Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: nsp » 08 lis 2020, 00:08

Akwarystyka wymaga cierpliwości. U jednych zmętnienie mija po 2-3 dniach, a u niektórych po tygodniu lub półtora. Moje wcześniejsze akwaria, które robiłem na hop siup, aby szybciej zazwyczaj kończyły się katastrofą. A to woda zmętniała na ok. miesiąc bo brak bakterii startowych, a to słaba cyrkulacja wody która nie kierowała zanieczystości w stronę gąbki filtra, a to później wysyp glonów w sumie nie wiem z jakiego powodu, bo stwierdziłem że po co mi podstawowe testy. Okazało się, że przy akwarystyce wróżenie z kuli i brak cierpliwości nie dają rady.

Jedynie na samych początkach mojej przygody z akwariami nie miałem problemów, bo stosowałem się do porad akwarystów i potwierdzonych artykułów na forach. Czyli jeszcze raz. Cierpliwość.

A jak postanowiłem wrócić w 2019 do małego akwarium 54L, okazało się że braknie mi cierpliwości, stąd takie cyrki jakie opisałem wcześniej. Do tego próbowałem bez testów wystartować akwarium, na tanich rybkach, których nie jest szkoda. Oczywiście zrobiłem wszystko źle, bo to jest dobry sposób, ale tylko wtedy gdy znasz parametry wody w akwarium. Także jeszcze raz. Cierpliwość.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 1

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: thaz » 08 lis 2020, 09:45

No właśnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - to zależy: podłoże, światło, filtracja.
Moze wyłączenie światła pomoże i przyspieszy proces?
  • 1

Obrazek
Awatar użytkownika
Prezes
 
Posty: 5700
Rejestracja: 27 wrz 2013, 09:13
Lokalizacja: Sobolewo/Białystok
Reputacja: 809
GG: 4361230

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 10 lis 2020, 14:13

@thaz @nsp dziś zrobiłem testy kropelkowe. NH4 na zerowym poziomie, NO2 na zerowym poziomie, NO3 praktycznie również na zerowym poziomie. Podrzucam niżej fotki. Czyli problem z NO3 rozumiem co oznacza niezakończony cykl azotowy? Wuszczenie rybek pomaga na jego start jeśli on nie chce? :) przedwczoraj podmieniłem jeszcze odrobine wody bo sugerowano mi pierwszą podmianę 50% ja zmieniłem wpierw 10% i przed wczoraj około 15%. Woda po tym jakby nieco bardziej przejrzysta również wrzucam fotę dla porównania z poprzednimi zdjęciami jakie wstawiłem. Do tego zakupiłem filtr kaskadowy: gąbka + ceramika jeszcze go nie zainstalowałem w zbiorniku. Mam tez bakterie prodibio biodigest ale nie wiem czy w obecnej sytuacji je dodać czy jest to zbędne. Zakupiłem tez na wszelki wypadek cloudy treatment z azoo wedle waszych rad i doradźcie czy dolać czy nie. Stan wody jak na zdjęciu. Możecie porównać do poprzedniego zdjęcia sprzed 2 dni jest wcześniej w temacie. Zmętniała woda od startu od 31.10.2020 Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu
Proszę się Zalogować lub Zarejestrować, jeżeli chcesz zobaczyć obrazek dołączony do postu


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 10 lis 2020, 14:17

Co do światła to w noc pali się takie niebieskie nocne + na jedną dobę całkowicie zgasiłem swiatło. Bez rezultatu.
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: nsp » 10 lis 2020, 14:58

Ciężko powiedzieć co zrobić, bo rzeczywiście tak jakby cykl azotowy się nie zaczął. Miałem podobny problem, ale u mnie NO2 było lekko wykrywalne. Zaryzykowałem, wlałem 2 ampułki Prodibio Biodigest, nasypalem łyżkę żarcia (jakieś tanie płatki od Tetry) i nie ruszałem akwarium przez dwa tygodnie, prócz robienia testów. Po paru dniach NO2 tak skoczyło, że próbka aż świeciła od różowości (test JBL). Po tym zostało czekać tylko na NO3, a spadek NO2.

U Ciebie jednak jest dodatkowy problem z tą mętnością wody. Może rzeczywiście, zrobić restart, czyli wypłukać jeszcze raz podłoże i wystartować na nowo z samym Prodibio. Zupełnie brak mi pomysłów, a nie chce źle doradzić. U mnie było co innego, kamienie przecież mi nie padną, tak jak Tobie padły rośliny.


Edit.

Tak sobie pomyślałem i przypomniało mi się, że rok temu korzeń spowodował u mnie brązowa i mętna wodę. Był gotowany 2 razy, ale dalej było to za mało. Po wygotowaniu kolejne 3 razy woda zaczęła się po jakimś czasie klarować. I rzeczywiście, płukać gabke ciągle wycisnalem ciemna wodę.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
  • 1

Bywalec
 
Posty: 184
Rejestracja: 04 sie 2020, 20:57
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 49
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 10 lis 2020, 16:08

A to może u mnie było tak, że NO2 było ale spadło do wartości 0 czyli jak najbardziej prawidłowej. A NO3 nie chce ruszyć. Tak pisałeś w pierwszej wiadomości, że taka sytuacja może mieć miejsce i trzeba wpuścić kilka rybek żeby ten cykl dokończyć. Bo w sumie NH4 nie powinno być i go nie ma, NO2 tak samo, powinno być wykrywalne NO3 a go brakuje
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 10 lis 2020, 16:10

Więc idąc tym tokiem rozumowania, nie zaczął się jeszcze ten 3 cykl azotowy - wzrost NO3
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: marcin » 10 lis 2020, 17:42

A ja tak zapytam co to za kamienie są w tej wodzie , pamiętam jak byłem jeszcze dzieciakiem i ojciec miał akwarium i coś było podobnego że kamień oddawał coś do wody po wyjęciu tego kamienia wszystko wróciło do normy .

Może spróbuj i ty takiej metody jak nie pomoże to szukaj przyczyny dalej .
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: Qstig » 10 lis 2020, 17:51

Kamienie ze sklepu akwarystycznego, nie wiem jaka to nazwa, wypłukane dobrze przed włożeniem do zbiornika
  • 0

Czasami zagląda
 
Posty: 47
Rejestracja: 07 lis 2020, 18:44
Lokalizacja: Lublin
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Co się dzieje u mnie w akwarium? Pomocy.

autor: marcin » 10 lis 2020, 18:02

Qstig pisze:Kamienie ze sklepu akwarystycznego, nie wiem jaka to nazwa, wypłukane dobrze przed włożeniem do zbiornika


nie zawsze wszystkie kamienie nadają się do akwarium może i ładnie wyglądają ale nie spełniają swojej roli a sklepach nie każdy sprzedawca musi wiedzieć co sprzedaje ,a kamień to kamień
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 1068
Rejestracja: 19 paź 2013, 21:21
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 415
GG: 0

PoprzedniaNastępna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość
cron
Reputation System ©'