Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: Windus » 29 gru 2015, 17:49

Witam,

Mój "służbowy" samczyk pielęgniczki kakadu ma moim zdaniem dość zapadnięty brzuch, nawet po tym jak zostanie nakarmiony. Wygląda też jakby się lekko "garbił". Do tego zauważyłem kilkukrotnie, że ociera się o przedmioty w akwarium oraz ma zgrubienie w okolicy odbytu. Reszta ryb tj. neonki pływają i wyglądają normalnie. Żeby było wiadomo o co chodzi zamieszczam zdjęcie.
Jakieś sugestie? Leczyć, izolować, zlikwidować?

kakadu.jpg


Przepraszam za jakość zdjęcia.
  • 0

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: adams2121 » 29 gru 2015, 19:26

Dziwny ma ten odbyt :D ;)
Jakby opuchnięte - zła dieta czy może coś innego ;)
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: miewan » 29 gru 2015, 19:41

Albo mi się wydaje, albo takie ujęcie, ale ryj też ma jakichś spuchnięty
Widziałeś może jak wydala ?
Jak je to zostaw (neonkom raczej nic nie grozi) i obserwuj ( pod kątem kołysania się, odstających łusek ) daj mięso z zakroplonym czosnkiem i witaminami pomieszaj z dawką spiruliny
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: Windus » 30 gru 2015, 10:31

adams2121 jak mnie nie było w pracy (często mam wyjazdy) to chłopaki karmili rybki pokarmem w płatkach. Czyli dość jednolita dieta. Aktualnie karmię mrożonkami typu wodzień, czarna i czerwona larwa komarów. Najchętniej je wodzienia żywego ale z umiarem. Jak za dużo wleję to nie zje wszystkiego tylko trochę. Nawet nie nabiera kształtów jest taki trochę chudy.

miewan z wydalaniem jest ok. Nic się nie ciągnie itp. Możesz dokładniej opisać jakie witaminy mu podać. Nigdy w życiu nie dawałem rybom witamin.

Zamierzam wpuścić jeszcze 50 neonów czerwonych także muszę ogarnąć tego samczyka.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: miewan » 30 gru 2015, 10:54

Ja używam Fish V Aquaforestu , a "czosnku" ich Garlic oil - dawkowanie podobne 1 kropla z zakraplacza na kostkę mrożonki, lub płukankę żywca
Ale wcześniej "ładowałem" fishtamin Sery, ale chyba są witaminy też innych producentów, żeby nie szukać możesz dać najzwyklejszy vibovit dla dzieci
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: Windus » 04 sty 2016, 19:40

miewan na Fish i Garlic Oil szkoda mi pieniędzy. Urozmaiciłem dietę, daje spirulinę i witaminy. Samczyk je lepiej, robi się nawet "krągły" ale dość szybko traci na masie. Tzn. na drugi dzień zaraz przed karmieniem znów ma zapadnięty brzuch. Kilka dni głodówki i wyglądałby co najmniej strasznie. Jeszcze trochę go pokarmię i wstawię fotki. Dodam jeszcze, że to coś koło odbytu jakby się zmniejszyło i zabliźniło. Swego czasu wyglądało jak rana.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: miewan » 04 sty 2016, 20:32

Windus pisze: na drugi dzień zaraz przed karmieniem znów ma zapadnięty brzuch

Może to anorektyk jakiś, a na serio to tak sobie i nie zadziała tu magiczne "ten typ tak ma"garlic wzmacnia, ale można "przyrządzić " go samemu -> może adams2121 podzieli się recepturą ;) , ale podejrzewam że trzeba go "odrobaczyć" ( oczywiście nie Tomka :D ) może ma tasiemca ( i tu nie wystarczy kompot x) ), ekonomiczną opcją jest tu Zoolek Capicaps-T ( choć działanie jest nieco dziwne i nieco niebezpieczne)
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: Windus » 04 sty 2016, 21:24

miewan pisze: ekonomiczną opcją jest tu Zoolek Capicaps-T ( choć działanie jest nieco dziwne i nieco niebezpieczne)
Co masz na myśli pisząc dziwne?

Karmię rybki zawsze po 16 jak wracam z pracy. Jutro dam mu żywego wodzienia bo to lubi najbardziej, zrobię zdjęcie jak się naje. Poczekam jeden dzień i pyknę znów zdjęcie ok. 16 jak będzie na czczo. Sam zobaczysz jak to wygląda. A teraz idę poczytać mądrą książkę o chorobach ryb, może znajdę to czego szukam.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: thaz » 04 sty 2016, 22:23

Windus pisze:Karmię rybki zawsze po 16 jak wracam z pracy.


Masz tylko jedno karmienie dziennie?
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Pielęgniczka kakadu - zapadnięty brzuch

autor: Windus » 04 sty 2016, 22:55

Thaz karmię je też wieczorem. Czytam sobie książkę "choroby ryb akwariowych" Jerzego Antychowicza i mam dwa typy choroby kakadu. Pierwsze gruźlica - objawy: utrata apetytu i stopniowo postępujące wychudzenie, objawiające się zapadnięciem brzusznej części ciała oraz nożowatym grzbietem. Choroba bakteryjne.
Drugie - spironukleoza: pogorszenie apetytu, zaczerwnienie odbytu, a nawet uwypuklenie się końcowego odcinka jelita. Choroba pasożytnicza.
Pierwsze leczymy kanamycyną, streptomycyną, terramycin, hydrazydem kwasu nikotynowego.
Drugie acetrasolem, entraminem, chlorotetracykliną, fumagiliną, furazolidonem, kalomelem, karbasanem, metronizadolem, naftolem, fenotiacynem, trypaflawiną.
Nazwy chorób pewnie znacie a mówią Wam coś nazwy tych leków? Ja znam tylko trypaflawinę. Może być to któraś z tych chorób? Dodatkowo ryba ociera się o przedmioty w akwarium.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 841
Rejestracja: 21 kwie 2014, 20:49
Lokalizacja: Olsztyn
Reputacja: 188
GG: 3079576

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'