Nicienie, wiciowce

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Nicienie, wiciowce

autor: Sinelka » 15 cze 2017, 21:10

Witam i proszę o pomoc. Mam Skalary i u kilku sztuk zauważyłam następujące objawy: troszkę mniejszy apetyt z naciskiem na troszkę, ponieważ podpływają normalnie do szyby ale nie rzucają się nachalnie na jedzenie jak pozostałe, nitkowate odchody-czasami jakby sama przezroczysta nitka, czasami przerywana ciemnie jasna, czasami dłuuugie grube odchody. Dodatkowo czasem się ocierają, czasem co oznacza że tego raczej nie widzę. Zdążyło się kilka razy w ciągu 2 tygodni.
Podawałam do tej pory na wiciowce granulat nasiąknięty capisolem zooleka ale zmian żadnych. Zdobyłam receptę na metro, ale dzisiaj nagle zobaczyłam na szybie ogromnego robala w kolorze brązowym. Podobny do pijawki długości ok. 2 cm. Moje pytanie czy to może być jednak nicien? W razie czego służę fotką.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:01
Lokalizacja: WARSZAWA
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: adams2121 » 16 cze 2017, 05:40

Wrzuć foty. Bez tego ni rusz.
Najlepiej z mikroskopu.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: woytek » 16 cze 2017, 06:50

Nie jest to nicień, skuteczna terapię przeprowadzisz jedynie w zbiorniku tkz.,sterylnym bez piachu i roślin.,zamiast metro proponuje pratel(pratelex) do kupienia u weterynarza.Robisz kąpiel w wiaderku jedną tabletkę na 5L.wody silne napowietrzanie ,ryby tak trzymasz 6 godzina,potem do sterylnego i po 6 dniach powtórka.UWAGA robisz tak że wszystkimi rybami.
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Nicienie, wiciowce

autor: Sinelka » 04 lip 2017, 19:43

Odświeżam wątek, ponieważ troszkę się pozmieniało. Więc mam jedną rybkę, która przestała jeść. Zrobiłam jej krótką kąpiel w Protocaps T, ponieważ wcześniej dawałam metro w pokarmie i nie było żadnej poprawy. Po kuracji rybka powoli zaczyna skubać coś więc jest progres. Dzisiaj przyszedł mikroskop, robię to pierwszy raz więc podpowiecie co mogę poprawić. Okazało się to sztuką, bo ja nic pod tym nie widzę :( Po pobraniu dwóch próbek nic się nie rusza... Rybki tez dostały 3 dni temu pokarm nasączony Capisolem. Poniżej zdjęcia z mikroskopu w różnym powiększeniu, i różnych ujęciach. Odchody ryby złapane w locie, nie dotykały dna. Czy ktoś coś może powiedzieć o tych zdjęciach?

I jeszcze jedno , od dłuższego czasu mam na rybkach "upierdliwą" białą kropkę. Pokazuje się na jednej rybce np. na płetwie , z boku.. po około 2 dniach znika i za jakiś czas pojawia się na innej rybce. Co to może być? Kropka jest wyraźna, wystająca i biała., wielkości pewnie główki od szpilki.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:01
Lokalizacja: WARSZAWA
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: adams2121 » 04 lip 2017, 20:58

Jakie powiększenie?
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: Sinelka » 04 lip 2017, 21:02

adams2121 pisze:Jakie powiększenie?

Niestety nie zapisałam a są różne, te jakby z glisdami są x 200 albo 100 a reszta większe powiekszwnie. Jutro powtórzę i zapiszę

Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:01
Lokalizacja: WARSZAWA
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: adams2121 » 04 lip 2017, 21:08

phpBB [video]

Wiciowiec - porusza się na boki nieregularnie. Widać je w powiększeniu pow 100. To te malutkie

phpBB [video]

Nicienie - wije się jak wąż, ostro zakończony. Powiększenie od 40, przy 100 widać kawałek.


U ryb dochodzi do przepychanki, walk?
Może to być przyczyną, to są uszkodzenia, jeśli same znikają.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: Sinelka » 04 lip 2017, 21:10

adams2121 pisze:
phpBB [video]

Wiciowiec - porusza się na boki nieregularnie. Widać je w powiększeniu pow 100. To te malutkie

phpBB [video]

Nicienie - wije się jak wąż, ostro zakończony. Powiększenie od 40, przy 100 widać kawałek.

Już też się na oglądałam z tym filmików. Problem jest taki, że u mnie nic się nie rusza.. więc albo martwe albo nic nie ma albo źle patrzyłam. Oglądałam od powiększenia 50 do chyba 400.

Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:01
Lokalizacja: WARSZAWA
Reputacja: 6
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: adams2121 » 04 lip 2017, 21:26

Spróbuj nagrać film.
Zobaczymy czy się rusza.
Pobierz brud z filtra,
Żeby się tego pozbyć, raz nie będzie łatwo. Dwa określona kuracja. Co więcej - nie zawsze jedna skuteczna. Trzeba powtarzać.
I nie ma gwarancji że się uda, to zależy od stanu ryb i innych czynników

Postaram się pomóc.

Edith.
Tak przeczytałem od początku.
A czy ta kropka nie rusza się, jeśli jest na ciele ryby.
Jak ustalimy co to jest - odp. Sposób leczenia +odp. Lek- prawdziwy. I ściśle według recepty.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Nicienie, wiciowce

autor: sadam8806 » 04 lip 2017, 22:27

Prazykwantel lub fenbendazol. Oba siekiery trudno dostępny ale wyniszczą wszystko co się rusza. Na alliexpres widziałem że są dostępne ale tam czekasz 3 tyg na dostawę. Metronidazol już sobie odpuść bo już spaliłeś temat zbyt małymi dawkami w jedzeniu. Permanentna kąpiel przez parę dni w sterylnym zbiorniku w odpowiednim stężeniu miała by sens a nie homeopatyczne dawki.
  • 1

Awatar użytkownika
Często zagląda
 
Posty: 125
Rejestracja: 17 paź 2013, 17:05
Lokalizacja: Augustów
Reputacja: 43
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'