Nurzaniec, anubias - marnieją

Metody sadzenia, rozmnażania roślin akwariowych i rozmowy na ich temat.

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Seban » 25 kwie 2016, 07:57

Dokładnie tak jak Ola napisała. Trudno mi uwierzyć, że przedawkowałeś potas. Woda RO nie ma nic w sobie. Ewentualnie może wyłapywać CO2 z powietrza i może spaść pH. Nie wiadomo też co ma Twoja kranówka. Może przy podmianie 1:1 kranówki i RO w wodzie jest za mało substancji odżywczych? Może jeden pierwiastek w nadmiarze blokuje przyjmowanie przez rośliny innego pierwiastka? Może żarówki się zużywają i barwa światła zaczyna się zmieniać?
  • 1

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Aleksandra » 25 kwie 2016, 08:22

No własnie i przynajmniej dla mnie brak podstawowych informacji to brak możliwości odpowiedzenia na pytanie co się mogło wydarzyć nie tak :(
  • 0

Bywalec
 
Posty: 267
Rejestracja: 05 mar 2016, 17:03
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Cezar » 25 kwie 2016, 08:52

Tak - potasu nie jest tak łatwo przedawkować ale przy braku magnezu potas rośnie (może być również niedobór wapnia) i jest jego nadmiar (tj. potasu), dlatego też ważny jest stosunek potasu do magnezu.
Dzieje się tak przy limitowaniu nawozów. Nie ukrywam, że sporo roślin przy niektórych stosunkach bardzo pięknie rosie a inne marnieją. Pobieranie pierwiastków związane są z parametrami wody (pH, twardość) i trudno jest cokolwiek rozwiązać.
Mówi się, że przy metodzie EI (gdzie jest nadmiar składników (pierwiastków)) rośliny rosną bardzo dobrze ponieważ maja wszystkiego pod dostatkiem. Nawożenie to temat rzeka i każdy ma inne doświadczenia.

I jeszcze jedno. Woda twarda zawiera duże ilości związków wapnia i magnezu co ma wpływ na pobieranie potasu. Tu potrzeba go dużo więcej. Jeżeli dolałeś sama wodę RO mogło to wpłynąć na twardość wody a dokładnie na jej zmiękczenie (dodając potas stosunek do magnezu został zachwiany).
Pocieszę cię mówiąc, że każdy pierwiastek ma swój wpływ. Sam uczę się na swoich błędach i nie ukrywam, że czasami mam tego już dosyć.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 238
Rejestracja: 08 paź 2015, 14:02
Lokalizacja: Mońki
Reputacja: 65
GG: 0

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Windus » 25 kwie 2016, 09:19

Tak na szybko.
Sugerowałem, że mogłem przedawkować potas, nie jestem tego pewien.
Wszytko wróciło do normy. Nurzaniec puścił nową odnogę a w starszej roślinie pojawił się ładny zielony liść o długości ok. 0,5 m.
Wszystko o co prosiliście opiszę w stosownym czasie. Teraz mam dużo spraw zarówno służbowych jak i prywatnych.
Bardzo dziękuje za wskazówki.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Aleksandra » 25 kwie 2016, 09:22

Hmmmm,ale to nie jest odpowiedź na problem z jakim spotkał się forumowicz.To po pierwsze,po drugie ważne jest co leje,tzn źródło i skład Symfonii bo jeśli nie wiadomo jakie proporcje pierwiastków są w butelce to jak w ogóle można panować nad nawożeniem?Poza tym piszesz cały czas o potasie,magnezie i wapniu a to nie jedyne składowe nawożenia. Jeśli chodzi o potas to niedobory magnezu nie prowadzą do rozmnażania się potasu w akwarium,a niedobory wapnia przy naszej kranówie są bliskie zeru a potas niełatwo przedawkować,no chyba że ktoś się uprze ;)Dlatego zupełnie nie rozumiem gdybania o magnezie,potasie czy wapniu nie znając podstawowych danych o akwa.Dla mnie to czyste bajdu bajdu.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 267
Rejestracja: 05 mar 2016, 17:03
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: adams2121 » 25 kwie 2016, 13:11

Olu , Windus mieszka w Olsztynie - wątpię żeby kranòwa miała te same parametry co w Białymstoku. :(
Bez podania dokładnych danych (Masz rację) nic tu się nie da dokładnie określić .
Nie wszyscy robią testy , bawią się w małego chemika , a korzystają .Z nawożenia , metodą prób i błędów .nie wszyscy podają pełną gamę nawozów dzięki temu akwarystyka jest taka piękna i niezwykle zróżnicowana. -Akwarystyka - jest szeroko pojmowania , ma wiele gałęzi , niekoniecznie spójnych ze sobą , każdy obiera własną ścieżkę i za nią podąża . :cool
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Aleksandra » 25 kwie 2016, 18:39

Ja nadal z uporem maniaka będę obstawała przy tym,że człowiek szukał pomocy a żeby ją otrzymać zanim ktokolwiek zacznie gdybać i podsuwać w ślepo teorie powinien podać pełne dane warunków,w jakich powstał problem.Akwarystyka nie jest tak piękna i zróżnicowana dzięki temu,że ktoś podaje niepełną gamę nawozów :) Poza tym Windus nie pytał o swoją życiową ścieżkę akwarystyczną i jej różnorodność szeroko pojmowaną a o marniejące rośliny i nikt mu,tym bardziej ja NIC nie narzucał ;)
  • 0

Bywalec
 
Posty: 267
Rejestracja: 05 mar 2016, 17:03
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Cezar » 25 kwie 2016, 21:16

Olu nie denerwuj się. Pisałem o magnezie bo miałem taki sam problem. Nawet przy stosunku azotu do fosforu 10:1 i większym. Przy podawaniu potasu stare liście mi żółkły. Dopiero po dodaniu magnezu problem ustąpił i stąd moje wnioski.
Doskonale zdaję sprawę, że każde akwarium jest inne i wymaga indywidualnego podejścia, a naworzenie to temat rzeka.
  • 0

Bywalec
 
Posty: 238
Rejestracja: 08 paź 2015, 14:02
Lokalizacja: Mońki
Reputacja: 65
GG: 0

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Aleksandra » 26 kwie 2016, 07:25

Już oddycham spokojnie.Zabawa w sole i tak się może skończyć,temat rzeka,ale warto rozmawiać a akwarystom zaczynającym przygodę dawać dobre i sprawdzone rady by było im poprostu łatwiej :)
  • 1

Bywalec
 
Posty: 267
Rejestracja: 05 mar 2016, 17:03
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Nurzaniec, anubias - marnieją

autor: Windus » 28 kwie 2016, 16:26

Aleksandro aż taki początkujący to nie jestem ;)
W pracy stosuje sole i nie mam żadnych problemów. Rośliny rosną bardzo dobrze. Dlatego trochę wlałem do akwarium w domu. Niestety jestem długi czas poza Olsztynem dlatego nie mogę podać parametrów.
A to jest akwarium o którym mowa w tym temacie:
viewtopic.php?f=57&t=3043&start=30
Wszystkim dziękuję za zainteresownie.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'