transfer z gotowego nawozu na sole... ?

Metody sadzenia, rozmnażania roślin akwariowych i rozmowy na ich temat.

transfer z gotowego nawozu na sole... ?

autor: michal_n » 13 lip 2016, 23:23

Cześć

Chciałem Was zapytać o radę. Aktualnie moje akwarium celem zachowania dobrego wzrostu rośli oraz utrzymania niskiego poziomu NO3 bez konieczności znacznych podmian wody wymaga sporego nawożenia. Używam aldehydu glutarowego i nawozów Ferrdrakon.
Akwarium 530 l wody plus sump ok 130 l, w sumie pojemność dystrybucji dla łatwości leczenia przyjmuję 650 l.
Dawkuję:
20 ml 5% aldehydu
20 ml nawozu
mniej więcej raz w tygodniu nie ma nawożenia ze względu na pracę.

w zbiorniku jest woda o parametrach:
pH 5,5 (zakres zmian od 5,2 do 5,8)
GH ok 4
KH ok 3
NO3 około 30

światło to 100 wat LED (mieszane, białe, czerwone i niebieskie) plus sporo światła słonecznego. Lampa pali się ok 8 h na dobę. W pokoju w ktorym jest akwarium ściany południowa i wschodnia są w 50-60% ze szkła. Instaluje tam za jakieś 2 tyg rolety zaciemniające ale i tak jest jasno i wpływ słońca jest wyraźny (od strony światła pewne rośliny rosły jak szalone (rottalia, nurzaniec i parę innych w tym czerwonolistnych) a od ciemnej strony akwarium w zasadzie wcale.

jeśli chodzi o ilość roślin to jest kilka dużych żabienic amazońskich, na wierzchy pływa pistia w ilości od 30 do 100% powierzchni wody, ostatnio dodałem trochę Limnobium bo Pistia mocno śmieci, stopniowo podmienię gatunki. Do tego kilka mniejszych żabienic, parę anubiasów - w sumie określiłbym jako średnio do mocno zarośniętego zależnie od czasu od przycinki. Do tego dochodzi akwaponika czyli tak na oko ze 30-50 m bieżących pnączy i trochę roślin zielonych. W sumie masa roślinna bardzo duża jak na akwarium :)

Skład Ferrdrakona: 3,000 mg/l potasu, 1,000 mg/l żelaza, 750 mg/l magnezu, 400 mg/l manganu, 60 mg/l boru, 20 mg/l miedzi, 20 mg/l molibdenu, 20 mg/l cynku, 10 mg/l niklu, 10 mg/l kobaltu, 4.6 mg/l jodku, EDTA, HEEDTA, DTPA, NTA, metyloparaben, kwas askorbinowy ... zalecane dawkowanie według producenta to 10ml/100l wody na tydzień czyli 65 ml/tydzień na akwarium. Jak widzicie daję znacznie więcej i pomimo tego pierwiastek indeksowy jakim dla tego nawozu według instrukcji jest żelazo jest poniżej zalecanej dawki.
Również dawka węgla jest większa (producenci zalecają 1 ml/50l/dzień czyli u mnie powinno być 13 ml a daję raczej 20.

Przy takim dawkowaniu rośliny rosną dobrze (siankosy raz na miesiąc - wyrzucam sporo pistii (2/3 powierzchni akwarium) oraz wszystkie nawet lekko nieładne liście żabienic które stanowią większość masy roślinnej. Ponieważ te 2 gatunki skutecznie zacieniają dno to w zasadzie wszystko inne rośnie raczej marnie (Microsorium trident, jakieś mchy, anubiasy) i nie wymaga cięcia.

Rośliny rosną intensywnie ale cały czas zdarzają się pokręcone lub nie wybarwione liście, czasem część liści żabienic ma cechy jakiegoś niedoboru ale w sumie to nigdy się nie udało ustalić jakiego. Jak leję po 20 ml to w sumie nie narzekam jak wyglądają więc może po prostu źle się dzieje jak masa roślin przekracza pewien poziom co na mnie wymusza cięcia bo część liści marnieje...

Kłopot z takim dawkowaniem to jest tylko taki, że tanio to nie wychodzi :) a i objętości spore. Do nawożenia od paru dni stosuję aldehyd bez rozcieńczania (24%). Szafka jest zamykana, dziecko nie otworzy, dawkuję tylko ja i przez dozownik 1ml więc ryzyko oparzeń itp jest raczej minimalne lub wręcz zerowe.
Czy mogę prosić o wsparcie w zakresie optymalizacji nawożenia oraz obniżenia jego kosztów? Może stosując sole dało by radę coś jeszcze tutaj poprawić?

pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc,

Michał
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 98
Rejestracja: 09 lis 2014, 18:42
Lokalizacja: Kraków
Reputacja: 45
GG: 0

Re: transfer z gotowego nawozu na sole... ?

autor: thaz » 14 lip 2016, 06:40

Kurcze, ludzie to sobie zycie utrudniaja ;) z tych roslin ktore wymieniles (zabienice, pistia?) chyba zadne nie wymaga specjalnych zabiegow i nawozenia?
Moze sprobuj po prostu... nie nawozic ;)

im@tapatalk
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron
Reputation System ©'