Klarowność wody w zbiorniku.

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Klarowność wody w zbiorniku.

autor: rudy102 » 28 paź 2013, 12:37

Witam czym odfiltrowac z wody małe, biale drobinki wielkość zmielonej kawy dolozylem najgestsza gabke z zoologa i po tyg nadal sniezy. Nic się nie poprawilo.

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: miewan » 28 paź 2013, 12:49

Wiem, że szykujesz się do hydroponiki, ale czym obecnie filtrujesz, jaki jest baniak, jakie obecnie media filtracyjne są w zastosowaniu, Jak "stary" jest to baniak, jaki jest jego wystrój?

Bez tych informacji możesz spróbować "chemii" klarującej wodę - każdy zoologik to ma w dużym wyborze ,
lub dodać watę perlonową,
lub znowu ( jak przy przebarwieniach) węgiel aktywny/purigen
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Odp: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: rudy102 » 28 paź 2013, 13:55

Hydroponika bedzie w 40l.

Ten zbiornik to 112L. filtr turbo 550 aquaela mam dwa pojemniki podpiete. Woda płynie najpierw przez pojemnik z gąbka potem przez pojemnik z czymś ala keramzyt o nazwie "matrix" do głowicy filtra a z niej do deszczownicy.
Podłoże to plaża z piasku kwarcoweg z zoologa na 3/5 pow. dna gr.2 cm, reszta to bazalt 2-6 mm pod którego częścią jest ziemia ogrodowej w rękawie z pończochy. Ziemi jest około 1-1,5 cm przykryte około 2-3 cm bazaltu. W środku są żabienice na części z bazaltem. Korzenie 2 szt po powierzchni pływa troszkę wgłebki. Akwarium ma 2 miesiące, woda w połowie pochodzi z akwarium 60l gdzie obecny filtr także pracowal z gąbka aby. Reszta to odstana kranowka. Parametry będę mierzył w weekend, jak przyjadą testy. Kirysy pandy 5 szt tra się aż miło popatrzec. Neon innesa 10-15 szt nie więcej, 3 skalary (roczne) zostana dwa (para) na dniach jeden idze ,4 otoski, dwa młode 3 cm zbrojniki niebieskie (też nie na stałe) karmienie 2 razy na dzień rano płatki/granulat ogólnie coś suchego pod wieczór kostka wodzienia ta mała. Wszystko znika w kilka minut, oświetlenie 24w t5 standard z pokrywy. Temperatura 24-27 stopni światło około 10-12h na dobę mniej się nie da synek sam umie włączyć a to pierwsze co robi od rana. Leci zrobić dzień rybką. A i zamierzam dokupić 2-4 kosiarki bo mam glon nitki i trochę na szybie zielonych plamek ale skrobie co jakiś czas. Wiem że młody zbiornik i możliwe że do konca nie stabilny. Zastanawia mnie aby medium filtracyjne o najmniejszych oczach by ten śnieg prawdopodobnie organizmy jednokomurkowe lub jakiś plankton odfiltrowac.

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: miewan » 28 paź 2013, 14:34

Matrix ( o ile obaj piszemy o produkcie seachema) jest wydajnym i bardzo dobrym medium filtracyjnym o dużej porowatości skierowanym na wydajne usuwanie azotowych produktów przemiany materii, tyle że to filtracja biologiczna, która na pierwotniaki powinna pomóc tyle, że Ty piszesz o drobinach wielkości zmielonej kawy więc wydaje się zasadne zwiększyć mechanikę, czy przez trójnik możesz dodać jeszcze pojemnik np. na watę.
Opisany sposób założenia akwarium, obsada i obecne prowadzenie (karmienie,podmiany) raczej powinny zapewnić już na obecnym stanie w miarę zamknięty cykl azotowy.
Napisz jak duże i z jaką częstotliwością robisz podmiany wody tu może trochę przesadzasz vide częste tarła kirysów. Może odpuść z 1 podmianę zwiększając ruch tafli przez ustawienie deszczownicy.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: KODI » 28 paź 2013, 15:48

Może to nic nie dać ;) Ponieważ nie koniecznie muszą to być pierwotniaki. Całkiem nie dawno też miałem ten problem :( Mętność miałem ponad 3 miesiące po jednej podmianie wody :shock:
Sugeruję (jeżeli to nie pierwotniaki) zbadać poziom No3 i Po4 Jeżeli oba parametry będą wysokie ,sugeruję zbić fosforany odpowiednimi granulkami, zbić azot. Następnie potężna podmiana wody i dodatkowy filtr :!: Ja tak zrobiłem i po dwóch dniach woda kryształ :idea:
Jeżeli to jednak pierwotniaki, to zaciemnienie na 3 dni działa w 100%.
Najlepiej daj fotkę mętności ;)
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 327
Rejestracja: 10 paź 2013, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Odp: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: rudy102 » 28 paź 2013, 16:01

Podmiany rzadkie, około 10-20% na odstana kranowka koło 30h stoi czasem dwa dni. Nie częsciej niż co dwa tyg.
Ostatnia 3 tyg temu. Mam 30l przygotowane na następną.

Ja stawiam na cykl azotowy, ewentualne za słaby filtr. Postaram się dołożyć te wate. A głównym sprawca będą kirysy robiące bałagan co jakiś czas. Ewentualne zmiana układu korzeni.

A co na glony po za kosiarka i brakiem światła.

Tak to ten MATRIX. 250ml

Zrobiłem spacer po zoologach. Nie ma kubelkow do filtra może za tydzien. Mam wate. Wsadzę ją w aquael mini 280 i będę narazie tak miał, wiem że mały wkład. Dostane kubeł to rozbuduje filtracje.

Robić podmiane czy czekać.

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: miewan » 28 paź 2013, 17:55

Po 3 tygodniach ?-> robić zdecydowanie
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Odp: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: rudy102 » 28 paź 2013, 20:02

Wata w filtrze, odziwo synek zapomniał zapalić światło i teraz pada trochę mniej śniegu. Zobaczę rano efekty a podmiana juto. Przy okazji wyplukalem gabke w wodzie bez chloru. Tona błota. Może to miało wpływ na wzrost zasnieżenia.

Ją zwykle podmiany nie robię tylko uzupelniam braki około 1cm wody. Teraz świeży korzeń za mocno oddaje i barwi wodę to co dwa tyg odlewalem wsumie wyszło że od startu zrobiłem 3-4 podmiany i co tydzien dolewam. Staram się utrzymać akwarium typu LT. Przy 54l obyło się bez problemów od przejścia na 112l się zaczynają. Wiem że to wszystko mnie. Poprostu muszę poczekać. Ale chce przy okazji zrobić wszystko co mogę by pomóc.




Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Odp: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: rudy102 » 29 paź 2013, 12:04

Wata pomaga. Rano było lepiej.

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Re: Odp: Klarowność wody w zbiorniku.

autor: rudy102 » 29 paź 2013, 19:37

I śniegu nie ma wata pomogła. Po 21 robię podmiane zobaczymy co bedzie potem.

Testy SERA są dobre? Czy lepszy zoolek, jbl czy inne...

Wysyłane z mojego HTC Wildfire za pomocą Tapatalk 2
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 703
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:29
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Reputacja: 58
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'