Co może być przyczyną? Mętna woda

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: marakwa » 01 mar 2022, 21:28

Witam, na początek trochę o akwarium:
240litrow obsada to 1 skalar 8 mieczykow 5 platek 4 molinezje 1 kirysek 3 grubowargi (tak wiem że obsada nie zbyt dużą jak na ten litraz) filtr kubelkowy (nie pamiętam jaki ale spokojnie spełnia swoje normy przepustowości wody).Posiadam akwarium od 2 lat i nigdy wcześniej nie miałem problemu z wodą(co widać na załączonym linku, podobne ponieważ nie umie dodać zdjęcia za duży rozmiar)
https://images.app.goo.gl/fcaqUasPNPgo6c9M9
mianowicie mecze się z problemem od okolo 3 tygodni, początkowo myślałem że to po prostu pierwotniaki to dorzuciłem dodatkowo filtr wewnętrzny( w celu nad filtracji)i podmienilem 20%wody(podmiany robię co 2 tygodnie) to na chwilę trochę się poprawiło lecz po 2dniach to samo, więc teraz sam już nie wiem podejrzewam jeszcze podłoże mam drobny piasek który jest ciezki do wyczyszczenia lecz nie jest on jakiś bardzo brudny.Co według was może być przyczyną?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: thaz » 02 mar 2022, 07:48

Od kilku dni mamy piękne słońce, może masz akwarium wystawione na światło słoneczne,
bo wygląda jak typowy zakwit glonów?
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: marakwa » 02 mar 2022, 09:18

Właśnie że nie bardzo bo słońce nie pada na nie :(
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: thaz » 02 mar 2022, 09:36

Daj zdjęcie. Zmniejsz je czymś online czy coś.
  • 0

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: miewan » 02 mar 2022, 10:12

Nie uważam, żebyś miał za mało ryb, a dodatkowo te co są , są w 80% "fekalizujące" (wszystkie żyworódki).
Piszesz, że filtracja jest ok, ale przepływ filtrów to nie wszystko - jakie masz media i przepraszam za pytanie, ale czy te filtry działają w czasie ciągłym.
Jak pisze Piotr wygląda to na zakwit, ale akwa masz stare, podmiany umiarkowane, a efekt masz długotrwały, jeżeli powodem byłby czynnik mechaniczny np. duże wzruszenie podłoża ( przekładanie kamieni, korzeni etc., wyrywanie roślin) to po 3 tyg. już byłoby ok.
Jak mocno masz zarośnięty zbiornik chwastami, czy je jakoś nawozisz i czym, czy badałeś jakieś parametry wody. Czym karmisz ryby ?
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: marakwa » 02 mar 2022, 11:21

Co do mediów to biobale, ceramik i gąbka i oczywiście chodzą ciągle
Co do roślin to miałem dość sporo lecz ostatnio (przed zmętnieniem wody) znaczną część zrobiła się brązowa to je powycinalem teraz zostało parę sztuk tylko i niczym nie naworze. Jeśli to by były glony to co mogę z tym zrobić?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: thaz » 02 mar 2022, 11:56

Jeszcze lata temu, można by wygasić światło, narzucić na akwarium koc i... czekać. Około tygodnia (nie karmić ryb, dadzą radę);
Można też ogarnąć to chemią, Agumin czy coś w ten deseń (dostępne w każdym sklepie zoo).
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: marakwa » 02 mar 2022, 12:31

A co sądzicie o piasku czy może to być przyczyną? Nie czyszczę go bo nie mam takiej możliwości (bardzo drobny)
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 11
Rejestracja: 25 mar 2020, 18:25
Lokalizacja: Opole
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: adams2121 » 02 mar 2022, 14:39

Weź pod uwagę, że teraz jest wysoki stan wód, każda firma dostarczająca wodę musi dodatkowo ( przy uzdatnianiu ) wspomagać się extra środkami - moim zdaniem tu leży przyczyna. W najmniej obsługiwanym akwarium po podmianie miałem ostatnio wysyp pierwotniaka/zmętnienie. Podmiana poszła kranówy. Tam gdzie leje czyste ro problemów brak.

Paru znajomych ma to samo przy podmianie kranowitem. W różnych częściach miasta.

A żeby nie było - parapeciaka mam i ja. Z xiprohorus alvarezi, woda lepsza niż w akwarium wyżej wymienionym, lecz też do ideału brakuje. Tu biologia siedzi z kolei. Dzięki słońcu - mech po zimie ruszył, bo akwarium jest bez sztucznego światła.

Inna sprawa - sprawdź czy nie zrobił się nalot od środka akwarium - się też zdarzyło
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Co może być przyczyną? Mętna woda

autor: marcin » 02 mar 2022, 18:54

Na zakwit nie polecana jest podmiana wody jeśli już to tylko czyste RO . Też miałem podobny przypadek jak w tamtym roku zakwitła mi woda od samej wycinki roślin a poszło. Ich sporo . Na szybkie efekty polecana jest lampa UV sam tak zrobiłem dodatkowym dodałem filtr wewnętrzny z watą wymieniana 2 razy dziennie i to dało pożądany efekt .










o
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości
Reputation System ©'