Lophiobagrus cyclurus

Jezioro Tanganika? To tutaj!

Lophiobagrus cyclurus

autor: miewan » 04 lip 2014, 22:46

I mam w domu ( przez nie musiałe opuścić akwarystyczny browarek),
Czekałem długo na ich dowiezienie z TanMalu, ale warto było :taniec1: .
Są zdecydowanie brzydkie przez co piękne jak cholera.
Niżej fotki jeszcze z worków i w siatce. Teraz szybka aklimatyzacja i może kiedyś uda się cyknąć im jakąś fotkę już z baniaczka.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: miewan » 06 lip 2014, 21:20

Hm...te paskudne przez co śliczne z wyglądu ryby a'la przerośnięte kijanki szumnie zwane the African bullhead okazały się mniej tajemnicze niż phyllonemusy, oczywiście nie widzę jak pływają ( właściwie drugi dzień u mnie i trochę ponad doba w docelowym mieszkaniu), ale chociaż wiem gdzie są, z pierwszym typusem udało mi się to po 2 dniach ale z ostatnim dopiero po m-cu.
Cwaniaczki są na tyle małe (choć znacznie większe od większości muszlowców), że obecnie okupują największe muszle, jeden dzieli "swoją" a właściwie jest "w gościach" u największej samicy alto shella ( razem w niej siedzą, choć to jedynie dotychczasowa właścicielka musi warować na "wycieraczce" przed swoim domem, z zatarasowanym wejściem przez ogon suma ( jedna z nielicznych części jego ciała z w miarę przypominającym klasyczną rybę wyglądem)).
Pozostałe dwa siedzą razem i strasznie się kręcą w swojej muszli, więc można chwilami zobaczyć ich wyłupiaste oczy na wielkich w stosunku do tułowia łbach.
Ryby przyjechały w świetnej kondycji więc nie powinno być przykrych niespodzianek na tym etapie choć już wiem, że dokupię jeszcze dwa.
Obecnie ich fotki z baniaka to mission impossible i spodziewam się, że stan ten potrwa jeszcze długo, jeśli kiedykolwiek .
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: miewan » 06 lip 2014, 22:03

Tak sobie post pod postem,
ale okazuje się, że z tymi fotkami nie musi być wcale źle.
Jako, że mam delikatne oświetlenie nocne pozwalające na zobaczenie "czegoś" choć obserwacją się tego nie nazwie, jednak mogłem "zobaczyć" ( bardziej po kształcie), że cała trójka "kijanek" intensywnie zwiedza nowy haimat
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: radko » 08 lip 2014, 08:46

Nic dodać, tylko pogratulować jednego z najbardziej oryginalnych zbiorników tanganickich, jeśli chodzi o obsadę...
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: miewan » 08 lip 2014, 11:45

radko pisze:pogratulować jednego z najbardziej oryginalnych zbiorników tanganickich, jeśli chodzi o obsadę...

No... i ta obsada wymaga dodatkowych czynności i zachowań w zakresie jakichkolwiek obserwacji :lolz1:
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: miewan » 13 lip 2014, 16:15

W celu przyzwyczajania ryb do "aktywności" dziennej nie stosuje stałych godzin podawania żarcia, obecnie karmię tylko raz,ale w sporych ilościach.
Prawie wszystkie moje ryby mają aktywność "denną" więc " żywy " ograniczony został do rurecznika i wazonkowca, tubifex ma tą przewagę, że przy jego jednorazowej porcji podaję go na tyle dużo, że znaczna jego część ma szansę wniknąć w podłoże i starcza na dłużej :dziadek:.
Próby skarmiania RC ( zamiast krewetek karmowych) też się udaje, nie mam jednak dostępu do takiej ich ilości by traktować je jako stały pokarm.
Moje zabiegi żywieniowe powodują iż pomimo obaw cyclurusy mogę obserwować też w "pełnym słońcu" a zwłaszcza lophiobagra o czarnej "karnacji" ( pozostałe dwa są "kakaowe").
To pozwala jednak na cyknięcie jakiś tam fotek ( w załączeniu post niżej).
Co udało mi się już zauważyć.
Bullhead jest rybą śmielszą od thypusa, ale bardziej skrytą niż petricola,
"czesanie" podłoża i sposób pływania też jest bardziej zbliżony do synodontów,
sposób pobierania żarcia - "aktywne szukanie" i w przeciwieństwie do phyllonemusów ( "pelikanie łykanie" wszystkiego co zmieści się do pyska) "pojedyncze" kęsy.
Jednak coś w pogłoskach o ich "trującym" śluzie musi być - 0 podgryzania, ocierania lub innych interakcji ze strony pozostałych ryb.
Jeszcze nie wyczaiłem też "przyczynowości" ich różnego "umaszczenia" ( cały czas zbyt mała aktywność całej trójki na raz, by uważnie porównać ich wygląd ).
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: miewan » 13 lip 2014, 16:23

fotki
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: straszny_dran » 13 lip 2014, 19:25

Coś ty znowu sprowadził?
  • 0



Pozdrawiam
Tomek
Obrazek
シクリッド タンガニーカ
Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 162
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:58
Lokalizacja: Osiedle Ignatki
Reputacja: 24
GG: 977094

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: miewan » 13 lip 2014, 19:29

Tomaszu - afrykańskiego byczogłowa :taniec1:
Jako nieznany "twór" przedstawię go trochę z chałupniczego tłumaczenia własnego z anglojęzycznych i szczątkowych polskich informacji jakie znalazłem w googlach ( na "własny" opis przyjdzie jeszcze czas - za krótko je jeszcze mam).

Lophiobagrus cyclurus (Worthington i Ricardo, 1937)

Mały do 10 cm gatunek z Tanganiki podobno bardzo popularny w ofercie i hodowlach w Ameryce.
Bardzo długo bo aż do 1991 zaliczany był do Bagridae teraz Claroteidae.
Pierwszy raz odłowiono cwaniaczka w 1937 ze stanowisk skalnych ( więc zdecydowanie baniaczek mocno skalniaczek) , oczywiście tą samą rybę odkrywano, odławiano i nazywano kilka razy .
Powinno się go "przechowywać" w pH 7,8-8,0 ( jakby standardzik) w temp. do 26 st.C ( też bez zaskoczeń)
"Byczogłowa" można karmić zwykła karmą sztuczną nie tylko dedykowaną dla wszystkich sumokształtnych, mrożonkami (solowca etc.) oraz żywymi zwłaszcza czerwonymi robalami ( u mnie tubifex, z niechęcią,ale wazonkowca "wymienię" na ochotkę).
Tak czy inaczej wybredne nie są, chociaż "zioła" raczej jedynie jako dodatek.
W zbiorniku sypiemy grubą warstwę podłoża (i wcale nie piasku) a na nim raczej gruzowiska niż samodzielne skałki, tak by była kupa zakamarków i jam, z dużą ilością muszli ( w jednym źródle określone ich ilość słowem "aglomeracje") - więc ze swoim "pomuszlakowym" wystrojem wpisałem się w ten opis wyśmienicie.
Podobno rosły szybko a nawet bardzo szybko.
Jest mnóstwo opisów, że podobnie jak przy mojej (jeszcze) 3 część jest brązowa druga czarna. Jest jakiś tam pogląd iż mogą to być różne gatunki sprzedawane i odławiane jako jeden (w Lophiobagrus już teraz rozróżniono ich co najmniej 4 - L.cyclurus , L.aquilus , L.asperispinis i L.brevispinis - ten ostatni to najmniejszy mieszkaniec muszli, i u tego koniec płetwy ogonowej jest transparentny).
Koniecznie trzeba napisać iż trochę w zakresie wspólnej obsady "straszy" się faktem iż wydzielają one śluz, który miesza się z wodą i w ograniczonych przestrzennie warunkach czt. akwarium zabija wszelkie inne ryby - u siebie tego nie zauważam, ale też znalazłem informacje, że owszem coś ze śluzem jest, ale bardziej jako obrona przed zjedzeniem ( paskudny smak) niż bronią .
Oczywiście można je hodować ze wszystkimi "alkalicznymi" rybami łącznie z Malawi, ale na pewno będą jeść mniejsze ryby i ich narybek w akwarium
Wcześniej zakładano ( z uwagi na obecność jaj i larw w pyskach i to samców), że to gębacze ( pogląd ten nie zmienia się przy phyllonemusach), jednak udane rozmnożenia w akwarium były z jaj złożonych w jaskini lub jam, ikra podobno jest bardzo kleista, młode wykluwają się do pięciu dni.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Lophiobagrus cyclurus

autor: radko » 15 lip 2014, 08:14

Zazdraszczam. Pasji i uporu.
  • 0

Moderator
 
Posty: 351
Rejestracja: 03 paź 2013, 07:17
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 100
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
Reputation System ©'