Domowa apteka

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Domowa apteka

autor: woytek » 06 maja 2016, 06:28

Domowe sposoby leczenia częstych chorób ryb.
Czy myśleliście kiedykolwiek nad tym, jak dobrze byłoby, gdyby nie trzeba było biegać po sklepach zoologicznych i pytać o leki, kiedy rozchorują się ryby? Właśnie tak jest! Istnieje wiele domowych środków, które są bezpieczne i potrafią całkowicie wyleczyć większość popularnych rybich chorób. Przedstawię tu kilka z nich.


1. SÓL KUCHENNA (chlorek sodu - NaCl). Nie tylko wzbogaci wodę w ważne mikroelementy i jod, których w akwariach słodkowodnych często brakuje, ale ponadto korzystnie wpłynie na klarowność wody i pomoże zabić niebezpieczne bakterie i pasożyty. Pielęgnuje płetwy i ciało ryb w czasie rekonwalescencji po pleśniawkach. Pomoże w leczeniu takich chorób, jak ichtiofitrioza (ospa rybia) czy saproleginoza i innych chorób grzybiczych. Jest to chyba najbezpieczniejszy domowy lek. Można z niego sporządzić kilka różnych kąpieli:

a) wzbogacenie wody w akwarium słodkowodnym i w przypadku ryb zamieszkujących wody słonawe: dodaj 5g (1 łyżeczka do herbaty) soli kuchennej na każde 10-50l wody i proporcjonalnie do podmian wody.

b) kąpiel ochronna krótkotrwała i podnosząca zdrowie ryb (poza zbiornikiem ogólnym): kąp rybki przez 20min. w roztworze 2-5g soli na każdy litr wody.

c) kąpiel lecznicza (w zbiorniku ogólnym): dodaj do akwarium 5g soli na każde 5-10l wody.

d) kąpiel lecznicza krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 15g soli kuchennej. Kąpiel powinna trwać 20min. Można sporządzać ją codziennie.

2. JODYNA (roztwór wodny jodu - płyn lugola - jodan potasu - KJO). Jest to jeden z silniejszych leków, które bywają niebezpieczne w przypadku przedawkowania. Jeżeli dawkujemy ją odpowiednio do litrażu akwarium, na pewno wyjdzie to na zdrowie rybkom. Jest w stanie całkowicie wyleczyć: saprolegniozę, ichtiofitriozę, childonellozę, tetraonchozę i wiele innych chorób. Jodyna wykazuje silne właściwości kwasowe. Nie zapominaj o tym w przypadku stosowania dużej dawki. Tak, jak sól kuchenna ma wiele zastosowań.

a) wzbogacenie wody w jod: dodaj kilkanaście kropli jodyny do akwarium.

b) odkażenie wybroczyn na ciele dużych ryb: przygotuj roztwór jodyny i wody w proporcjach 1:3. Trzymając dużą rybę na wilgotnej gazie, przelej roztworem jej wybroczyny i włóż do akwarium. Nie stosuj jodyny w okolicach skrzeli i oczu ryby! Można powtarzać zabieg codziennie.

c) kąpiel w akwarium ogólnym: dodaj 10-15ml jodyny na każde 100l wody. Kąpiel powinna trwać 7-14 dni.

d) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 1ml jodyny. Kąpiel nie może trwać dłużej, niż 15-20min. lub 10-15min. w przypadku ryb bardzo osłabionych. Należy powtarzać ją co drugi dzień aż do wyleczenia.


3. WODA UTLENIONA (nadtlenek wodoru - H2O2). Jest bardzo bezpieczna. Nie tylko odkaża wodę, ale również może uzupełnić poziom tlenu, np. w czasie przewozu ryb.

a) czasowe dotlenianie wody w czasie przeprowadzki rybek: na każdy 1l wody dodaj 1-2ml wody utlenionej. Można to powtórzyć po kilku godzinach.

b) kąpiel odkażająca w zbiorniku ogólnym: dodaj 50ml wody utlenionej na 100l wody. Powtórz to po kilku dniach przy użyciu połowy dawki.

c) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 5ml wody utlenionej. Kąp przez pół godziny. Kąp codziennie lub co drugi dzień.

d) odkażanie wybroczyn na ciele ryb: połóż rybę na mokrej gazie i polej wodą wymieszaną z wodą utlenioną w proporcjach 2:1. Powtarzaj to codziennie.

4. KALI (nadmanganian potasu - KMnO4). Jest bezpieczny tylko pod warunkiem, że stosuje się go w odpowiednich ilościach. Z tym będzie problem, bo "odpowiednia" ilość, to w tym przypadku ilość bardzo mała. Nie polecam robienia tzw. kąpieli krótkotrwałych. Można przeliczyć, że na każde 5-10l wody w akwarium ogólnym potrzeba jednego kryształka nadmanganianu potasu. Jest to środek o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie akwarystycznej. Sprawdzi się w leczeniu pasożytów zewnętrznych, skrzelowy i przy chorobach bakteryjnych i grzybiczych.

5. PASTA CYNKOWA (tlenek cynku 25% - ZnO 25%). Jest bardzo bezpieczna, ale nie rozpuszcza się w wodzie, więc może posłużyć jedynie do zabezpieczania chorych miejsc w przypadku dużych ryb. Po położeniu ryby na mokrej gazie należy wacikiem osuszyć chore miejsce i delikatnie nasmarować je dużą ilości pasty cynkowej. Do mokrych łusek pasta nie będzie przylegała.

6. MAŚCI ANTYBIOTYKOWE. Ludziom służą do leczenia zakażeń skóry. Rybom - bardzo podobnie. Wyleczą pleśniawkę i wiele chorób. Należy jedynie posmarować zainfekowane miejsca na małej powierzchni skóry ryby.

7. ISTOTNA TEMPERATURA WODY. W okresie chorób nie należy zapomnieć o podwyższeniu temperatury. W przypadku ryb zimnowodnych - do około 26*C, a tropikalnych - aż do 30*C. Temperatura zbliżona do 30*C często hamuje rozwój pasożytów, a nawet je zabija. Nie zabije natomiast ryb.


Tekst zapożyczony z sieci bez zgody autora. :evil
  • 2

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Re: Domawa apteka

autor: adams2121 » 06 maja 2016, 09:51

Dzięki Woytek ;)

Dla wszystkich negujacych sól kuchenna niejodowana !!!

Jak znajdę czas ( :zły ) postaram się opisać nasz polski naturalny czosnek - jego wady i zalety
  • 1

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Domawa apteka

autor: Windus » 11 gru 2016, 10:01

adams2121 pisze:Jak znajdę czas ( :zły ) postaram się opisać nasz polski naturalny czosnek - jego wady i zalety
Mógłbyś napisać jak często go stosujesz?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Domawa apteka

autor: Awokado » 11 gru 2016, 10:09

Dzieki za spora porcje info. Na pewno się przyda! Wiele osób pyta zdziwionych czemu dosypuje sol do akwariów, odeśle ich tutaj :P
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Domawa apteka

autor: Bieta » 11 gru 2016, 10:54

Woytek, bardzo ładnie opisałeś domowa apteczkę- przyda się taki wątek na forum.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Domawa apteka

autor: adams2121 » 11 gru 2016, 12:55

Czosnek - wysciskany na pokarm - sam sok z czosnku 2-3 razy w tygodniu - lub częściej . Bezpośrednio na pokarm przed podaniem
Nie stosuje go z przyczyny - ale jako suplement diety .
mrożonki w ząbku czosnku wycisnietym - rozmrazam i podaje jako zwykły pokarm . Potrafię podać cały ząbek - sturisomy moje go lubią wcinac .

Co do czosnku - nie mroze go tylko - traci swoje właściwości .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Domawa apteka

autor: Windus » 11 gru 2016, 20:03

Dzięki adams2121. Podobno sól kuchenna szkodzi zbrojnikom i kirysom. To prawda?
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Domawa apteka

autor: adams2121 » 11 gru 2016, 20:21

Ja stosuje - zawsze z głową .
czy im szkodzi - moje sturisomy jedzą sól świeżo wsypaną - czy im szkodzi , nie zauważyłem .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Domowa apteka

autor: Windus » 11 gru 2016, 20:56

adams2121 pisze:Ja stosuje - zawsze z głową .
czy im szkodzi - moje sturisomy jedzą sól świeżo wsypaną - czy im szkodzi , nie zauważyłem .
Wiesz kiedyś chciałem kupić sól akwarystyczną. Pan w sklepie mi odradził ten zakup ponieważ sól szkodzi właśnie kiryskom i zbrojnikom. Z tego co wiem ten człowiek ma pojęcie o akwarystyce. Oczywiście jako "niewierny Tomasz" musiałem to sprawdzić. Wsypałem niewielką ilość (jak piszesz z głową) do akwarium głównego gdzie były kiryski pigmeje i jakieś "elki". Nie zauważyłem żadnych niepokojących zmian. Ale chciałem się jeszcze upewnić.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Domowa apteka

autor: woytek » 12 gru 2016, 06:54

Sypie sól przy każdej podmianje 2 szklanki na 800l netto i nic nikomu nie szkodzi,zbrojniki mam,kiryśniki,jakiś czas temu 30 kirysków i zero negatywnych skutków
  • 0

Do kuli, nadają się tylko cukierki !
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 1515
Rejestracja: 28 wrz 2013, 07:35
Lokalizacja: Białystok-Kołłątaja
Reputacja: 434
GG: 2284353

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości
Reputation System ©'