Padające ryby - puchlina wodna, przejedzenie, mykobakterioza

Wszystko o chorobach ryb i roślin

Padające ryby - puchlina wodna, przejedzenie, mykobakterioza

autor: Merry_z_kwatery » 22 maja 2020, 00:30

Cześć wszystkim!
Zacznę od tego, że posiadam akwarium już od ponad roku. Nie dawno dokupiłam do niego glonojada i parkę pielęgniczek Ramirez. Najpierw padł mi glonojad, a wczoraj jedna z pielęgniczek, dzisiaj rano zauważyłam, że jedna z neonek i jeden z gurami nie żyje, a drugi ledwo żywy jest, którego od razu odseparowałam do osobnego pojemnika, jedyne co mu dałam to kropelkę Protazolu firmy Sera (miałam jeszcze po Ospie, z którą walczyłam rok temu) i widocznie mu się poprawiło, bo na początku leżał na boku a teraz już po paru godzinach pływa normalnie. Te gurami już mam od paru miesięcy i wszystko do tej pory było ok, podejrzewam że mogłam ze sklepu przyprowadzić jakąś chorobę z któraś z nowych ryb, oprócz ryb dokupiłam tez dwie roślinki. Jedyne co zauważyłam to że gdy glonojad jeszcze żył to miał ciągnące się odchody, gdy padł zaczęłam przyglądać się bardziej rybkom i zauważyłam że mają białe odchody, właśnie miał je ramirez który teraz już nie żyje i mają je danio (póki co żadne z Danio nie padło), dzisiaj wieczorem zauważyłam spuchniętą neonke z odstającymi łuskami, wygląda to mi na puchlinę wodną. Do tego wszystkiego wczoraj mój mąż dał rybom pierwszy raz karmę Tetra Delica, jadły to tylko gurami i neonki. Nie wiem co teraz robić, czy tej neonce to się stało z powodu przekarmienia i tym gurami tak samo czy jest to powiązane z tym samym co z glonojadem i tym ramirezem? Wcześniej zupełnie nie zauważyłam żadnych innych objawów choroby, ryby miały apetyt, normalnie pływały, nie były płochliwe, nic nie wskazywało na to że coś się dzieje nie tak. Posiadam jeszcze dwa skalary i jedną rybkę Anostomus Ternetzi, u których kompletnie nic się nie dzieje, ani nie mają tych nitkowatych odchodów, ani nie są apatyczne, normalnie jedzą.
Wczoraj tez podałam do akwarium lek na nicienie Nematol, po przeczytaniu w internecie, że białe nitkowane odchody to objaw nicieni. Czy mogę podejrzewać tez mykobakterioze u ryb?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 23:50
Lokalizacja: Niemcy
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Padające ryby - puchlina wodna, przejedzenie, mykobakter

autor: thaz » 23 maja 2020, 18:45

Dajcie tam patrzę grubo różnych specyfików ;)
Może faktycznie coś się przywlekło.

Pytania:
- jakie akwarium
- kiedy założone
- jaka filtracja (i czy filtr chodzi 24/h)
- jakie pomiany wody
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Padające ryby - puchlina wodna, przejedzenie, mykobakter

autor: Merry_z_kwatery » 24 maja 2020, 19:43

To jest 200l akwarium, założone ponad rok temu. Filtr Tetra ex800+, plus wewnętrzny Tetra , oba chodzą 24 na dobę.
Ostatnio wymieniliśmy światło ze zwykłej taniej ledowej tuby na Juwel multilux led 2x 11W.
Podmiany robimy raz na 3-4tyg, 20% wody.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 23:50
Lokalizacja: Niemcy
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Padające ryby - puchlina wodna, przejedzenie, mykobakter

autor: thaz » 25 maja 2020, 06:30

Merry_z_kwatery pisze:Podmiany robimy raz na 3-4tyg, 20% wody.


Róbcie co tydzień, min. 15-20%.

No i obserwować, coś się przywlekło - ryby z objawami (oczy, łuski) odłowić i puścić do morza,
bo chyba nie da się nic zrobić (o ile to puchlina).
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Padające ryby - puchlina wodna, przejedzenie, mykobakter

autor: Merry_z_kwatery » 28 maja 2020, 10:53

Na razie wszystko jest w porządku. Żadna z ryb już nie padła, a gurami którego wcześniej wyciągnęliśmy, bo już leżał na dnie na boku, po paru godzinach w garnku zaczął znów pływać, zrobiliśmy podmianę wody 80% i po podmianie z powrotem go daliśmy do akwarium, już prawie minął tydzień i nie wykazuje żadnych objawów choroby, normalnie przyjmuje tez pokarm. Nic też nie zmieniło się w jego wyglądzie.
A możliwe jest, że mogło coś się zmienić w parametrach wody po wymianie oświetlenia? Gdzieś czytałam, że rośliny mogły zacząć więcej tlenu wytwarzać, ale czy to mogło zaszkodzić rybom? Wcześniej mieliśmy bardzo słabe oświetlenie, które miało być rozwiązaniem na chwile, a było pare miesięcy i po tym jak wymieniliśmy na nowe jest duża różnica.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2020, 23:50
Lokalizacja: Niemcy
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Padające ryby - puchlina wodna, przejedzenie, mykobakter

autor: thaz » 28 maja 2020, 21:09

Raczej światło ma znikomy wpływ na ryby, więc pewnie coś było w wodzie.
Co kilka dni zróbcie jeszcze 2-3 podmianki spore, może będzie ok?
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'