Co to jest "cykl azotowy"?

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Re: Co to jest "cykl azotowy"?

autor: Christo » 24 cze 2015, 18:05

BRO pisze:Hmmm! No to nie ogarniam... Skoro 20 mam i po podmianie ;/


Zmierz NO3 w wodzie na którą podmieniasz (kranowit?). Polska norma w kranie to do 50, więc może płynąć np 20 (zresztą sam tyle właśnie mam). Druga opcja to "niedoskonałość" testu. Jak masz możliwość poszukaj info o NO3 na stronie wodociągów lub niech ktoś Ci pomoże z innym testem.
  • 1

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Co to jest "cykl azotowy"?

autor: adams2121 » 24 cze 2015, 18:11

christo jest szybszy - nie zdążyłem tego napisać
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: Co to jest "cykl azotowy"?

autor: BRO » 24 cze 2015, 20:14

Christo pisze:Nie wiem na jakim jesteś etapie.

"...od dłuższego czasu"- tzn? Są już ryby? Jakie są/będą?

Ostatni zbiornik od zera startowałem 4 lata temu (faktycznie tylko z neonkami :cool ). IMO wystarczy po prostu zaczekać dłużej - np ok 60 dni (zamiast tych zwyczajowych 40-45). Po takim czasie nie ma siły żeby cykl się nie domknął i można to założyć w ciemno bez robienia testów na Nh3 i No2. Oczywiście filtracja przez ten okres cały czas chodzi, nie odwalamy żadnych dziwnych akcji, dosypujemy niewielkie ilości pokarmu, dolewamy moczu czy innego "startera". Dodatkowo jeśli to możliwe - szczególnie jeśli obsada ma być mocniejsza - wprowadzamy ryby etapami. Pozwoli to stopniowo wystartować całemu systemowi. IMO lepiej po prostu zrobić wszystko jak należy (nawet z przesadną ostrożnością) niż mierzyć testami czy już się czegoś nie spartoliło.

Sam test na NO3 można też wykorzystać, ale trzeba by mieć wynik z tej wody którą na start zalałeś akwarium. Gdyby w niej było NO3=0, a tu już jakieś 20-50 do pomierzenia, oznaczałoby że cykl zaskoczył (NH3 i NO2 zostało przerobione do NO3) i jeszcze pi razy oko max 2 tyg i będzie zamknięty.

Jeśli zalewałeś kranówką i dopiero teraz ją zmierzysz niekoniecznie coś to da, bo no3 w kranówce może się okresowo wahać. Chyba że śledziłeś wodociągi lub z jakiegoś źródła wiesz że płynie tam stała wartość. Po za tym trzeba też brać pod uwagę możliwe fałszywe wyniki tego testu.

Testy dostępnej wody robiłem zaraz jak kupiłem testy, jeszcze na starym baniaku. Wyszło 2 na NO3
http://www.akwariumonline.pl/viewtopic.php?p=22359#p22359
Do tej pory myślałem ze podmianie wody robie dopiero przy NO3 kolo 100 powyżej 50. Do czego nigdy nie udało mi się dojść bo podmiany robię i tak.

112L zalane 14.Maja wiec juz jest, te 40 dni, a i tak połowa wody wlanej do 112 to była zaszczepiona woda z starszego akwa. Filtr ten sam wkład. Wiec nie startował od zera.
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Re: Co to jest "cykl azotowy"?

autor: Christo » 24 cze 2015, 21:26

NO3 powinno się trzymać stale poniżej 20 (powinno pisać w instrukcji testu albo być info na skali). Jak się ma powyżej to możliwe są posocznice, pleśniawki, grzybice, wytrzeszcze itp dolegliwości wynikające pośrednio lub bezpośrednio z zatrucia tymże.

Akwa jest na 99,9% dojrzałe (cykl zamknięty), więc martw się już tylko tym NO3.
  • 0

Często zagląda
 
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2014, 23:52
Reputacja: 15
GG: 0

Re: Co to jest "cykl azotowy"?

autor: William » 25 cze 2015, 08:19

BRO, jako, że wstawiam parametry jakości wody dla Białegostoku to i ukłon w Twoją stronę.
www.mpwikmyslowice.pl/pl/woda/parametry-wody

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka
  • 1

27L - gupiki Endlera
300L - Misz Masz
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 1139
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:36
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 78
GG: 1665012

Re: Co to jest "cykl azotowy"?

autor: BRO » 25 cze 2015, 09:25

o fak... nie wiedziałem że to takie proste. miałem w planie do nich dzwonić o to :D
DZIĘKI!!

Christo pisze:NO3 powinno się trzymać stale poniżej 20 (powinno pisać w instrukcji testu albo być info na skali). Jak się ma powyżej to możliwe są posocznice, pleśniawki, grzybice, wytrzeszcze itp dolegliwości wynikające pośrednio lub bezpośrednio z zatrucia tymże.

Akwa jest na 99,9% dojrzałe (cykl zamknięty), więc martw się już tylko tym NO3.


Dzięki, zobaczę więc przy większej podmianie co będzie.



Zaraz startuję małą Tangę, to będę miał gdzie bliżej się temu poprzyglądać "od początku" ...
  • 0

112L - Mała Biała - Tanganika
Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 360
Rejestracja: 12 kwie 2015, 09:43
Lokalizacja: Mysłowice
Reputacja: 39
GG: 0

Poprzednia

Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości
cron
Reputation System ©'