Dziwne mętnienie wody

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Dziwne mętnienie wody

autor: sebaski » 17 kwie 2020, 08:48

Witam, trochę ponad pół roku temu założyłem 60L akwarium i w tym czasie nie miałem z nim żadnych problemów, aż do zeszłego tygodnia. Wyciąłem większość mchu, który zaczął mnie wkurzać, bo zbierały się w nim jakieś syfy. Dołożyłem też drugą belkę led, bo stwierdziłem, że ta jedna to za mało. Może to tylko zbieg okoliczności w czasie, ale po dwóch dniach pojawiło się mleczne zmętnienie wody. Czytając na różnych forach doszedłem do wniosku, że to pierwotniaki. Z tym, że wszyscy piszą, że zmętnienie nie ustępuje przez wiele dni. U mnie pojawia się około 10 rano i ustępuje po kilku godzinach. Wieczorem i wcześnie rano woda jest kryształ. I tak codziennie od tygodnia. Mieszkam w Tajlandii i ze względu na wysoką temperaturę mam zamontowany wiatrak. W ciągu doby odparowuje ok. 1.5 litra wody, ktorą uzupełniam codziennie rano. Pomyślałem, że coś nie tak z kranówką, bo faktycznie ostatnio się ewidentnie zmieniła na gorszą i zacząłem robić dolewki z RO. Nie pomogło. Dziś nie zrobiłem dolewki i zmętnienie pojawiło się jak zwykle na kilka godzin, więc to nie przez dolewki. Zauważyłem, że zmętnienie pojawiło się wkrótce po karmieniu. Jutro zrobię dzień bez karmienia i zobaczę jak będzie, bo inna przyczyna nie przychodzi mi do głowy. Spotkaliście się z czymś takim i macie jakieś pomysły? Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 wrz 2019, 08:20
Lokalizacja: Bangkok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: adams2121 » 17 kwie 2020, 16:51

......ujowy pokarm. Albo za dużo go dajesz Na raz.
Większość sztucznych pokarmów ma jakiś skład. Część ma sporo zapychaczy.

Czym karmisz ?
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: sebaski » 17 kwie 2020, 17:03

adams2121 pisze:......ujowy pokarm. Albo za dużo go dajesz Na raz.
Większość sztucznych pokarmów ma jakiś skład. Część ma sporo zapychaczy.

Czym karmisz ?


Hikari Micro Pellets lub TetraMin i raczej nie daję za dużo bo nawet nic nie spada na podłoże. Dla kirysków Hikari Sinking Wafers. Podaję jeszcze coś dla krewetek, ale bez konkretnej nazwy, bo to od lokalnego hodowcy krewetek, chyba jego wynalazek. Daty ważności są ok, oprócz tego dla krewetek, bo tam daty ważności po prostu nie ma.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 wrz 2019, 08:20
Lokalizacja: Bangkok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: adams2121 » 17 kwie 2020, 21:56

Hikari jakością nie grzeszy - też kiedyś karmiłem micropeletem - ryby szalały za nim ale woda była po nim kiepska.

Jeśli nie dajesz za dużo - biologia kuleje.

Nadmiarem sam karmię - stąd skojarzenie.
Najpierw błona białkowa na powierzchni, następnie spadek przejrzystości wody. Około 1h i u mnie wszystko wraca do normy - nadmiar filtracji.

ze względu na zbyt słabą filtrację mechaniczną/biologiczną - u ciebie trwa to cały dzień.

Inna sprawa - wycięty mech ma którym było sporo syfu - tu twoja biologia mocno dostała w dupa
60l zbiornik jest mocno niestabilny , byle pyrnięcie i problem.
Sam to kiedyś przerabiałem w 72l - najbardziej na niestabilne akwarium jakie miałem. 30l kostka była prostsza - nie robiłem w niej nic.

Co odpowiada za filtrację w zbiorniku ?
Jakie jest tam podłoże ?
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: sebaski » 18 kwie 2020, 00:57

Wydaje mi się że mam sporą nadfiltrację. Jest filtr zewnętrzny Sunsun 604b i do tego jeszcze filtr gąbkowy na napowietrzacz coś w stylu Corner Jet. Podłoże Amazonia II. Kilka dni temu kupiłem jeszcze lampę UV, bo pierwszego dnia było takie mleko, że nie było widać roślin przy tylnej szybie, a ryby łapały tlen przy powierzchni. Od kilku dni stosuję też bakterie Azoo Supreme Bioguard. Dałbym sobie rękę uciąć, że to pierwotniaki. Z jakiegoś powodu z rana zaczynają się gwałtownie mnożyć, a że filtracja duża i lampa UV, to po kilku godzinach ustępują.
  • 1

Nowy na forum
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 wrz 2019, 08:20
Lokalizacja: Bangkok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: sebaski » 18 kwie 2020, 06:16

No i teraz to już zgłupiałem. Zgodnie z planem nie karmiłem rano. Zmętnienie się pojawiło, ale później niż zwykle i trochę mniejsze. Czy to możliwe że to się dzieje przez dodanie drugiej belki led? Teraz w sumie jest według danych producenta ok. 1300 lumenów na 60 litrów akwarium, czyli nie tak dużo.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 wrz 2019, 08:20
Lokalizacja: Bangkok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: adams2121 » 18 kwie 2020, 14:47

Z tego co piszesz to wyklucza się wszystko oprócz pokarmu.

Jeśli jutro zniknie mocniej - to pokarm ,nie światło.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: sebaski » 18 kwie 2020, 15:22

Ok, dzięki za pomoc. Jeszcze pojawiło się na szybie coś dziwnego. Lekki pył na szybie czasami mam, ale to coś innego. Po usunięciu skrobaczką z żyletką wygląda jak taka przezroczysta żelowa błona w lekko białym kolorze. Kilka miesięcy temu też mi się coś takiego pojawiło, ale wtedy nie na szybie, tylko wylatywało małymi kawałkami z otworów w deszczownicy. Zniknęło po jednym dniu. Wiesz może co to takiego?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 wrz 2019, 08:20
Lokalizacja: Bangkok
Reputacja: 1
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: adams2121 » 18 kwie 2020, 17:59

Galareta szaro przezroczysta - nadmiar syfu .
Więcej podmian, a mniejszych, częstsze sprzątanie i czyszczenie gąbek.
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Dziwne mętnienie wody

autor: sebaski » 19 kwie 2020, 09:16

Dziś już dużo lepiej. Dałem tylko tabletkę dla kirysków, inne ryby też skubały i zmętnienie minimalne. Wyczyścilem też gąbkę od tego Corner Jeta, bo była cała biała. Jeszcze mam trochę inne pytanie. Dolewki robić z czystej RO czy o parametrach wody w akwarium, bo to 1.5 litra dziennie, przez cały tydzień prawie 20% pojemności zbiornika. O ile dobrze myślę, to odparowuje czysta woda, a wszystko inne kumuluje się w zbiorniku. Jak myślisz w tym temacie?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 wrz 2019, 08:20
Lokalizacja: Bangkok
Reputacja: 1
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'