy nich "fakultet" polega na wyborze : muszla vs. nora i co dobre te "uciekające" w skały/tunele nie rosną większe niż te co zostają przy muszlach.


Oj, coś czuje że temat skończy się jak moja przygoda z Callipterusem ;P Ten Miewan zawsze wie gdzie uderzyć ;P
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'