200L Tanganika w biurze

Jezioro Tanganika? To tutaj!

200L Tanganika w biurze

autor: Awokado » 08 wrz 2016, 09:44

W najbliższych dniach będę stawiał 200l szkło w zaprzyjaźnionym biurze projektowym w Białymstoku. Wymiary dna standardowo 100x40. Po rozmowach z pracownikami biura uradziliśmy, że najchętniej widzieliby w akwarium rybki z jeziora Tanganika. Surowy wystrój, trochę muszli to coś co im się spodobało. Filtracja oparta będzie na kubełku JBL e901, oświetlenie na początek 2x 30W ewentualnie 1x 30W - po prostu od czegoś trzeba zacząć, a nie ma miejsca na szaleństwa. Dokładny opis wstawię po zalaniu baniaka. Pytanie na teraz jest następujące: Co do tego akwa wpuścić? Jaka obsada byłaby odpowiednia, żeby zbiornik żył, był możliwie kolorowy, a jednocześnie ryby czuły się w nim dobrze. Od zawsze podoba mi się Altolamprologus Calvus co wy na to żeby to własnie one trafiły do baniaka? Jeśli tak to w jakiej proporcji i czy z czymś je łączyć czy nie? Miewan podpowiedział, że mogą to być Alto Shelle, wiadomo nieco mniejsze ryby. Nie miałem z nimi do czynienia, ale z tego co wiem bywają płochliwe i mało widoczne w akwarium. Osobiście poszedłbym w połączenie Alto + szczelinowiec np. Neolamprologus Leleupi lub coś ze szczelinowców np. Julidochromis Dickfeldi. Wiem, że projektantom podobały się też po prostu Neolamprologus Brichardi. Może jednogatunkowe akwa dla Księżniczki? Albo Księżniczka + coś :) Będę wdzięczny za każdą opinię i pomoc co do obsady, sam bardziej siedzę w pyszczakach, Tanga raczej przy okazji, a chciałbym żeby to miało ręce i nogi :D
  • 2

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: thaz » 08 wrz 2016, 09:47

Calvusy chyba wielkie rosną, wbrew pozorom 100x40 to nie wcale tak dużo.
Imho "kolorowiej" byłoby w stylu jez. Malawi.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: Awokado » 08 wrz 2016, 10:24

Tak, z tym kolorowym się zgadzam, ale chyba nie chcę pchać pyszczaków do 200l bo w grę wejdą Saulosi :P Chociaż, gdyby pojawił się pomysł dobrej obsady dla Malawi to może, może :D Co do Calvusów, fakt nie są małe ale w jednogatunkowym akwa 5-6 szt? Chyba dałoby radę. Kolega trzymał je w 240L zbiorniku razem z Leleupi i naprawdę było ok, chociaż dno dłuższe 20cm.

P.S Miewan zaproponował wpuszczenie telmatochromisów np. telmatochromis vittatus shell szczerze mówiąc, wydają się odpowiednie i można wpuścić większą grupę tych ryb, a do nich Altolamprologus Calvus. Wygląda to ciekawie i coś mi się wydaje, że Telmatochromisy są strzałem w dziesiątkę :D
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: miewan » 08 wrz 2016, 10:56

Czyli spodobała Ci się opcja z niecką, bardzo mnie to cieszy
vittatus shell : Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu to bardzo fajna ryba o ciekawych zachowaniach -> będzie Pan zadowolony, Projektanci tez ( gwarantowane "życie" ) przy nieco mniejszych zapędach kopiących .
Żeby było mocniej "nieckowato" można by dodać jeszcze 1+3 L.Callipterus : Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu choć przy braku drugiego gniazda traciłoby się możliwość obserwacji "rabunku samic" ,
I wtedy zamiast calvusa, któregoś z compressiceps'ów ( prawie to samo a nieco mniejsze i mniej zadziorne), i już niekoniecznie shella, tak żeby poszedł w skałki.
światła już na wyjściu masz, aż nad - wystarczy jedna belka.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: Awokado » 08 wrz 2016, 14:31

Ok, wydaje mi się że Vittatus shell i L. Callipterus mają miejsce w akwa pierwszy w ilości 6+ drugi 3+1. Pasuje mi dołączenie do tego compressicepsów pytanie tylko w jakiej ilości? Tylko jedna para czy kilka osobników? I ostatnie pytanie czy Alto mogę przy takim układzie zamienić z N. Brichardi albo N.Leleupi? Czy to już będzie przesada szczególnie w przypadku N. Brichardi?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: miewan » 08 wrz 2016, 17:14

"Normalne" alto to też duże ryby, układ 1+1 by zagrał, przy wpuszczeniu alto shelli, gdyby zostały one odcięte od muszli i tak jako szczelinowce poszłyby w skałki ( wtedy zwłaszcza samce osiągną większe rozmiary ). Naskalniki jeszcze od biedy, ale księżniczki to już chyba za duże zoo
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: Awokado » 09 wrz 2016, 09:09

Miewan, Twoja wiedza w tym temacie jest nieoceniona allah Napisze szczerze, że L.Callipterus po prostu mnie zachwycił! Niewiele jest o nim w internecie, na szczęście po południu znalazłem sporo informacji w mądrych książkach akwarystycznych. "Rabunek samic"? kiedy to napisałeś nie bardzo wiedziałem o co chodzi, ale kiedy o tym przeczytałem wow! Teraz wszystko jasne :) Powiem tak, teraz stawiam ten 200l zbiornik w biurze, w grudniu - styczniu będę stawiał akwarium w domu, będzie to co najmniej 375l (150x50) byłem zdecydowany na kolejne malawi, ale teraz sam już nie wiem ;P W takim szkiełku Callipterusy będą miały wystarczająco dużo miejsca do rabowania i spokojnie zmieszczą się z nimi Alto compressiceps i to dopiero byłaby niecka! Pomysły mam trzy, albo wrzucić projektantom obsadę o której dyskutujemy i w domu zostawić sobie malawi (czyli bez zmian), albo do biura wrzucić pyszczaki jak wspominał Thaz np. Labidochromis Carelus (kilka osobników) + ewentualnie coś małego i wtedy obsadę Tangi zostawić sobie na większy zbiornik, lub trzecia opcja wpuścić Tangę do 200l podpatrzeć te ryby i potem przerzucić je do domowego zbiornika, a do biura pyszczaki :) Narobiło się zamieszanie, wszystko przez to że akwarium dla projektantów robię po koleżeńsku i w zasadzie mój głos jest decydujący. Plus jest taki, że na wszystko mam czas nauczyłem się już żeby z rybami absolutnie się nie spieszyć. Nie pomyślcie o mnie źle, nie żebym co chwila rozglądał się za czymś innym, po prostu staram się rozważyć wszystkie opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji. Z Tangą w domu może nie pójść tak łatwo, moja żona uwielbia pyszczaki przede wszystkim ze względu na ich kolory, dla mnie rybki tanganiki są wystrczająco kolorowe, boje się jednak, że dla niej nie ;P Sprawa otwarta, jakieś pomysły? Andrzej, raz jeszcze dziękuję za tego Callipterusa! Byłem pewien, że o rybach wiem już naprawdę dużo, ale dzięki "rabunkom samic" przeżywam drugą akwarystyczną młodość :D
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: Tropheus » 11 wrz 2016, 19:10

Dzień dobry,

Miewan zastosował starą socjotechnikę - "rzucił granat" :-) w postaci "rabunku samic". Nie dodał jeszcze jednego ciekawego zjawiska jakie mam miejsce - duże calipterusy nadymają się i rządzą w zbiorniku lecz ich samice zapładniane są przez ich kolegów, tylko znacznie mniejszych :-) Wykorzystują one ( te kolegi, znaczy się) sytuację i to, że duży calipterus nie wlezie do muszli, gdzie czeka samica gotowa do seksu... No, ruja i poróbstwo normalnie. Podsumowując - trzeba wiedzieć co kupić.

Dodam jeszcze, że te 100 cm to baaaardzo niewiele dla stworzenia tzw. "niecki" z calipterusami. Bardzo.

Robert
  • 1

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 284
Rejestracja: 12 paź 2013, 17:34
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 110
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: miewan » 11 wrz 2016, 20:46

Robert, przecież wiesz, że ja tak mam ;P
a jak czytał to i o sneakerach przeczytał :aniol

Btw. Już się cieszę na rychłe spotkanie
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: 200L Tanganika w biurze

autor: Awokado » 12 wrz 2016, 10:22

Callipterusy odpuściłem, są super i bardzo chcę je widzieć w domowym akwarium. Do biura trafią najprawdopodobniej wspominane yellowy, myślę tylko czy dorzucić do nich drugi gatunek pyszczaka rdzawego (Lodotropheus Sprengare) czy może coś z mniejszych Synodontisów?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości
cron
Reputation System ©'