RO/Filtr odwróconej osmozy

wszystko o procesach chemicznych i biologicznych w akwarium

RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: WOJTEK24 » 12 paź 2015, 21:08

Panie i Panowie
Czy ktoś kto zaznajomiony jest w temacie praktycznie może mi wyjaśnić parę kwestii odnośnie wody RO.
Np kiedy opłacalny jest zakup filtra odwróconej osmowy, jak taką wodę się dolewa (mam trochę mętlik bo czytałem że są[*] tacy co leja bezpośrednio z akawa inni mieszają z kranówką itp). Czy filtr z linka poniżej jest OK?
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtry ... -1350.html
Trochę zmuszony jestem zmienić sobie parametry w zbiorniku i zastanawiam się czy opłaca mi się kupować miękka wodę (0,65 zl/l) czy nie lepiej zainwestować we własny filtr.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: William » 12 paź 2015, 21:15

W kameleonie masz bodajże 0,45zl/litr

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka
  • 0

27L - gupiki Endlera
300L - Misz Masz
Awatar użytkownika
Administrator
 
Posty: 1139
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:36
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 78
GG: 1665012

Re: RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: Inc0 » 12 paź 2015, 21:32

zalezy ile tej wody potrzebujesz jesli 5l na tydzień to nie zwróci ci sie inwestycja w filtr RO jaki sobie znalazłes ( jesli wystarczajacy byłby dla ciebie najprostrzy taki RO3 za 100pln to juz sie kalkuluje duzo lepiej) jak łatwo mozesz policzyc:

0,65pln x5l x 51 tygodni w roku = 165,75 pln x 2 lata =331,5pln

zakup filtra który zlinkowałes 290pln + 4x zestaw wkładów (co 6m-cy trzeba wymieniac zeby membrany nie wykończyc)po 16pln= 64pln razem 354pln a do tego jeszcze rachunek za wode trzeba doliczyc
Nalezy pamietac że sprawnośc filtra RO jest uzalezniona od cisnienia wody jesli masz nizsze niz 2 bary bedzie bardzo duzo odpadu nawet w stosunku 1/8 przecietnie jest to 1/4 1/5 po zastosowaniu pompy do filtra Ro sprawnośc wzrasta nawey do 1/2 , 1/3 ale ze 300pln kosztuje.czy bedzuie dobry ten z linku dla ciebie nie wiem powiedz do jakich celów i ile wody bedziesz potrzebowac tygodniowo.

Czy podawac czyste RO czy mieszac z kranem to juz sam sobie musisz przemyslec co chcesz uzyskac.
  • 0

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: WOJTEK24 » 12 paź 2015, 22:07

Mam akwarium 112l - tygodniowa podmiana to ok 25l + to co odparuje. Dodatkowo w przyszłości planuje 25l maleństwo dla syna
Czyli sumując myślę że min to 30l tygodniowo.

Czy podawac czyste RO czy mieszac z kranem to juz sam sobie musisz przemyslec co chcesz uzyskać. - możesz rozwinąć?
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0

Re: RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: adams2121 » 12 paź 2015, 22:11

Czyste Ro - woda jałowa
Z kranowitem - mineralizowana i testy wody do tego aby znać stopień vide mineralizator nad którym myślę Ja - w innym wątku
  • 0

cierpliwość trzeba znaleźć głęboko w sobie
Awatar użytkownika
Moderator
 
Posty: 6808
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:34
Lokalizacja: Białystok
Reputacja: 1190
GG: 0

Re: RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: Inc0 » 13 paź 2015, 19:30

WOJTEK24 pisze:
Czy podawac czyste RO czy mieszac z kranem to juz sam sobie musisz przemyslec co chcesz uzyskać. - możesz rozwinąć?


jesli potrzebujesz RO tylko na dolewki albo do małego akwarium to mozesz wykorzystac czyste RO + dedykowane mineralizator do wody ro do danego typu akwarium( krewetkarium, malawi, solniczka itd) tak żeby uzyskac sterylnie czysta wode zawierająca tylko to co dodasz ty innnymi słowy zeby miec całkowita kontrole nad składem wody co jest szczególnie istotne w akwariach morskich, krewetkariach z szczególnie wrazliwymi krewetkami w roslinniakach gdzie proporcje pierwiastków musza byc zachowane co do joty. Jesli chcesz tylko wykorzystywac wode z kranu ale jej parametry są zbyt wysokie to dodajesz RO do kranu w proporcjach takich żeby uzyskac parametry jakich potrzebujesz np:5l wody kranowej gh20 kh 10 + 5l wody Ro gh 0 kh0 = 10l wody gh 10 i kh5 itd taka metoda jest obarczona pewnym balastem w postaci niepewności co jest w wodzie kranowej i w jakich ilościach . troche metnie mi to wyszło ale moze skumasz o co kaman
  • 3

Awatar użytkownika
Bywalec
 
Posty: 263
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Lokalizacja: Rzeszów
Reputacja: 292
GG: 0

Re: RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: Witek » 18 paź 2015, 21:03

Na pewno poszukaj innego filtra bo ten ma cenę z kosmosu...
Ja mam z 10 calowymi prefiltrami (mechanika 10 mikronów chyba i węgiel aktywny, starcza to na dłużej i wymiana jest tańsza...), oczywiście zajmuje więcej miejsca...
Ja lałem czyste RO... ale teraz trochę mineralizują woda z kranu.
  • 0

Rezydent
 
Posty: 341
Rejestracja: 13 paź 2013, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Reputacja: 40
GG: 0

Re: RO/Filtr odwróconej osmozy

autor: WOJTEK24 » 19 paź 2015, 08:45

Dzieki wszystkim za info.
Na chwile obecną sie wstrzymam z zakupami i kombinowaniem z paramatrami w akwa.
Okazuje sie (po rozmowie z hodowcą), że moje paramatry wody nie są złe do życia (oczywiście nie sa też optymalne).
Jednyny mankament to w przypadku chęci rozmnażania musze troche wodę "zakwasić".
A jeśli sie będę bawił w rozmanażanie to i tak w akwarium tarliskowym - wiec problemu nie ma ...
  • 0

Rezydent
 
Posty: 574
Rejestracja: 26 lis 2013, 18:35
Lokalizacja: Białystok/Dziesięciny
Reputacja: 91
GG: 0


Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości
Reputation System ©'