Bucephalandra sp.

Metody sadzenia, rozmnażania roślin akwariowych i rozmowy na ich temat.

Bucephalandra sp.

autor: Seban » 22 lis 2014, 13:14

Czy jest ktoś kto posiada bucefki? Od ponad półtora roku systematycznie, lecz bez pośpiechu uzupełniam swój zbiór. Trzymam je w kostce 27l pod belką 14W, 8500K, świecę 11h na dobę. Bucefki rosły bardzo wolno (około 1 liść na miesiąc lub nawet dwa). W wakacje trafił mi się w okazyjnej cenie cały zestaw CO2, dlatego na koniec sierpnia podłączyłem go do szkiełka. Zacząłem również podawać potas w ilości 1 czasem 2 ml na tydzień. Po ponad miesiącu zacząłem dostrzegać różnicę. Rośliny zaczęły puszczać nowe liście. Nawet po 2 lub 3 liście jednocześnie. Nowe liście są zdecydowanie lepiej wybarwione. Poza tym rośliny zaczęły puszczać bardziej dorodne korzenie.
Problemem jest to, że w szkiełku pojawiły się zielenice, które zaatakowały rośliny. W starych liściach zaczęły pojawiać się dziury i liście zaczęły się rozpuszczać. Rozpuściły się też praktycznie wszystkie stare korzenie. Ze względu na zielenice zmniejszyłem świecenie na 7 godzin.

Co jeszcze zrobić aby zielenice odpuściły?
Czy przy tak znacznej zmianie warunków rośliny dostosowują się do zmian, czy z czymś przedobrzyłem i rośliny rozpuszczą się całkowicie?
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Bucephalandra sp.

autor: Semel » 21 maja 2016, 19:01

Cześć
Na glony sprawdził mi się Algexit z firmy EasyLife kuracja trwa 4 tygodnie ale wycina glony w pień można wspierać sporym dozowaniem Carbo w płynie 3-4 razy większe niż zalecana dawka.
Przy Bucefalandrach jest jedna zasada nawet jak liście i korzenie się rozpuszczą ale kłącze jest twarde to nie usuwaj z akwarium powinna odbić na nowo czasami to trwa ale stopniowo się odrodzi. Mam dwie odmiany Bucki jedną (Theia) kupiłem prawdopodobnie z uprawy MR najpierw rosła pięknie potem zaatakowały ją glony i następnie rozpłynęła się jak u Ciebie odbiła dopiero po 5-6 tygodniach najpierw bardzo małymi listkami stopniowo wypuszcza większe.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2016, 18:42
Lokalizacja: Łódź Polska
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Bucephalandra sp.

autor: Aleksandra » 21 maja 2016, 22:36

Potwierdzam radę Semela,u mnie zadziałał tylko Algexit chociaż z tym w pień to bym się nie zgodziła,ale rzeczywiście jest dobry i skuteczny.Bucki niestety są wrażliwe na glony a ze względu na porowate/chropowate liście zielenice i pędzelki doskonale się na nich czepiają. Bucki też bardzo często jeśli kupujesz z niepewnego źródła ( hodowla nadwodna ) baaaaaaaaaaardzo długo się aklimatyzują o ile wogóle się przyjmą .Ja mam 2 dosyć duże melawi a kupiłam wcale nie takie ogromne z nawożonego i pędzonego z butli akwa jak pokazało doświadczenie rśslinki,które kupiłam, bez pędzenia butli rosną szybciej,ładniej i lepiej tylko na nawozach w płynie. Szkoda,że nie napisałeś wcześniej bo miałam na sprzedaż małą ale bardzo ładną i już przyrośniętą do skałki melawi :(
  • 0

Bywalec
 
Posty: 267
Rejestracja: 05 mar 2016, 17:03
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Bucephalandra sp.

autor: Aleksandra » 22 maja 2016, 09:09

Dopiero się zjarzyłam z którego jest ten post! ;)
  • 0

Bywalec
 
Posty: 267
Rejestracja: 05 mar 2016, 17:03
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 62
GG: 0

Re: Bucephalandra sp.

autor: Windus » 22 maja 2016, 19:48

Swoją drogą Seban używałeś tego Algexitu?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Bucephalandra sp.

autor: Seban » 23 maja 2016, 08:44

Nie używałem żadnej chemii. Bucki są specyficzne. W mojej ocenie całkiem inne niż anubiasy. Poza krasnymi inaczej łapią glony. Zdecydowanie szybciej. W maju zeszłego roku przeniosłem je do szkiełka 42l. Przez pierwsze pół roku było wszystko ok. W okolicach listopada zaczął się wysyp okrzemków, a po nich nastały znowu zielenice. Ale tym razem nie było już tragedii. Okrzemki miałem na własne życzenie. Przekombinowałem z wodą. Zrobiłem 4 podmiany z rzędu na czystym odpadzie z RO.
Zauważyłem, że stabilne warunki to podstawa. Kombinowanie z odpadem RO, z czystą wodą RO lub solenie pod krewetki powoduje zwolnienie przyrostu i rozpuszczanie się liści. Ciekawe dla mnie jest to, że nawet jak bucki zachodzą glonem lub rozpuszczają im się liście to i tak kwitną. Przede wszystkim melawi.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Bucephalandra sp.

autor: Windus » 23 maja 2016, 14:07

Wyskoczyły mi zielenice. Podmiana wody i zmniejszenie oświetlenie pomogło ale mogłoby być lepiej. Boje się chemii dlatego pisałem czy to stosowałeś.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'