Suszone korzenie jako ozdoba

Metody sadzenia, rozmnażania roślin akwariowych i rozmowy na ich temat.

Re: Suszone korzenie jako ozdoba

autor: Leszek.G » 28 sty 2021, 08:53

Toksycznego raczej nic nie wycieknie, ale korzenie bylin nie są drewnem - są tylko zdrewniałe - i po miesiący w wodzie zaczną gnić.
Szkoda fatygi. Zastosuj je lepiej do suchych kompozycji czy sztucznych bonsai na szafce . Ale nie w wodzie.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 174
Rejestracja: 04 sie 2018, 08:03
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Reputacja: 66
GG: 0

Re: Suszone korzenie jako ozdoba

autor: bohdann » 10 lis 2021, 13:18

Nie ma drzewa, które będzie obojętne dla ryb. Każdy rodzaj drzewa zawiera w swoim składzie jakieś tam toksyczne związki, które pod wpływem wody są wypłukiwane i mogą stanowić zagrożenie. Dlatego tak bardzo ważne jest preparowanie drewna, mające na celu dezynfekcję drewna, czyli unieszkodliwienie niebezpiecznych związków. Sposób preparowania zależy rodzaju drewna oraz tego, czy jest świeże (żywe), czy wysuszone (martwe). Do preparacji nie nadają się korzenie/kawałki drewna/gałęzie spróchniałe oraz pokryte w znacznej części pleśnią/grzybami.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2021, 13:07
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Suszone korzenie jako ozdoba

autor: Bieta » 10 lis 2021, 13:44

KonciaKuncia pisze:Cześć.
Mam za domem dużą łąkę z mnóstwem nawłoci, liatry i innych chwastów polnych. Czasami zachowuję korzenie, bo są tak pięknie skomplikowane i zdrewniałe, że wyglądają jak ozdoba. Niestety nie jestem pewna, z któej konkretnie rośliny pochodzą. Wyglądają bardzo podobnie do drewna sprzedawanego jako bonsai do akwariów. I tak wpadłam na pomysł czy jeśli wysterylizuję korzeń przez gotowanie, czy będą one bezpieczne do dołączenia do mchu w akwarium? Nie chcę, aby wyciekło z nich coś toksycznego do zbiornika.


Ale śmiało z tego możesz zrobić część nadwodną. Umieścić nad wodą i do wody włożyć roślinki, które puszczą pędy na górę. Do tego świetnie nadaje się epiremnum, syngonium, monstera, scidnapsusy różnych gatunków.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'