Czy zmieniac parametry wody kranowej ?

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

Czy zmieniac parametry wody kranowej ?

autor: ataman » 28 gru 2017, 19:07

Witam,

zamierzam załozyc akwarium wielogatrunkowe , amazonk,a z obsada np. neon inessa, gupik, z kirysek pstry, otosek, może jeszcze drobnoustek obrzeżony.
Czy kranówka będzie dobra do takiej obsady, parametry Kh - ok. 10, Gh ok. `14 odczyn 7-2 - 7,5 ? Wiem że większość z ww. gatunków wymaga dość miekkiej i lekko kwaśnej wody, ale czy np. gatunki od wielu pokoleń hodowane i rozmnażane w Polsce nie mają juz większej tolerancji na nasza wodę kranową ?
Czy trzeba ją zmiękcząć i zakwaszać ?
  • 0

Nowy na forum
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 lis 2017, 20:28
Lokalizacja: Lodzia
Reputacja: 0
GG: 0

Re: Czy zmieniac parametry wody kranowej ?

autor: miewan » 28 gru 2017, 19:57

I to jest dobre pytanie, gdzieś kiedyś pisałem skąd pochodzą "sklepowe" ryby i zdecydowanie nie jest to SA.
Nie wiem jedynie jak jest z otoskiem, ale jeżeli całość ma być kupowana "pod bokiem" to zalecane zmiękczanie i zakwaszanie może narobić więcej biedy niż przybliżyć je do optimum warunków.
"Twoje" twardości i pH nie wyróżniają się specjalnie i raczej rybony te są do niej przyzwyczajone w sklepie lub u hurtownika (raczej są małe szanse żeby bawili się z kranowitem). Dla efektu "herbaty" bo w takim kolorze będzie tym rybom najbardziej "do twarzy" i tak zapakujesz zakwaszo/zmiękczacze i przez to zbijesz nieco pH.
Najprościej zapakować lignit, korzenie torfowe, liście bukowe, szyszki olchowe, filtrować przez torf.
  • 0

Mann am Boden
Awatar użytkownika
Koordynator
 
Posty: 7060
Rejestracja: 27 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Białystok/NM
Reputacja: 1656
GG: 0

Re: Czy zmieniac parametry wody kranowej ?

autor: Seban » 28 gru 2017, 23:28

Tak jak miewan napisał. Raczej tylko otoski mogą mieć problem, choć niekoniecznie. Zdecydowanie bardziej przejmowałbym się azotem. Z podanej obsady otoski będą najbardziej wrażliwe na wysoki azot w każdej postaci.
  • 0

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 2215
Rejestracja: 03 lis 2013, 20:00
Lokalizacja: Mrągowo
Reputacja: 494
GG: 4479432

Re: Czy zmieniac parametry wody kranowej ?

autor: Awokado » 29 gru 2017, 01:17

Jeżeli w zbiorniku pojawi się roślinność, nawet w umiarkowanej ilości pozwoli to utrzymać azot na niskim poziomie. W swoim 200l zbiorniku trzymam otosy na wodzie kranowej juz od ponad roku i nie miałem do tej pory strat.
  • 0

Awatar użytkownika
Rezydent
 
Posty: 2021
Rejestracja: 06 paź 2013, 21:00
Lokalizacja: Białystok, Wygoda
Reputacja: 586
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
cron
Reputation System ©'