Mętna woda po starcie 200l

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Mętna woda po starcie 200l

autor: Kolen26 » 29 cze 2019, 03:37

Witam ;)
Wiem, że pewnie za szybko panikuję, ale mój Ojciec który kiedyś miał akwarium i on wie jak się to robi pomógł mi zrealizować marzenie o 200l akwarium nie korzysta zbytnio z internetu robił po swojemu i tutaj mamy problem.
Mija 3dzień od startu zbiorniczka filtr wydajny nazwę podam jutro wraz ze zdjęciem problemu, oświetlenie w postaci 2 mocnych świetlówek, a woda mętna zastosowałem aqua safe i z ter'a zestaw bakterii według zaleceń chodzi filtr + napowietrzacz w postaci bąbelków sam ruch tafli wody by wystarczył, ale są i bąbelki dekoracyjnie, zmętnienie wygląda prawie identycznie co zakwit pierwotniaków jakby szyba niemalże zaparowała, a tak nie jest wodę wlewaliśmy z kranu (studnia) 0 chloru i tutaj jest problem gdyż wlewał zimną oraz przegotowaną potem odstała 3/4h i z jednakową temp była wlewana. Roślinki są bardzo malutkie z przycinki max 10/15 cm jedna większa już dorodna z sporym systemem korzeniowym, problem w tym, że akwarium ma dobrze spasowaną z jakiegoś tworzywa rodem ze styropianu gdzie świetlówki bardzo grzeją będę musiał, albo to podnieść, albo zrobić dziury bo pokój strasznie się grzeje wschodnie okno, akwa stoi w cieniu, ale to + świetlówki dzisiaj prawie 30C tam strzeliło a był chłodniejszy dzień na dole akwa jest duża warta żwiru momentami od 3 do 6cm drobnego i większego.
Żwir płukałem z 8 razy, aż po zalaniu nie było widać niczego wiadomo, że gdy nimi mocno rzucałem w pojemniku to robiła się lekko mętna co może być problemem? akwa 100x40x50 a z boku to nawet filtra nie widać... trzeba czekać? podmienić tą wodę? ja jestem cierpliwy, ale reszta domowników patrzy jak na abstynenta rybek, że przecież pływać już mogą, i tym sposobem pojawiło się już 6 rybek :/
Jakieś porady wszystko minie? Restart będzie bardzo ciężko zrobić :/
Edit: Woda wyglądała tak już praktycznie po samym wlaniu jakby 1 kamień cokolwiek puściło syf
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2019, 03:19
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Bieta » 29 cze 2019, 11:24

Na razie nie wpuszczaj życia (ryb), poczekaj ze 4-6 tygodni aż dojrzeje biologicznie woda. Ewentualnie, tylko jedną małą rybę wpuść, nic więcej. Na filtr załóż taką biała watę akwarystyczną (nie wiem jak się to fachowo nazywa), ona szybko oczyści wodę. Nie rób podmianek wody, ani nie płucz filtra na razie.
  • 1

Ostatnio zmieniony 29 cze 2019, 21:49 przez Bieta, łącznie zmieniany 1 raz
Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Kolen26 » 29 cze 2019, 19:40

Bieta nie płuczę filtra właśnie mam daleko do sklepu akwarystycznego i nie wiem czy jakbym się wybrał mają takie coś na stanie to pomiędzy 2 gąbki można by je dodać mam FLUVAL 4 PLUS jest mega mocny chodzi cały czas, a woda nie poprawia się + napowietrzacz. 4/6tyg trochę dużo zawsze w rodzinie co prawda akwaria mniejsze bo 140/160l woda po nalaniu już była kryształ można powiedzieć, wręcz, że było ono zapomniane nikt przy nim nie robił a wszystko było w takiej kondycji, że gdyby oni przeczytali dzisiejsze zabiegi to by patrzeli jak na dom wariatów :D stąd też moje zdziwienie, że wszystko powinno być perfekt a nie jest tym bardziej czekanie 6tyg ;c
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2019, 03:19
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Bieta » 29 cze 2019, 21:52

Od Ciebie tylko zależy, możesz czekac te 4-6 tygodni lub nie. Nie zdiw sietylko, jak dołożysz ryby zbyt szybko, że za jakiś czas amniejszy Ci się obsada ryb w akwarium. Tak jak napisałam, to zalezy tylko od Ciebie. Dla dobra ryb, odczekałabym ten czas, ale Ty rób jak uważasz.
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Awokado » 01 lip 2019, 07:44

Kolego, tu nie chodzi o to, że niektórym udaje się mieć kryształową wodę już po kilku dniach, a Tobie uda się po kilku tygodniach. Ela dobrze podpowiada, tylko nie nazwała dokładnie tematu, a chodziło jej o cykl azotowy. Aby ten cykl całkowicie się zamkną (zniknęły okrzemki, zmętnienie i ustabilizowały sie parametry wody a zwłaszcza NO2 i NO3) potrzeba zazwyczaj własnie 4-6 tygodni. Dla własnego dobra, a zwłaszcza dla dobra swoich przyszłych ryb, zaczekaj. W tym wypadku pośpiech tylko Ci zaszkodzi :oldman
  • 1

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Bieta » 01 lip 2019, 10:56

Tak, dokładnie chodziło mi o zamknięcie cyklu azotowego. W swojej praktyce też przerabiałam szybkie starty akwarystyczne, niektóre niestety z marnym skutkiem. :(
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Kolen26 » 02 lip 2019, 12:40

Rozumiem was oczywiście minąłem teraz tydzień odkąd woda została wlana do gotowego akwarium można powiedzieć, że teraz jest przejrzystość w 80/90% tak jak wspomniałem Ojciec nie wytrzymał i już 1szego dnia pojawiło się 5 rybek w sumie nawet lepiej bo odchody etc pewnie wspierają troszkę proces tworzenia się bakterii, ale jeśli do tego momentu wytrzymały to gdy za 2 dni dokupił bym kilka to mocno im zaszkodzę? są zdrowe pływają ładnie i chcą jeść. A i nawet z góry pytanie, żeby nie zrobić, aby akwarium było zarybione.
Ile Brzanek sumatrzańskich zmieści mi się w 200L zbiorniku roślinki póki co małe nie jest ich za dużo więc powierzchnia całkiem spora oraz znam charakter tych rybek gdybym chciał brzanki + Neon czerwony bo jest większy ile tych i tych mógłbym trzymać? w razie gdybym widział, że je podgryzają jest awaryjne akwarium.
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2019, 03:19
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Bieta » 02 lip 2019, 13:24

Napisałam Ci wyraźnie, że bez rybek, ale zrobisz jak będziesz chciał. Po co w ogóle zadajesz pytania, jeśli i tak idziesz drogą na skruty, która ma negatywne skutki. Żebyś tylko nie zadawał później pytań, dlaczego rybki nie wytrzymały i odpłynęły w odwieczną odchłań. :myslec :myslec :myslec
  • 0

Kolekcjonerka akwariowych "słoików".
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2665
Rejestracja: 24 lut 2016, 23:16
Lokalizacja: Białystok, Wysoki Stoczek
Reputacja: 430
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: Kolen26 » 02 lip 2019, 13:57

@Bieta ja wiem, że bez rybek piszę, że 6 jest bo akwarium był bardziej zafacynowany mój tata tzn mniej cierpliwy a teraz pytam na przyszłość jak po 3tyg dokupie to ile mogę max wpuścić aby było stado brzanek i neonów?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 cze 2019, 03:19
Lokalizacja: Poznań
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Mętna woda po starcie 200l

autor: adams2121 » 02 lip 2019, 16:48

Brzanki raczej z neonami nie będą współżyć .
Ew współżycie będzie jednostronne .
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Następna

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości
cron
Reputation System ©'